صفحه اصلی » اقتصادی » راهکار تخصیص بهینه منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با خشکسالی

تکمیل حداقل بیست میلیارد دلار پروژه با ده میلیارد دلار

راهکار تخصیص بهینه منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با خشکسالی

با تبدیل شیوه اجرای پروژه های مقابله با خشکسالی از حالت پیمانکاری به قراردادهای همکاری عمومی ـ خصوصی توسط دولت، می توان با استفاده از تسهیلات ۱۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی حداقل ۲۰ میلیارد دلار پروژه اجرا کرد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۷/۲۹

به گزارش صاحب نیوز به نقل از عیار، سه شنبه ۱۵ مهرماه، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در حاشیه آخرین روز نشست توسعه روستایی طی مصاحبه ای با خبرنگار واحد مرکزی خبر اعلام کرد که دولت مجوز برداشت ۱۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ی ملی برای پیشبرد طرح های مقابله با خشکسالی را از مقام معظم رهبری دریافت کرده است. ایشان در این مصاحبه که از خبر ۲۰:۳۰ شبکه دوم سیما نیز پخش شد، اعلام کرد: از این مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار به طرح های استان خوزستان و ۵۰۰ میلیون دلار به طرح های استان سیستان و بلوچستان اختصاص می یابد و ۸ میلیارد دلار باقیمانده نیز در طرح های مقابله با خشکسالی دیگر استان ها هزینه می شود.

Drought-iStock-680x463

 

به طور کلی طرح های مقابله با خشکسالی را می توان در قالب طرح های ذخیره سازی مثل سد و چاه نیمه، انتقال آب مثل ایجاد شبکه های پایین دستی سدها و تونل های انتقال آب و تامین منابع جدید آب مثل احداث واحدهای نمک زدایی از آب دریا تقسیم بندی کرد. نقطه اشتراک همه این طرح ها در این است که آب خروجی از آن ها را می توان به عنوان محصول نهایی از سرمایه گذار خریداری کرد.

با درنظر گرفتن سهولت خرید محصول خروجی طرح های مقابله با خشکسالی، استفاده از شیوه های همکاری عمومی ـ خصوصی مثل BOT و BOO برای تامین مالی آن ها در مقایسه با ابزار بودجه کارآمدتر خواهد بود. در این شیوه دولت می تواند با اعلام قیمت مناسب برای خرید تضمینی آب طی دوره بهره برداری، بازگشت سرمایه و سود قابل قبول برای بخش غیردولتی را تضمین نماید و پروژه را از حالت پیمانکاری به قرارداد PPP یا همکاری عمومی ـ خصوصی به همراه پرداخت تسهیلات تبدیل کند.

با استفاده از این شیوه تامین مالی بدون نیاز به بودجه دولت، طرح های مقابله با خشکسالی در کمترین زمان و با کمترین هزینه و البته با کیفیت بالاتر اجرا می شود. همچنین در این شیوه از آنجا که همکاری بخش غیردولتی برای اجرای پروژه ضروری است، احتمال تعریف طرح های غیر اقتصادی کاهش می یابد. برای استفاده بهینه از منابع صندوق توسعه ملی ضروری است آن ها را به شکل تسهیلات و در قالب قراردادهای همکاری عمومی ـ خصوصی (PPP) از قبیل BOT و BOO برای تامین بخشی از منابع پروژه در اختیار بخش غیردولتی قرار داد. با استفاده از این مدل می توان به کمک منابع محدود صندوق توسعه ملی تعداد بیشتری پروژه را اجرا کرد. لذا ضروری است تبدیل شیوه اجرای پروژه های مقابله با خشکسالی از حالت پیمانکاری به قراردادهای همکاری عمومی ـ خصوصی در دستور کار دولت محترم قرار گیرد تا با استفاده از تسهیلات ۱۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی حداقل ۲۰ میلیارد دلار پروژه اجرا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد