صاحب نیوز

موزه مطبوعات

اختصاصی صاحب نیوز

موزه مطبوعات افتتاح شد + تصاویر

شب گذشته طی مراسمی با حضور وزیر ارشاد اسلامی آقای حسینی و تنی چند از اصحاب رسانه اولین موزه مطبوعات افتتاح شد.

کدخبر: 14918
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۰۵/۰۴ @ ۱۱:۲۰


به گزارش صاحب نیوز، شب گذشته طی مراسمی با حضور وزیر ارشاد اسلامی آقای حسینی و تنی چند از اصحاب رسانه اولین موزه مطبوعات افتتاح شد.
 این موزه نخستین نهاد مستقلی است که در آن، اسناد مطبوعاتی گردهم آمده است و این اسناد از سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی، کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی،‌ موزه‌ی مجلس، کتابخانه‌ی آستان قدس رضوی،‌ موزه‌ی ملک و مؤسسات اطلاعات و کیهان و سایر مراکز مطبوعاتی در گوشه گوشه ی ایران اسلامی، طی چندین سال کار تحقیقاتی و پژوهشی به‌دست آمده‌اند.
 رئیس موزه مطبوعات ایران در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز ضمن اعلام افتتاح موزه مطبوعات در کشور گفت: سال های گذشته تلاش هایی برای جمع آوری آثار و افتتاح موزه مطبوعات صورت گرفت، اما این اقدامات به جمع آوری اسناد خلاصه شد و بسیار ناقص و غیر رسمی بود.
وی افزود از حدود یک سال پیش، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد با توجه به وجود خلأ در مستندنگاری و تجمیع آثار به جامانده از مطبوعات ایران، از دوره های گذشته تا کنون در فکر راه اندازی موزه مطبوعات بوده است.
مهدی نورعلی شاهی هدف از راه اندازی موزه مطبوعات را رفع انقطاع موجود بین دو نسل روزنامه نگار اعلام کرد و افزود: هدف اصلی از افتتاح موزه مطبوعات، کاهش شکاف بین نسل جدید مطبوعات ایران که بسیار جوان هستند و نسل قدیم و حذف فاصله موجود بین دو نسل است تا بدین گونه از وضعیت نشریات و مطبوعات در گذشته آگاه شوند.
وی ادامه داد: روزنامه های قدیم از نگاه خیلی ها مغفول مانده است، بنابر این موزه مطبوعات با هدف تجمیع آثار و رفع این خلا شروع به فعالیت کرده است.
نورعلی شاهی همچنین گفت: هدف اولیه راه اندازی موزه مطبوعات این است که جایی برای تجمیع آثار و بعد از آن بازدید همگان وجود داشته باشد.
رئیس موزه مطبوعات ایران ادامه داد: با وجود مدرن شدن و تحول تکنیکی، کلیه روزنامه نگاران عصر جدید مراحل تهیه، تنظیم و چاپ مطبوعات در گذشته را فراموش کرده اند، بنابراین موزه مطبوعات امکان سیر در تاریخ گذشته مطبوعات کشورمان را فراهم می کند.
وی افزود: با همکاری سازمان اوقاف، بنایی تاریخی در بقعه “سرقبرآقا” در چهارراه مولوی با بیش از صد سال قدمت برای راه اندازی موزه مطبوعات در نظر گرفته شد.

به دلیل تاریخی بودن و وجود مقبره بزرگان مطبوعات کشور در داخل این بنا از جمله سعید نفیسی و ناظم الاطبا، ما این بنا را مرمت و بازسازی نکردیم.

»»» لطفا بر روی تصاویر کلیک کنید