صاحب نیوز

U.S. Marines lower their flag during a handover ceremony, as the last U.S. Marines unit and British combat troops end their Afghan operations, in Helmand

شمارش معکوس برای استقلال نظامی؛

پایان حضور نظامیان انگلیسی و آمریکایی در افغانستان

پرچم های آمریکا و بریتانیا پایین آمد و برای آخرین بار، 13 سال پس از سرنگونی رژیم طالبان که طولانی ترین جنگ آمریکا را رقم زد، در ستادهای منطقه ای ارتش بین المللی جمع شد.
زمان بازپس گیری ارتش در پایگاهی در استان استراتژیک هلمند به دلایل امنیتی منتشر نشده است.

کدخبر: 145148
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۸/۰۵ @ ۱۰:۵۳


به گزارش صاحب نیوز به نقل از رویترز، آخرین نیروهای دریایی آمریکا و ارتش نهایی جنگ بریتانیا در افغانستان به طور رسمی روز یکشنبه عملیات خودرا تمام کردند. آن ها آماده شدند تا کشور را ترک کنند و بزرگترین  پایگاه نظامی این کشور را به ارتش افغانستان انتقال دادند.

پرچم های آمریکا و بریتانیا پایین آمد و برای آخرین بار، 13 سال پس از سرنگونی رژیم طالبان که طولانی ترین جنگ آمریکا را رقم زد، در ستادهای منطقه ای ارتش بین المللی جمع شد.

زمان بازپس گیری ارتش در پایگاهی در استان استراتژیک هلمند به دلایل امنیتی منتشر نشده است.

کمپ نیروی دریای بزرگترین پایگاه آمریکا است که برای کنترل افغانستان تحویل داده شده است.

نیروهای بریتانیایی نیز کمپ مجاور را در همین زمان انتقال داده اند.دیوارهای بتونی منفجر شده و سیم خاردارهای که از سربازخانه های خالی محافظت می کند جمع آوری شده است. اداره ها خالی شدند و تابلوهای بولتنی که خالی از عکس هستند.

یکی از نیروهای دریایی که از جمله آخرین نیروهای نظامی است که از افغانستان خارج شده است می گوید، اکنون این جا خالی است.زمانی که من به آن جا رفتم، هنوز شلوغ و درهم بود و بسیاری از سرویس ها و مردم اطراف بودند. بسیار خارق العاده است که می توان دید تکه های مختلف دور انداخته شده اند.

مقامات می گویند تازه ترین تخمین رسمی ترکیب ارتش های بین المللی در پایگاه 4500 بوده و آن تعداد کم نیز به زودی خواهند رفت. پس از باز پس گیری، 215 امین سپاه ملی افغانستان در پایگاهی با مساحت 6500 هکتاردفتر مرکزی تشکیل می شود. این ستاد تقریبا هیچ نیروی نظامی خارجی حاضر در هلمند را نخواهد داشت.

این استان که 80 الی 90 درصد تریاک لازم برای کمک به اقتصاد طالبان برای قیام های آن ها را تامین می کند، در سال جاری، جنگ های خشونت باری را با طالبان و نیروهای متحدی که به دنبال محاصره ی ناحیه ی سنگن از دست ارتش و پلیس افغانستان بوده اند را به خود دیده است.

این جنگ ها نگرانی ها را بابت اینکه آیا نیروهای افغانستان بدون جاسوسی و زیرکی و بدون نیروهای هوایی از ایالات متحده آمریکا و متحدانش که بتواند آن ها را حمایت کند، می توانند در برابر طالبان مقاومت کنند.

مقامات می گویند که نیروهای افغانی توانستند در تابستان امسال روی پای خود بایستند و بجنگند، بدون اینکه زمین های قابل توجهی را واگذار کنند.یکی از ان های می گوید من بسیار خوش بین هستم که آن ها قادرند تا ایستادگی کنند.

پیروزی ارتش و پلیس افغانستان به این بستگی دارد که  رهبری به چگونه ای صورت گیرد، پیشرفت های لجستیکی و اعتماد به چه گونه ای با پیشرفت همراه باشد.