صفحه اصلی » بین الملل » حقوق بشر » آزمایش هسته‌ای مخفیانه در ایران یک ادعا است/من یک بار به راه افتادن حمام خون به خاطر نگفتن حقایق را در عراق تجربه کردم

بازرس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در عراق:

آزمایش هسته‌ای مخفیانه در ایران یک ادعا است/من یک بار به راه افتادن حمام خون به خاطر نگفتن حقایق را در عراق تجربه کردم

رابرت کلی عضو سابق تیم بازرس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی که در عراق به دنبال سلاح هسته‌ای می‌گشت گفته که انجام آزمایش هسته‌ای مخفیانه در ایران یک ادعا است و برخی با ارائه اطلاعات جعلی در پی به راه اداختن جنگی جدید هستند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۸ - شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، رابرت کلی عضو سابق تیم بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در عراق به دنبال سلاح هسته‌ای می‌گشت گفته که انجام آزمایش هسته‌ای مخفیانه در ایران یک ادعا است.

بر اساس خبر منتشره در پایگاه «دموکراسی اکنون» وی گفته که «من در حال حاضر در رسانه‌های عمومی و علناً صحبت می‌کنم زیرا یک بار دیدم که سرپوش نهادن بر حقایق می‌تواند به خونریزی منجر شود.»

در عراق مدرک جعلی درست کردند، برای ایران هم مدرک‌سازی می‌کنند

«رابرت کلی» در این مصاحبه به سابقه بازرسی از عراق پرداخت و گفت که در سال 1995 و در هنگامی که بازرسان در حال کار در عراق بودند و مقامات بغداد هم با آنها همکاری می‌کرند، برخی با ارائه مدارک جعلی سعی در به انحراف کشیدن تحقیقات داشتند؛ وی به مدارک موجود در خصوص لوله‌های آلومینیوم به عنوان یک نمونه بارز از این مدرک‌سازی‌ها اشاره کرد.

در آن سال‌ها برخی از مقامات آمریکایی مدعی شده بودند که عراق تلاش می‌کند تا لوله های آلومینیومی با قدرت بالا برای سانتریفیوژهای خود و 500 تن اکسید اورانیوم برای ساخت بمب هسته‌ای خریداری کند.

«کلی» به پرونده هسته‌ای ایران هم پرداخت و ضمن مشابه دانستن روند ساختن مدارک جعلی در پرونده عراق با روند موجود علیه ایرانیان گفت: «مطمئناً یک الگوی مشابه در ارائه اطلاعات بد (در زمینه پرونده ایران هم) وجود دارد که البته این اطلاعات از منابع محدودی ارائه می‌شوند؛ چیزی که من را آزار می‌دهد این است که آمریکا در سال 2002 مشوق اصلی شروع جنگ علیه عراق بود و حالا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ارائه اطلاعات بی‌نظم و نظام، بنظر می‌رسد که از به راه افتادن جنگ (علیه ایران) طرفداری می‌کند.»

وی به نحوه اطلاع‌رسانی از فعالیت‌های تیم بازرسی در عراق پرداخت و گفت که ما بارها گفته بودیم که لوله‌های آلومینیوم ارتباطی به سانتریفیوژ ندارد و تنها لوله‌های ساده مورد استفاده در موشک است ولی کسی به حرف ما گوش نمی‌داد.

موضوع سلاح اتمی اصلاً در توافق ایران و 1+5 نیست، ولی با همین مردم را فریب می‌دهند

این بازرس سابق آژانس به پشت‌پرده اصلی مذاکرات ایران و 1+5 هم پرداخت و گفت: «در مذاکرات ایران و 1+5 در وهله اول موضوع غنی‌سازی اورانیوم مورد بررسی قرار می‌گیرد که در این بخش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضع استواری دارد و دقیقاً می‌داند که چه کار می کند؛ آنها در حال پایش تأسیسات تولید اورانیوم هستند و بنظر من این کار را عالی انجام می‌دهند. اگر به موضوع توافق (ایران و 1+5) هم بنگرید می‌بینید که موضوع تسلیحاتی شدن برنامه هسته‌ای ایران اصلاً در این توافق نیست. بنابراین وقتی مردم می‌گویند که ایران در مذاکره بر روی جنبه تسلیحاتی برنامه هسته‌ای خود همکاری نمی‌کند در خصوص چیزی صحبت می کنند که اصلاً در توافق وجود ندارد و می بینید که روند اطلاع‌رسانی به مردم در این خصوص بسیار ضعیف بوده است و این روندی است که همیشه شاهد آن هستیم.»

«دیک چنی» به دنبال پیدا تأسیسات ساخت بمب اتم در ایران بود

این بازرس اسبق آژانس  به تأثیر حضور برخی چهره‌های خاص در دولت آمریکا بر روند تعامل با پرونده هسته‌ای ایران هم پرداخت و ضمن اشاره به شخص «دیک چنی» معاون اول جورج بوش به عنوان یک از عوامل فشار بر ایران در سطح بین‌الملل گفت: «در برابر برنامه هسته‌ای ایران هم همانند ایران، یک سری خیال‌بافی صورت گرفته است. من از سال 2004 گزارش‌هایی را در خصوص برنامه ایران می‌نوشتم، از زمانی که دولت جورج بوش و به خصوص آقای چنی در رأس قدرت بودند. آقای چنی معتقد بود که در ایران ساختارهای تولید سلاح هسته‌ای وجود دارد که بسیار با ساختارهای غنی‌سازی متفاوت هستند. این در حالی بود که بازرسان آژانس و دوربین‌های فعال بر تأسیسات اتمی ایران نظارت داشتند. ایران عضو ان‌پی‌تی است و ما هیچ مدرکی دال بر انحراف ایران (از مسیر صلح‌آمیز) در مسیر غنی‌سازی نیافتیم. ایران در سطحی بسیار پایین و برای مقاصد صلح‌آمیز غنی‌سازی می‌کند. ایرانی‌ها می‌گویند که با غنای 3.8 درصد غنی‌سازی می‌کنند و مقدار کمی هم اورانیوم 20 درصدی برای کاربردهای پزشکی تولید می‌کنند؛ این اورانیوم 20 درصدی بسیار کم و تحت نظارت بازرسان و دوربین‌های آژانس است.»

چنی برای پیدا کردن بمب اتم، کماندو به ایران فرستاد/ریگی هم به وی کمک کرد ولی موفق نشد

آقای «کلی» به نقش «دیگ چنی» در پرونده ایران بیشتر پرداخت و گفت که وی در سال‌های 2004 تا 2007، فرمانده مرکز فرماندهی مشترک نیروهای ویژه آمریکا (جی‌ساک) هم بود و با فرستادن گروه‌هایی از کماندوها به درون خاک ایران و همکاری با مخالفان حکومت ایران از جمله گروه تروریستی جندالله (به سرکردگی عبدالمالک ریگی) سعی در یافتن تأسیسات ساخت بمب اتمی بود که هیچ‌گاه موفق نشد.

در خصوص مذاکره با ایران، اوباما یک چیز می‌گوید، کنگره چیز دیگر

مجری برنامه با توجه به تابعیت آمریکایی«رابرت کلی»، از وی در خصوص سیاست ایالات متحده در خصوص مذاکرات با 1+5 پرداخت و گفت که روند تعامل نظام ایالات متحده با پرنده ایران برای من غیرشفاف است؛ در این پرونده، دولت در پی یک کار است و کنگره می‌خواهد کار دیگری انجام دهد.

وی در خصوص محتوای مذاکرات ایران و 1+5 به اصرار ایرانیان به داشتن حق غنی‌سازی اشاره کرد و گفت که موضوع توافق ایران و 1+5 همین غنی‌سازی است و بحث رفتن برنامه هسته‌ای ایران به سمت ساخت سلاح هسته‌ای اصلاً در متن توافق نیست و کسانی که بحث سلاح هسته‌ای را مطرح می‌کنند «در پی گل‌آلود کردن آب و خارج کردن مذاکرات از مسیر خود هستند.»

ایرانی‌ها حق دارند بازرسان را به کارخانه ساخت موشک راه ندهند/این ارتباطی به بازرسی‌های هسته‌ای ندارد

مجری برنامه از «کلی» پرسید که سخن شما با کنگره آمریکا چیست؟

بازرس کهنه‌کار سابق آژانس گفت که من به آن‌ها می‌گویم که بروید و اطلاعات خوب را پیدا کنید؛ خیلی افراد هستند که من نمی‌خواهم نام آنها را ببرم ولی می گویند که ایران همکاری نمی‌کند و این در حالی است که ایران در حال همکاری کامل با آژانس انرژی اتمی است. وقتی آمریکا می‌خواهد به یک کارخانه تولید موشک در ایران برود، ایران می‌گوید که این بخشی از توافق میان ما و شما نیست و مردم همین حرف را به عنوان عدم همکاری ایران در پرونده هسته‌ای تفسیر می‌کنند در حالی که مشخصاً این برداشت صحیح نیست.

آقای «کلی» عضو هیأتی بود که در زمان زمامداری «صدام حسین» در عراق به دنبال سلاح اتمی بودند؛ این گروه هیچ‌گاه نتوانست این تسلیحات را پیدا کند.

در  سال 2003 ارتش‌آمریکا هم به بهانه یافتن همین تسلیحات به عراق حمله کرد ولی تاکنون پنتاگون هم نتوانسته این تسلیحات را بیاید.

سلاح‌های شیمیایی هم در دسته‌بندی نظامی جزء تسلیحات شیمیایی محسوب می‌شوند و صدام در جنگ 8 ساله با همسایه شرقی خود یعنی ایران، از این تسلیحات استفاده کرد.

عراق در آن زمان تکنولوژی لازم برای تولید این تسلیحات را نداشت و تحقیقات بعدی نشان داد که کشورهای غربی و به خصوص آلمان در ارسال محموله‌های مواد شیمیایی دارای کاربرد در بمب‌های شیمیایی، دست داشته‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد