صفحه اصلی » ورزشی » حاشیه‌های ورزشی » دکتر ولایتی: فتوت و جوانمردی، بخشی از فرهنگ ناملموس ایران است

حضور مشاور مقام معظم رهبری در پهلوانسرای علی ابن ابیطالب؛

دکتر ولایتی: فتوت و جوانمردی، بخشی از فرهنگ ناملموس ایران است

مشاور مقام معظم رهبری به همراه رئیس فدراسیون ورزش های پهلوانی و زورخانه ای عصر امروز در پهلوانسرای علی ابن ابیطالب (ع) حضور پیدا می کنند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۹

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز، دکتر ولایتی که برای حضور در اجلاس و جشنواره بین المللی میراث فرهنگی ناملموس به اصفهان سفر کرده است، عصر امروز در موسسه علی ابن ابی طالب(ع) حضور پیدا کرده و از هنر باستانی کاران این موسسه بازدید خواهد کرد.

در این برنامه فرهاد طلوع کیان، رئیس فدراسیون ورزش های پهلوانی و زورخانه ای نیز وی را همراهی خواهد کرد.

** اساس و شالوده جوانمردی در آیین و باور ایرانیان
دکتر علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری عصرور روز گذشته نیز در نشست تخصصی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، فتوت و جوانمردی که عصر روز گذشته در کتابخانه مرکزی اصفهان به انجام رسید، گفت: فتوت و جوانمردی، به عنوان بخشی از فرهنگ ناملموس ایران است.

وی که سخنرانی خود را به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه می‌داد، افزود: فتوت و جوانمردی بخش مهمی از فرهنگ ناملموس ایران و اسلام است و خاستگاه این دو ارزش، اسلام و ایران است و در میان کشورهای اسلامی، ایران در این مورد پرچم‌دار و پیشتاز است.

به گفته ولایتی از ورزش پهلوانی باید به عنوان نماد ملموس این حوزه از فرهنگ ناملموس نام برد. قرائن و شواهد بیانگر این است که اساس و شالوده جوانمردی را در آیین و باور ایرانیان می‌توان جستجو کرد و گذر از حماسه جنگاوری به حماسه پهلوانی، از ویژگی‌های فرهنگ ایرانیان است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: شاهنامه، از افسانه‌های پهلوانی ایران است و رستم نیرومندترین چهره پهلوانی ایران بوده است. این مهم در داستان رستم و اسفندیار آمده است، آن جا که اسفندیار، دعوت رستم را به مهمانی و هم‌سفره شدن رد می‌کند؛ زیرا باور دارد که اگر نتواند به مهر نان و نمک وفادار بماند، روزگارش دگرگون گشته و دچار تیره‌بختی می‌شود.

دکتر ولایتی تاکید کرد: جوانمردی دو تعریف دارد، اول لغوی و دوم معنایی. جوانمردی در لغت یعنی مرد جوان و در معنا، جوانمرد انسانی است که اخلاق نیکو دارد و به روش پسندیده آراسته است. در تاریخ باستانی ایران، افسانه‌های پهلوانی کهنی وجود دارد که تعدادشان به ۱۹۳ مورد می‌رسد، مانند آنچه در اوستا، شاهنامه، گرشاسب‌نامه و … آمده است و یا افسانه‌هایی که به جوانمردی و عیاری اشاره دارد.

وی اضافه کرد: از اولین کسانی که در تاریخ ایران ویژگی پهلوانی داشتند، کوروش بوده است و دوست و دشمن به این امر معتقدند. در تفسیر المیزان علامه طباطبایی (ره) و تفسیر نمونه آیت‌الله مکارم شیرازی، ذوالقرنین را کوروش می‌دانند و او را از پهلوانان دانسته‌اند.
ولایتی خاطرنشان کرد: در اولین قرن‌های بعد از ظهور اسلام، در طبقات شهری طغیان‌ها علیه حکومت بنی امیه و بنی عباس را عیاران موجب شدند. در پایان دوران خلافت عباسیان، هرچند خلفای قدرتمندی چون الناصر لدین‌الله به پشتیبانی از آیین فتوت برخاست، این اتفاق پیش‌تر می‌توانست نجات‌بخش قدرت عباسیان باشد تا تشکیلات فتوت. اگرچه باید به این نکته نیز اشاره کرد که برخی فتیان از این ارتباط به مقاماتی دست یافتند.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) در مورد پهلوانان فرموده‌اند «از لغزش افراد جوانمرد چشم‌پوشی کنید چون کسی از ایشان نمی‌لغزد مگر اینکه دست خدا در دست اوست»، تاکید کرد: امام صادق‌(ع) نیز اولین کسی است که باب فتوت را گشود. در میان عرفا و فرهیختگان اسلام، از جمله عطار، شیخ حر عاملی، ملا محسن فیض کاشانی و علامه مجلسی به اصل جوانمردی اشارات بسیاری شده است.

**طلوع کیان: آئين جوانمردي و فتوت از یگانه جوانمرد اسلام نشات گرفته است
فرهاد طلوع کیان نیز در این اظهار داشت: تمدن کهن و فرهنگ غنی ایران طی حیات دیرپای خود، گهرهای بسیار ارزشمندی را در عرصه‌های گوناگون نظیر علم و فلسفه، فرهنگ و هنر، عرفان و ادبیات پرورش داده است که بخشی گرانبها از گنجینه جهانی بشریت است.

وی افزود: یکی از این دستاوردهای فاخر اما ناشناخته، ورزش زورخانه‌ای و تربیت پهلوانی است. این میراث اصیل ایرانی که به صورت یک سیستم چندبعدی اعم از ورزشی، فرهنگی، هنری، اخلاقی و عرفانی ابداع و استمرار یافته است، ریشه در جهان‌بینی معنوی اسطوره‌های حماسی و سبک زندگی تاریخی ایرانیان دارد.

وي تصريح كرد: آئين جوانمردي و فتوت كه روح اين ورزش است از شخصيت و رفتار بزرگ جوانمرد عالم سرچشمه گرفته است. از جمله صفات اخلاقي اين آئين مي‌توان به ايمان، روح عرفاني و طراوت روحاني، خيرخواهي، صلح طلبي، تواضع و ادب، عفو و گذشت، سخاوت و صداقت، فداكاري و وفاداري، امانت داري، حيا و پاكدامني، انصاف و بردباري، دستگيري افتادگان، ياري مظلومان و ميهن دوستي اشاره كرد.

به گفته طلوع کیان ورزشكاري كه در اوج قدرت و قهرماني به اين قبيل صفات آراسته باشد پهلوان ناميده مي شود و داراي منزلت اجتماعي و جايگاه ويژه خواهد بود.

وي ادامه داد: اين ورزش همچون هر پديده اجتماعي در طول تاريخ فراز و نشيب‌هايي داشته است و پس از پيروزي انقلاب اسلامي با عنايت به تأييدات امام خميني (ره) و تأكيدات و توصيه‌هاي رهبر معظم انقلاب مبني بر ارزشمند بودن اين ورزش آئيني تلاش براي احياي اين ورزش و جهاني شدن آن انجام و دوران رونق مجدد آن آغاز شده است.

طلوع كيان در ادامه خاطرنشان كرد: به دليل اهميت اين ميراث پرافتخار بشري كوشش‌هاي علمي، فني و اجرايي طي سال‌هاي اخير صورت گرفته و در نهايت آئين زورخانه‌اي و پهلواني ايران در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۰ در فهرست ميراث فرهنگي ناملموس يونسكو به ثبت رسيد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد