صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » پیوستگی فرهنگی ایران زمین، هرگز گسستگی نداشته است

ولایتی:

پیوستگی فرهنگی ایران زمین، هرگز گسستگی نداشته است

وجودی که ایران زمین نزدیک به 300 سال تحت اشغال بوده است، اما هیچ گاه پیوستگی فرهنگی ما گسستگی نداشته است.

تاریخ انتشار: ۰۷:۵۰ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۰

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز؛ مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در آیین اختتامیه جشنواره بین المللی میراث فرهنگ ناملموس گفت: اگر بخواهیم فرهنگ ناملموس را با فرهنگ ملموس قیاس کنیم باید بگوییم، مجموع این میراث ها مثل کوه یخ است، بخش اقل آن که آشکار است میراث ملموس و بخش اعظم آن که ناپیداست میراث ناملموس می باشد.

علی اکبر ولایتی با اشاره به اشغال ایران توسط مغول ها، ایلخانیان، تیموریان در اعصار تاریخ، افزود: با وجودی که ایران زمین نزدیک به 300 سال تحت اشغال بوده است، اما هیچ گاه پیوستگی فرهنگی ما گسستگی نداشته است.

رئیس مرکز تحقیقات و مطالعات استراتژیک تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد: یکی از عواملی که باعث شده است این ملت با حکومت یا بدون حکومت فرهنگش را حفظ کند، وجود فرهنگ فتوت و جوانمردی در مردم این دیار بوده که بر گرفته از عرفان است.

مشاور رهبر معظم انقلاب، باغ موزه چهل ستون و مسجد شیخ لطف ا… را تبلور میراث غیر ملموس در اصفهان دانست و گفت: این آثار در ارزیابی های صورت گرفته به عنوان برجسته‌ترین اثر فرهنگی جهان اسلام معرفی شده اند.

ولایتی در قیاس بین فرهنگ شوالیه‌گری در غرب و فرهنگ فتوت در ایران، اذعان داشت: شوالیه‌گری در واقع بخشی فیزیکی جوانمردی است اما جوانمردی گذشتن از مرحله فیزیکی و رسیدن به عرفان است.

وی در رابطه با پنج جلد کتاب رونمایی شده اش در آیین اختتامیه این جشنواره، گفت: این پنج جلد کتاب به نشانه‌های فتوت و جوانمردی از دوران گذشته پرداخته است که بخشی از آن برگرفته از احادیث امامان و پیغمبران است و نیز بخشی از آن برگرفته از بزرگان و مفاخر ایرانی همچون شاهنامه فردوسی که 60 هزار بیت آن به بحث جوانمردی پرداخته است و از آنجا که این کار را امری بر زمین مانده تلقی می کردم به کمک عده ای از دوستان آن را سامان دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد