صفحه اصلی » بین الملل » آمریکا و اروپا » اوکراین احتمالا در دونتسک و لوهانسک از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند

روزنامه اوترا:

اوکراین احتمالا در دونتسک و لوهانسک از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند

کنستانتین سیوکوف، رییس آکادمی مسائل ژئوپلتیک روسیه، گفت ارتش اوکراین احتمالا در مناطق دونتسک و لوهانسک از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۹ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۰

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پرس تی وی، به گزارش روزنامه روسی «اوترا» سیوکوف افزود: «بنا بر قرائن موجود، در این مناطق از سلاح شیمیایی استفاده می‌شود. این مساله را پزشکان باید تشخیص دهند اما بر اساس گفته‌های شاهدان، مین‌های حاوی مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته که به کشته شدن افراد منجر شده است.»

وی تصریح کرد این مواد سمی از نوع فسژن و گازهای خفه‌کننده مشابهی بوده که دیگر از رده خارج و برای از کار انداختن ریه‌ها تولید شده‌اند.

سیوکوف خاطرنشان کرد: «این سلاح‌ها که از زمان شوروی سابق به جا مانده به فراموشی سپرده شده بودند. روسیه سلاح‌های شیمیایی خود را از بین برد اما اوکراین نه، زیرا نابودی این سلاح‌ها پول و زمان زیادی می‌خواهد که اوکراین هیچکدام را در اختیار نداشت.»

کی‌یف و معترضان حامی روسیه اوایل سپتامبر با هدف پایان دادن به درگیری‌های شدید در استان‌های شرقی اوکراین توافقنامه آتش‌بس امضا کردند. با این وجود درگیری‌ها بی‌آنکه کاهش یابد همچنان ادامه داشته است.

مناطق عمدتا روس‌زبان اوکراین در شرق این کشور از زمان آغاز عملیات نظامی دولت کی‌یف در اواسط ماه آوریل صحنه درگیری‌های خونین بین معترضان حامی روسیه و ارتش کی‌یف بود‌ه‌اند.

خشونت‌های اوکراین طی ماه می و پس از آن تشدید شد که دو منطقه دونتسک و لوهانسک یک همه‌پرسی محلی برگزار کردند که در آن ساکنان این مناطق با اکثریت آرا به جدایی از اوکراین رای دادند.

به گزارش سازمان ملل در ناآرامی‌های شرق اوکراین تا کنون بیش از ۳۵۰۰ نفر کشته شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 × سه =