صفحه اصلی » بین الملل » عناوین برتر بین الملل » تعارض سیاست های ترکیه در قبال کردها

کوبانی مظلوم و تنها در مقابل داعش؛

تعارض سیاست های ترکیه در قبال کردها

ترکیه کوشید ابتدا با تعلل زمینه نابودی کردها توسط داعش را فراهم آورد و پس از آن به بهانه لازم برای لشگرکشی به سوریه را بیابد، هم چنین کوشید با مصوبه مجلس به این اقدام خود جلوه قانونی بدهد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۶ - شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۷

صاحب نیوز- الهه سالدورگر/ مسئله کردها 100 سال پیش در این منطقه با سیاست های استعماری انگلستان و فرانسه ایجاد شد و تا به امروز ادامه دارد.در زمان تقسیم غنایم جنگ جهانی اول با دادن استقلال به ارمنستان و وعده استقلال به کردها زمینه استقلال خواهی کردها را فراهم آوردند . اما پس از کشف نفت در عراق این وعده به فراموشی سپرده شد . متاسفانه حاکمان عراق و سوریه با تاکید شدید بر عربیت و حاکمان ترکیه با تاکید شدید بر عنصر ترکیه احساسات ناسیونالیستی کردها را تشدید کردند. کرد ها معمولا وجه المصاحه قرا می گیرند زمانی میان ایران و عراق و امروز میان سوریه و ترکیه . کشورها برای ضربه زدن به طرف مقابل به تقویت کردها می پردازند تا از این طرق هم کشور رقیب و هم کردها ضعیف شوند.

کردهای ترکیه

کردها حدود 20 تا 25 درصد از جمعیت 70 میلیون نفری ترکیه را تشکیل می‌دهند. حدود دوسوم کردهای ترکیه در جنوب شرقی و شرق ترکیه (موسوم به کردستان ترکیه) سکونت دارند. کردستان ترکیه با مساحتی حدود 230 هزار کیلومتر مربع، 30 درصد از خاک ترکیه را در بر گرفته است.

نرخ بالای زاد و ولد در کردها و مهاجرت آن ها به حاشیه شهرها برای جستجوی کار و فرار از درگیری ها ی دولت و پیکارجویان کرد در جنوب شرق باعث پدیده << محاصره شهرها توسط کردها >> شده است و برنگرانی حاکمان ترک افزوده است.

مبارزات کردهای ترکیه در زمان امپراتوری عثمانی آغاز می شود. حزب اتحاد و ترقی در سال 1889 تاسیس گردید . با انقلاب ترک های جوان در سال 1908 جمعیت تعالی و ترقی کردستان و جمعیت نشر معارف ایجاد گردید .با پان ترکیسم مصطفی کمال پاشا <<آتاتورک>> سخت گیری بر کردها و ممنوعیت مظاهرکردی مانند زبان و پوشش، کردها به سر به شورش نهادند . از جمله مهم ترین شورش ها شورش شیخ سعید پیران ، قیام آرارات و قیام درسیم را می توان نام برد که با برخورد خشن و سخت دولت سرکوب شد.

دولت ترکیه از دهه 1940 تا کودتای 1980 روش ملایم تری را در قبال کردها در پیش گرفت و آموزش و تعلیمات دینی کردها در مدارس آزاد شد . نا گفته نماند که کردها ی ترکیه اکثرا شافعی مذهب می باشند در حالی که ترک ها حنفی هستند. در این زمان کردها وارد پارلمان شدند .

کردها در دهه 60 از اجویت ( نخست وزیر) به دلیل وعده توسعه اقتصادی کردستان حمایت کردند. در اواخر این دهه چپ گرایان کرد از چپ گرایان ترک جدا و سازمان های چپ کردی را بنیان نهادند. از جمله مهم ترین سازمان های چپ گرا می توان به حزب کارگران کردستان یا پ. ک. ک به رهبری عبدالله اوجالان اشاره نمود. اهداف این حزب همواره تحت تاثیر فضا و شرایط بوده و شامل: تأسیس کشور کردستان متشکل از کردهای ترکیه، عراق و ایران، استقلال ، تأسیس یک دولت فدرال و خودمختاری است .

در طی تابستان 1984، پ.ک.ک تشکیل بریگادهای آزادسازی کردستان را اعلام کرد و از پایگاه‌هایی در شمال عراق، حملاتی را علیه واحدهای ارتش ترکیه و ایستگاه‌های پلیس انجام داد. می 1988، پ.ک.ک تشکیل ائتلاف گسترده‌ای از نیروهای «جبهه ملی آزادی بخش کردستان» (ERNK) را اعلام کرد.

در سال 1995 ارتش ترکیه با ورود به خاک عراق و پیشروی تا عمق 40 کیلومتری به سرکوب و تعقیب کردها پرداخت . این حملات در سال های 1996 و 1997 ادامه یافت . در سال 1999 اوجالان با همکاری موساد دستگیر و به اعدام محکوم شد . اما از ترس شورش کردها محبوس گردید.

پس از اشغال عراق در سال 2003 و ایجاد اقلیم کردستان عراق ترکیه بسیار نگران تجزیه طلبی کردها شد.ا ین نگرانی با پناه دادن اعضای پ.ک. ک توسط مسعود بارزانی حاکم اقلیم و فعالیت اسراییل در اقلیم تشدید شد . پارلمان ترکیه با تصویب قانون به ارتش اجازه داد تا در صورت ضرورت عملیات فرامرزی انجام دهد.

در سال 1391 اوجالان برای پایان دادن به درگیری ها در ترکیه طرح خروج پ. ک . ک از این کشور راارائه کرد.با خروج پ. ک. ک از ترکیه این نیروها به سوریه وارد شدند .

کردهای ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند. کردهای اسلام گرا و محافظه کار هوادار اردوغان ، کردهای هوادار اوجالان و پ . ک. ک و گروه های متفرقه کردها مانند اسلام گرا های منتقد اردوغان ،چپ ها ، کمونیست ها و ..حتی برخی از کردها و نمایندگان مجلس هم تیم و پیروان اردوغان هستند .

کردهای سوریه

آمار در مورد کردهای سوریه متفاوت است . از 5 درصد تا 18 درصد تخمین زده می شوند. این بدلیل پراکندگی کردها در شهرهای مختلف می باشد. در صورتی که کردها 9 درصد باشند به حدود 2 میلیلون نفر می رسند که کمتر از اقلیت کردی در دیگر کشورهای منطقه می باشد. از لحاظ جغرافیایی، اکثر کردهای سوریه در شمال و به ویژه در شمال شرق این کشور تجمع کرده اند .

کردهای سوریه سه دسته هستند . پیروان بارزانی رهبر اقلیم کردستان عراق،پیروان پ. ک. ک و کردهای میانه که بخشی از آن ها با جریان ملی و متمایل به همکاری با شورای ائتلاف مخالفین هستند. طیف بارزانی بیشتر به دنبال راه حل سیاسی می باشند.

سوریه برای فشار به ترکیه اوجالان را پناه داد اما در سال 1998 بدلیل تهدید سوریه به حمله به این کشور اوجالان را اخراج کرد . هم چنین اوجالان در سوریه به تسلیح و آموزش کردهای سوریه پرداخته بود.

طرح کمربند عربی یا تعریب کردستان از دهه 1960 آغاز می شود. درآن زمان قرار بود که سوریه و مصر با یکدیگر متحد شوند و جمهوری متحد عربی را به وجود آورند که با شکست این طرح نام کشور سوریه به جمهوری عربی سوریه تغییر یافت . جمهوری که در آن غیر اعراب (کردها)جایی نداشتند. از سال 1973 پس از پایان جنگ سوریه و اسراییل سیاست تعریب به طور رسمی آغاز گردید. زمین های زیادی از کردها مصادره و به اعراب کوچانیده شده واگذار شد. تعریب غیر از مناطق کردستان در شهرهای لاذقیه ، ادلیب و حماء نیز به اجرا در امد. نام شهرهای کردی به نامهای عربی تغییر یافت مثلا کوبانی را عین العرب و سرکانی راس العرب نام گذاردند.

کردها در سوریه مکتوم اند. مکتوم یا بیگانه افرادی هستند که یکی از والدین آن ها سوری نباشند. این افراد نمی توانند از خدمات بیمارستان های دولتی بهره ببرند و تنها تا مقطع دبیرستان اجازه تحصیل دارند. در 12 مارس 2005 مردم کرد نسبت به این وضع اعتراض و قیام کردند که منجر به صدور شناسنامه برای کردها شد.

14 ژوئن 1957 اولین حزب کردی در کردستان با نام حزب دموکرات کردستان ایجاد شد. شعار حزب آزادی کردستان ،اتحاد هر چهار بخش آن بود. کردهای سوری خواهان استقلال بودند . در سال 1991 برای اولین بار در جمهوری عربی سوریه کردها وارد پارلمان شدند.

کردهای سوریه با یکدیگر شدیدا اختلاف دارند . با آغاز بحران در سوریه 17 حزب و نهاد سیاسی نزدیک به بارزانی زیر عنوان شورای میهنی کردهای سوریه ( ENKS) گردآمدند و حزب اتحاد دموکراتیک (PYD ) از احزاب اقماری پ . ک. ک و چند نهاد دیگر در مجموعه شورای مردم غرب ( EGRK) سازماندهی شدند. پس از مدتی اختلاف نظر در مورد شیوه مبارزه سیاسی و تفاوت آشکار رویکردها ی آنان نسبت به نظام سیاسی سوریه موجب تنش و درگیری شد. درسال 2012 مسعود بارزانی در شهر اربیل همه احزاب کرد سوری را گرد هم آورد و با ایجاد یک نهاد سیاسی مشترک به نام هیئت عالی کرد ( DBK) آنان را به اتحاد فرا خواند.

احزاب و نهادهای شورای میهنی کردستان به توصیه بارزانی خود را به شورای ملی مخالفین و ائتلاف مخالفین سوری نزدیک کرده و در جلسات آنان در قاهره و استانبول شرکت کردند. اما شورای مردم غرب به توصیه پ . ک. ک خط سوم «نه همراهی با رژیم اسد و نه حمایت از مخالفین سوری، بلکه قرار گرفتن در موضع دفاعی و تبعیت از خط مستقل کُردی» را در پیش گرفت.. این اختلافات حتی به درگیری مسلحانه کشیده شد.

اختلاف دیگر بر مرز سمالکا و تقسیم عواید گمرکی ان میان درو طیف طرفدار بارزان پ. ک. ک رخ داد. در اواخر سال 2012 و در طول 2013 سران کرد به کشورهای درگیر در مسئله سوریه مانند ایران ، ترکیه ، قطر و امریکا و کشورهای اروپایی سفر کردند. طرفداران بارزانی خواهان مداخله نظامی برای کنار نهادن اسد و ایجاد حکومت فدرالی بودند و طرفداران پ. ک. ک مخالف مداخله نظامی و خواهان خودگردانی دموکراتیک بودند.

در بهار و تابستان سال جاری حملات گروههای افراطی به شهرهای کردنشین به اوج خود رسید. حزب اتحاد دموکراتیک در این زمان متن 62 ماده ای قانون اساسی را نوشتند و آن را منتشر نمودند. و مدعی شدند که حملات و کشتارها وسیع بوده است . بارزانی با ایجاد یک گروه برای بررسی مسئله متوجه شد که این ها تنها ادعای حزب اتحاد دموکراتیک برای سو استفاد ه از شرایط بوده است. این مسئله باعث اختلاف عمیق میان بارزانی و پ. ک. ک شد. با تداوم حملات اتحاد دموکراتیک با بررسی مدارک شناسایی تعدادی از کشته شدگان اعلام کرد که ترکیه از گروهای تکفیری و النصره حمایت می کند.

کردهای سوریه از همه جهات در حال جذب شدن هستند . بارزانی برای ایجاد کردستان بزرگ ، پ.ک.ک ، اتحادیه اروپا و امریکا با ایجاد و تشکیل مجمع ملی کردستان سوریه (KNA)درسال 2006 با هدف ایجاد دولت فدرال در سوریه و دموکراسی . هم چنین اتحادیه اروپا و امریکا به تجهیز کردها نیز می پردازند. کردهای سوریه به دنبال نظام فدرالی یا خودگردانی و حذف عبارت عربی از نام جمهوری عربی سوریه هستند.

در ژانویه سال 2013 کردهای پ.ک.ک در سرکانی واقع در مرز ترکیه و سوریه بر جنگجویان اسلامگرا پیروز شدند. پس از آن ادراه این منطقه 50 هزار نفری را خود به عهده گرفتند و اعلام خودمختاری کردند. آنان اعلام کردند که در صدد برگزاری انتخابات ، ایجاد مجلس محلی و دولتی شبیه اقلیم کردستان عراق می باشند. این مسئله باعث شادمانی کردهای ترکیه شد . پلیس ترکیه به مقابله با ان ها پرداخت.ترکیه به شدت نگران است که خودمختاری یا استقلال کردهای سوریه به این کشورنیز سرایت کند.

کوبانی

ترکیه کوشید ابتدا با تعلل زمینه نابودی کردها توسط داعش را فراهم آورد و پس از آن به بهانه لازم برای لشگرکشی به سوریه را بیابد، هم چنین کوشید با مصوبه مجلس به این اقدام خود جلوه قانونی بدهد. اما مخالفت سرسختانه ایران با این اقدام احتمالی باعث شد که ترکیه خود وارد عمل نشود و مقابله را به کردهای اقلیم کردستان عراق واگذار کند. نکته مهم این که کوبانی مرکز فعالیت پ.ک. ک می باشد و پ. ک. .ک تهدید کرده است که در صورت عدم حمایت از کوبانی به پیمان صلح با ترکیه پایان داده و وارد جنگ مسلحانه با دولت خواهد شد. از سوی دیگر فشارها و مخالفت های مردمی باعث شد تا ترکیه اجازه ورود کردهای اقلیم کردستان عراق را به کوبانی صادرکند.

هدف ترکیه از بازی در کوبانی دورکردن کردها از لبه مرزهایش ، انتقال پایگاهای آموزش تروریست ها از ترکیه به سوریه ، قرار دادن خود در مرکز توجهات غرب در مسئله سوریه است. هم چنین با ورود کردهای اقلیم به این ترتیب کردهای اقلیم نیز ضعیف خواهند شد و در صورت پیروز آنان احتمال انتقام داعش از اقلیم می رود بدین ترتیب هم پ.ک.ک هم حکومت اقلیم و هم داعش ضعیف خواهند شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد