صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » کتاب و ادبیات » «فرزند خورشید» آسمانی بود

«فرزند خورشید» آسمانی بود

سردار شهید غلام‌رضا صالحی از زبان خانواده، یاران و هم‌رزمانش در 98 روایت دنباله‌دار کتاب «فرزند خورشید» معرفی شده است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱

کتاب «فرزند خورشید» روایتی از زندگی سردار شهید غلام‌رضا صالحی به قلم عباس اسماعیلی است. این اثر کتاب هفتم از مجموعه «طوبی» به شمار می رود که روایت زندگی سرداران شهید شهرستان نجف آباد را در بر دارد.

سردار شهید غلام‌رضا صالحی از زبان خانواده، یاران و هم‌رزمانش در 98 روایت دنباله‌دار کتاب «فرزند خورشید» معرفی شده است.
نقطه آغاز کتاب خاطره‌ مادر شهید از دوران کودکی غلام‌رضاست. نام کتاب از نام مادر شهید (خورشید) برگرفته شده است.

تلاش خورشید خانم برای تحصیل غلام‌رضا، علاقه به روحانیت و حوزه علمیه، حضور در مبارزات پیروزی انقلاب و دفاع مقدس تا شهادت غلام‌رضا صالحی در روز 22 تیر ماه سال 1367 در تنگه ابوغریب، مهم ترین محورهای موضوعی این کتاب هستند. وصیت‌نامه و 3 دست نوشته و 27 عکس از ضمائم این اثرند.

«ارجعی الی ربک» آخرین روایت کتاب «فرزند خورشید» چنین است: «روز سختی در مقابله با دشمن گذشت. غلام‌رضا رو در روی عراقی‌ها، گردان تانک را هدایت می‌کرد و توانسته بود عراقی‌ها را نزدیک تنگه ابوغریب متوقف کند. یک روز جنگ جانانه صورت گرفته بود. نیرو‌ها خودباوری را تجربه کرده بودند. عراقی‌ها از این پایداری در وحشت به سر می‌بردند. کسی نمی‌دانست که فردا چه حادثه‌ای رخ خواهد داد. دل‌ها کباب و روح‌ها عاشورایی شده بود. تنها نیمه شب بود که غلام‌رضا به گردان برگشت تا تجدید قوا کند. طرح مقابله‌ آخر را ریخته بود و نیرو‌ها، با تمام وجود هوشیارانه در مقابل دشمن صف‌آرایی کرده‌ بودند. دشمن پراکنده و سراسیمه، تمام شب ‌آتش ریخته بود. هدف گردان عمار مشخص بود، ‌باید تک عراقی‌ها را از تنگه‌ ابو‌غریب دفع‌کنند. وقتی صبح در مقابل عراقی‌ها بودند. نشانه‌ها جلوه‌گر ترس مفرط عراقی‌ها بود. غلام‌رضا می‌دانست که امروز باید کار را تمام کند و عراقی‌ها را وادار به عقب نشینی نماید. آفتاب همه جا را گرفته بود. نیرو‌های رزمنده می‌رفتند تا رو در رو با دشمن درگیر شوند.»

این کتاب در قطع رقعی و 244 صفحه با بهای 40 هزار ریال از سوی نشر ستارگان درخشان منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99