khanebidari
۱۳:۴۱ - شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۱۹

با حضور رییس مجلس شورای اسلامی؛

خانه بیداری اسلامی در اصفهان افتتاح شد

رییس مجلس شورای اسلامی با حضور در خانه مشروطیت اصفهان از این مکان تاریخی بازدید و خانه بیداری اسلامی را افتتاح کرد.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در اختتامیه جشنواره بین المللی میراث فرهنگی ناملموس به اصفهان سفر کرده است از لوح یادبود مرکز اسناد خانه مشروطیت این شهر رونمایی و خانه بیداری اسلامی را نیز افتتاح کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گنجینه تاریخی اسناد خطی بیداری اسلامی در اصفهان را افتتاح کرد.

در این مرکز صدها سند تاریخی برای محققین و علاقه مندان درباره مبارزات مردم و علمای اصفهان علیه استعمار خارجی و استبداد قاجاریه و پهلوی وجود دارد.

لاریجانی ضمن بازدید از بخش های مختلف خانه بیداری اسلامی از اندیشکده هویت شناسی و تمدن نوین اسلامی در اصفهان نیز بازدید کرد.

خانه بیداری اسلامی اصفهان به تحقیق در مورد موضوعات همچون اقتصاد مقاومتی، تفکر و اندیشه، حریت و تقریب و مدنیت شیعی می پردازد و محلی برای گفت و گوی محققین، حوزه و دانشگاه است.

خانه بیداری اسلامی بخشی از خانه مشروطیت اصفهان است.

خانه مشروطیت اصفهان، منزل شهید آیت الله حاج آقا نورالله اصفهانی فرزند آیت الله شیخ محمد باقر و از اعقاب مالک اشتر نخعی است که از رهبران مشروطه بود و نقش اساسی در قیام علیه سلطنت پهلوی داشت.

وی بیش از سی سال امامت مسجد امام(ره) فعلی و ریاست حوزه علمیه را عهده دار بود و آثار قابل توجهی در علوم مختلف اسلامی به جای مانده است.

این رهبر مشروطه بیش از 100 جلد کتاب در زمینه تفسیر قرآن، فقه و اصول، عرفان و کلام اسلامی داشته و در عرفان علمی و سیر و سلوک از شاگردان خاص آیت الله العظمی سید علی شوشتری بوده است.

‘موسی نجفی’ رییس خانه بیداری اسلامی اصفهان در باره این خانه گفت: این نهاد فکری، محلی برای فکر کردن در رابطه با آینده و وضعیتی که در حال حاضر در آن قرار داریم می باشد.

وی با اشاره به ابعاد بیداری اسلامی، خانه مشروطیت اصفهان را نمادی از بعد نهضت و جنبش دانست و افزود: بعد مغفول مانده بیداری اسلامی بعد تمدنی آن است که همان چیزی است که در مقابل نظام غرب به ما هویت می دهد و جنگ فکری آینده را در رویارویی تمدن ها رقم می زند.

نجفی گفت: در خانه بیداری اسلامی در کنار نگاه به گذشته، تاریخ جدید ایران در افق انقلاب اسلامی و با رویکرد تمدن نوین اسلامی و در خلال بحث های فکری بررسی می شود.

رییس خانه بیداری اسلامی یکی از مقاطع مهم انتقال جریان بیداری اسلامی از جهان تسنن به جهان تشیع را تحریم تنباکو دانست و گفت: در دوران مشروطه با وقوع تحریم تنباکو اقتصاد مقاومتی در اصفهان کلید خورد.

وی افزود: در خانه بیداری اسلامی، ایران و اصفهان اسلامی، شیعی، انقلابی و تمدنی در کنار هم دیده شده است.

همچنین در این مراسم پایگاه اینترنتی خانه بیداری اسلامی با عنوان ‘بیدار مرد’ و 10 کتاب در حوزه بیداری اسلامی پیرامون تمدن اسلامی و هویت ایرانی رونمایی شد.