صفحه اصلی » مقاومت » گزارش مقاومت » اولین های شهدای نجف آباد

تقویم اولین شهدای نجف آباد در سال های انقلاب و دفاع مقدس؛

اولین های شهدای نجف آباد

شهید قربانعلی ذکریا اولین شهید انقلاب اسلامی نجف آباد است. قربانعلی فرزند حسن متولد 2/7/1330 است که در 15/3/1357 در هنگام تظاهرات برعلیه رژیم منحوس پهلوی به شهادت رسید.

تاریخ انتشار: ۱۶:۰۴ - شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۳

صاحب نيوز: اولین کنگره ملی 2 هزار و 500 شهید و 86 سردار نجف آباد در مجموعه فرهنگی تفریحی سدار شهید حاج احمد کاظمی در حال برگزاری است. بر آن شدیم تا اولین های شهدای نجف آباد را در این متن بیاوریم.

اولین شهید انقلاب اسلامی نجف آباد
شهید قربانعلی ذکریا اولین شهید انقلاب اسلامی نجف آباد است. قربانعلی فرزند حسن متولد 2/7/1330 است که در 15/3/1357 در هنگام تظاهرات برعلیه رژیم منحوس پهلوی به شهادت رسید.

شهید قربانعلی ذکریا
قربانعلی با قرآن مانوس بود و این کتاب آسمانی در زندگی او جایگاه ویژه ای داشت. انس و الفت به دین و مذهب او را به شرکت در جلسات مذهبی ترغیب می کرد. او دانستن و آگاهی از مسائل روز را بر خود لازم می دانست و همیشه می گفت اطلاع از اخبار روزانه از ملزومات زندگی است. قربانعلی برای دفاع از انقلاب و به فرممده رهبرش خمینی کبیر در تظاهرات پیش از انقلاب شرکت می کرد تا این که بر اثر اصابت گلوله مزدوران سفاک درهای شهادت به رویش گشوده شد و به دیدار معبود شتافت.
اولین کودک شهید نجف آباد
شهیده رضوان مرادی اولین کودک شهید نجف آباد است. رضوان فرزند محمد علی 30/3/1348 در نجف آباد متولد شد و 18/3/1357 در وقایع دوران انقلاب بر اثر گلوله ماموران رژیم پهلوی به شهادت رسید. رضوان کودک خردسالی بود که طعم زندگی دنیایی را نچشید و با حجابش که هیچگاه ترک نمی شد سعادت اخروی را به لذت دنیایی فروخته بود. خانواده اش مذهبی بودند و دوست داشتند که رضوان با معنی مبارزه، بیگانه نباشد و بیگانه ستیز پرورش پیدا کند. او در اولین تجربیاتش با این معنی خو گرفت و امضای سرخش تبلور این باور سبز شد.

شهیده رضوان مرادی
اولین زن شهید نجف آباد
شهیده طیبه تنهایی اولین زن شهید نجف آباد است. طیبه فرزند اسماعیل متولد 11/9/1314 در نجف آباد متولد شد و در 22/9/1359 هنگام تظاهرات دوران انقلاب بر اثر اصابت گلوله ماموران رژیم پهلوی به شهادت رسید. طیبه، تنهایی را در جوار حضرت حق می خواست. دعاها و استغاثه هایش محرم تنهایی اش بود. در عبادت هایش با لبخند خدا لبخند می زد و با ترک محرمات سرمست و شاد بود. او طاقت نداشت که ظلم را ببیند و تا پای جان از مظلوم دفاع می کرد. در مصائب دنیوی به لطف و همراهی خدا راضی بود. ذات اقدس الهی نیز با تقدیم شهادت رضایت خود را از بنده اش به او نشان داد و او پیش از پیروزی انقلاب به شهادت رسید.

شهیده طیبه تنهایی
اولین دانشجوی شهید انقلاب نجف آباد

اولین دانشجوی شهید انقلاب نجف آباد است. محمد رضا فرزند عباسعلی متولد 22/10/1334 در نجف آباد است که در 22/9/1357 بر اثر انفجار مواد منفجره توسط ساواک به شهادت رسید. محمد رضا پرخروش و با صلابت بود. او سکوت در برابر ظلم ظالمان را جایز نمی دانست و راغب نبود که مهر سکوت بر صفحه روزگار نامروت حک شود. سلامت دینی و اقتصادی جامعه را در اولویت اهداف خود گنجانده بود و تا نفس داشت در این راه مجاهدانه کوشید و سرانجام کبوتر وجودش از قفس تن رها شد و سبک بال به آبی آسمان ها پر کشید.

شهید محمد رضا هادی
اولین کارمند شهید نجف آباد
شهید غلامحسین احمدی اولین کارمند شهید نجف آباد است. غلامحسین فرزند سبزعلی متولد 1/7/1302 در نجف آباد است که در 29/9/1357 در هنگام تظاهرات دوران انقلاب اسلامی بر اثر اصابت گلوله ماموران رژیم پهلوی به شهادت رسید. غلامحسین لحظه هایش را به بطالت نمی گذرانید چراکه روزهای زندگی را با ارزش تر از آن می دانست که بی ثمر سپری کند. با پندهای پدرانه اش نه تنها فرزندانش، بلکه اطرافیانش را نیز از مکر زمانه و ایادی رژیم منحوس پهلوی آگاه می کرد. تجلات زندگی اشرافیت برایش قابل تحمل نبود. زندگی را در سادگیش زیبا می دانست. عاشق حضرت امام و ساده زیستی او بود و چه ساده در این راه جان خود را نثار کرد تا قربانی راه امام شود.

شهید غلامحسین احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد