صفحه اصلی » بین الملل » عناوین برتر بین الملل » تلاش رسانه‌های غربی برای بازتاب منفی گزارش فصلی آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران

تلاش رسانه‌های غربی برای بازتاب منفی گزارش فصلی آژانس در خصوص برنامه هسته‌ای ایران

علی‌رغم آنکه در گزارش آژانس تأکید شده است ایران طبق توافق موقت ژنو به تعهدات خود در زمینه کاهش غنی‌سازی هسته‌ای عمل کرده است اما رسانه‌های جهان تلاش کردند منفی‌ترین بخش‌های این گزارش را برجسته‌ کنند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۱ - شنبه ۱۳۹۳/۰۸/۱۷

به گزارش صاحب نیوز به نقل از فارس، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه تازه‌ترین گزارش فصلی خود با موضوع برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کرد.

آقای آمانو در این گزارش بار دیگر تائید کرده است که تهران به طور کامل به مفاد برنامه مشترک اقدام که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) به دست آمد و در پایان تیر ماه تمدید شد، به طور کامل پایبند بوده است.

این گزارش در رسانه‌های غربی و رسانه‌های رژیم صهیونیستی بازتاب داشت و نقطه مشترکی که در تمامی این بازتاب‌ها به چشم می‌خورد این بود که این رسانه‌ها همگی با نگاههایی منفی به این گزارش پرداختند.

برخی از بازتاب‌های گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رسانه‌های غربی به شرح زیر است:

صدای آمریکا در بازتاب گزارش آژانس عنوان کرد: « آژانس: ایران در برداشتن دو گام باقی مانده کوتاهی می‌کند» و بدون آنکه اشاره‌ای به این مطلب شود که ایران به تعهدات خود طبق توافق موقت ژنو عمل کرده است، نوشت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش درباره برنامه هسته ایران از کوتاهی تهران در رفع سوء‌ظن‌ها به فعالیت‌های اتمی این کشور خبر می‌دهد. آژانس می گوید ایران قرار بوده است دو ماه پیش درباره فعالیت های مشکوک و تحقیق و آزمایش انفجارهائی که به گمان آژانس طراحی ساخت بمب اتمی بوده است اطلاعاتی به بازرسان بدهد اما در این زمینه  کوتاهی کرده است.»

شبکه «بی بی سی» نیز اقدام مشابهی را در پیش گرفت و در گزارشی در اینباره عنوان کرد: « آژانس: ایران به پرسش درباره تحقیقات ساخت بمب پاسخ نداده است». این شبکه همچون صدای آمریکا نگرش منفی به این گزارش داشت با این تفاوت که در بخش‌هایی از این گزارش به نقش سازنده ایران اشاره کرد و نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود گفته است که ایران به پرسش‌های آژانس در زمینه تحقیقات ادعایی پیرامون ساخت بمب اتمی پاسخ نداده است و به این ترتیب تحقیقات در زمینه ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران پیشرفتی نداشته است اما با اینحال مطابق این گزارش، ایران به تعهدات خود برای کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش عمل کرده است.

روزنامه انگلیسی «دیلی‌تلگراف» نیز در بازتاب این گزارش نوشت که به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران نتوانسته به سوالات درباره تحقیقات هسته‌ای خود پاسخ دهد. این روزنامه انگلیسی گزارش را به مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 ارتباط داد و نوشت که در حالیکه مهلت توافق نهایی در خصوص موضوع هسته‌ای ایران نزدیک می‌شود، بازرسان بین‌المللی می‌گویند که ایران درباره فناوری مرتبط با تسلیحات هسته‌ای‌اش شفاف‌سازی نکرده است. افشای این مسئله در خصوص رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای تا مهلت 24 نوامبر تردید ایجاد می‌کند.

رسانه‌های صهیونیستی نیز همین خط مشی را در پیش گرفتند به طوریکه «عاروتص‌شوع» عنوان کرد که آژانس می‌گوید ایران به سوالات پاسخ نداده است و در ادامه توضیح داده است که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران به سوالات درباره برنامه هسته‌ای خود در حالی که چند هفته به مهلت رسیدن به توافق باقی مانده است، پاسخ نداده است. این پایگاه صهیونسیتی با اینحال، به بخش‌هایی از گزارش آژانس که گفته شده بود ایران به توافق برای کاهش غنی‌سازی اورانیوم، پایبند بوده است نیز اشاره کرد و نوشت گرچه آژانس این را گفته است اما ادامه داده است که هیچ پیشرفتی در زمینه تحقیق در خصوص ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران حاصل نشده است.

روزنامه تایمز اسرائیل نیز عنوان کرد که بعد از اینکه آژانس اعلام کرد که تحقیقات از برنامه هسته‌ای ایران متوقف شده است، توافق هسته‌ای ایران بعید به نظر می‌رسد و نکته‌ای که در این تیتر مشاهده می‌شود این است که عنوان شده «توافق تسلیحات هسته‌ای ایران بعید به نظر می‌رسد». در این گزارش نوشته شده است که تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه مشکوک تسلیحات هسته‌ای ایران به بن بست خورده است و امیدها برای توافق با ایران تا 24 نوامبر از بین می‌رود.

پایگاه صهیونیستی «آلگماینر» نیز گزارش کرد که آژانس گفته که تحقیقات درباره برنامه هسته‌ای ایران متوقف شده است و بنابراین همین مسئله شانس رسیدن به توافق نهایی تا مهلت تعیین شده را تضعیف می‌کند.

دیگر رسانه‌های جهان از جمله «شینهوا»، «یونایتدپرس اینترنشنال»، «واشنگتن فری بیکن»، «فاکس‌نیوز»، روزنامه ترکیه‌ای «الحریت» و … همین خط مشی را در پیش گرفتند و نگرش کاملاً منفی به گزارش آژانس نشان دادند.

برجسته کردن بخش‌های منفی از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران در حالی صورت می‌گیرد که دو روز تا نشست ایران و 1+5 در مسقط، پایتخت عمان باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد