صفحه اصلی » مذهبی » عناوین برتر دین و اندیشه » چه کسانی در کمرنگ شدن قبح روزه خواری نقش دارند؟ +تصاویر

لطفا پاسخگو باشید:

چه کسانی در کمرنگ شدن قبح روزه خواری نقش دارند؟ +تصاویر

زمانی که حرمت ماه رمضان قطعا خیلی بیشتر از الآن حفظ می شد و کمتر شاهد صحنه های شرم آور روزه خواری در کوچه و خیابان بودیم، این که یک نفر به خود اجازه می دهد در مقابل چشم خیل عظیم مؤمنان حرمت روزه داری را بشکند…

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۵/۶

صاحب نیوز، محسن شهبازی

به قول بچه های آن زمان بچه “سوسول” بود، خیلی جلف لباس می پوشید، از متلک گویی و هم کلام شدن با نامحرمان در اتوبوس و کوچه و خیابان هم ابایی نداشت، توی نمازخانه مدرسه هم اصلا پیدایش نمی شد، اما همین آدم وقتی ماه رمضان می شد، به خود جرأت نمی داد که حتی یک آدامس گوشه دهانش نگه دارد…

این خاطره مشترک خیلی از ما در سال های دور است، زمانی که حرمت ماه رمضان قطعا خیلی بیشتر از الآن حفظ می شد و کمتر شاهد صحنه های شرم آور روزه خواری در کوچه و خیابان بودیم، این که یک نفر به خود اجازه می دهد در مقابل چشم خیل عظیم مؤمنان روزه دار بی پروا حرمت روزه داری را بشکند بیش از هر چیزی به آفت وادادگی و اباحی گری ای بر می گردد که سال هاست در مقابل ناهنجاری های مختلف اجتماعی دامن گیر جامعه ما شده است. به راستی چرا سنت “تذکر دادن” از لسان ما رخت بر بسته است؟

در جامعه لائیکی مثل ترکیه وقتی که وزیر دفاع در پارلمان این کشور گرم صحبت درباره کاستن از اختیارات ارتش به منظور جلوگیری از کودتاست و بی اختیار از لیوان آبی که در کنار دستش قرار دارد می نوشد، با واکنش و تذکر سریع حضار مبنی بر این که در ماه رمضان قرار داریم روبرو می شود و نیمی از آب را که هنوز فرو نداده را از دهان خارج می کند و دوباره در لیوان می ریزد، این نمونه برای غیاث با جامعه اسلامی ما شاید تناسب نداشته باشد ولی می توانیم روی آن به عنوان یک هشدار تأمل کنیم.

عصمت یلماز

عصمت یلماز وزیر دفاع دولت اردوغان در پارلمان ترکیه

در کشور ما بخش عمده تولیدات رسانه ای در ماه رمضان معطوف به مسائل معنوی و گرامیداشت ایام میهمانی خداست و از این نقطه نگاه جای تقدیر و شکرگذاری باقی است، اما گاهی اوقات مثال های نقضی از رفتار برخی هنرمندان و اصحاب رسانه به چشم می آید که متأسفانه نشان از بی توجهی دسته ای از آن ها نسبت به ماه رمضان دارد و گاهی اوقات همین مثال های نقض همه تلاش های ایجابی برای پاسداشت شکوه ماه رمضان را تحت تأثیر قرار می دهد و به عادی شدن روزه خواری دامن می زند.

تولید سریال های به اصطلاح مناسبتی ماه رمضان برای تلویزیون در طول سالیان گذشته که تصویربرداری بیشتر آنها به دلیل برنامه ریزی غیر حرفه ای اغلب تا اواسط و حتی اواخر ماه رمضان هم ادامه می یابد و طبیعتا وجود صحنه های مختلف خوردن و آشامیدن در این سریال ها، همیشه این سؤال را در ذهن اهل دقت ایجاد می کند که آیا می توان به حفظ حرمت ماه رمضان در پشت صحنه این سریال ها که اتفاقا با هدف ایجاد فضای معنوی در ماه رمضان هم تولید می شوند اطمینان داشت؟

ماه رمضان

تصویری از مراسم تقدیر از عوامل تولید یکی از سریال های جدید شبکه نمایش خانگی در ایام ماه رمضان سال جاری

تصاویری از پشت صحنه سریال ماه رمضانی “پنج کیلومتر تا بهشت”  که سال 90 در رسانه ها منتشر شد. نکته جالب توجه در این تصاویر حضور نیروی انتظامی در محل تصویربرداری است.

ماه رمضان

ماه رمضان

تصویری از برنامه ظهرگاهی شبکه 3 در چند سال گذشته که در آن مجری برنامه بدون آن که متوجه ماه رمضان باشد از عوامل پشت صحنه تقاضا می کند برای میهمان برنامه شربت بیاورند تا گلویی تر کند! مشاهده فیلم

ماه رمضان

از سوی دیگر آیا می توان اطمینان داشت در تمرینات و مسابقات تیم های ورزشی حرمت ماه رمضان حفظ می شود؟ آیا رسانه هایی که خواسته و ناخواسته در حال الگوسازی از ورزشکاران در همه زمینه های زندگی هستند می توانند در زمینه روزه داری نیز از آنها برای مردم مؤمن کشورمان الگو بسازند؟ همین چند روز پیش بود که بخش خبری بیست و سی طی گزارشی نسبت به روزه خواری بازیکنان تیم استقلال اعتراض کرد و همین اعتراض سبب شد تا به دستور مدیرعامل استقلال جایگاه آب خوردن بازیکنان تغییر کند و از این پس هر بازیکنی در حین تمرین قصد خوردن آب را دارد به رختکن برود و در آنجا آب بخورد!

 ماه رمضان

مسئله دیگری که به نوعی حرمت ماه رمضان را تحت الشعاع خود قرار داده است پخش برنامه های به اصطلاح طنز و در واقع هجو و لودگی در این ماه از صدا و سیماست. به راستی جنس شادی حاصل از ماه رمضان با برنامه هایی مثل خنده بازار، سریال هایی چون خروس و جُنگ های تلویزیونی با حضور بیش از حد خوانندگان پاپ متناسب است یا با شادی و بهجت قلبی ای که از خلوت و مناجات با خداوند نشأت می گیرد؟ آیا نمی توان شادی و امیدی که از دل برنامه های بیدار کننده ای چون ماه عسل به روح آماده مخاطب در این ماه منتقل می شود را به عنوان الگوی برنامه سازی ماه رمضان مد نظر قرار داد؟ آیا صدا و سیما با تسری دادن برنامه های بی محتوا و به اصطلاح طنز از ایام نوروز به ماه رمضان همان راهی را نمی رود که شبکه های ماهواره ای طی می کنند؟

ماه مبارک رمضان

گرامیداشت ماه رمضان در شبکه های ضداخلاقی فارسی وان و جم تی وی !

به نظر می رسد با احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر توسط مردم مؤمن و انقلابی و حساسیت بیشتر رسانه ها، هنرمندان و ورزشکاران و نیروی انتظامی نسبت به حفظ حرمت ماه رمضان می توان جامعه را بیش از پیش از چشمه گوارای رمضان بهره مند کرد. در آن صورت است که اندک افراد غافل نیز برای شکستن حرمت روزه داری در ملأ عام احساس آسودگی نخواهند کرد و در صورت حرمت شکنی در ماه رمضان نیز با اقتدار تحت مجازات ماده ۶۳۸ (۱۴۱) بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قرار خواهند گرفت که می گوید: «هرکس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر، تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید، فقط به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد».

دیدگاه‌ها

 1. نادر گفته :

  واقعا ممنون ای کاش مثل گذشته اگر روزه نمیگرفتیم حداقل حرمت این ماه عزیز رو گرامی می داشتیم .

 2. ناشناس گفته :

  لا اكراه في الدين

 3. سروش از شیراز گفته :

  حتی در پروازهای خارجی طرف هیچ دینی نداره ولی وقتی مسافرهای ایرانی هستند و تو مسیر ایران هستند حرمت را نگه میدارن
  ولی تو مملکت خودمون بی حیایی انقدر زیاده که بعضی با کشیدن سیگار و یا گرفتن اب معدنی در دست عملا” میخوان خودنمایی و بی اهمیتی دین را نشون بدن و عرض اندام کنن
  واقعا از بی فرهنگی این مردم

 4. نوید گفته :

  ممنون ای کاش می شد این خبر و عکس را هم به این گزارش اضافه می کردید :
  روزه خوری کارگردان سینمای ایران در جلسه صنوف خانه سینما :
  http://www.seratnews.ir/fa/news/125951

 5. علیرضا گفته :

  نگاهتون در مورد شادی و سریالهای شاد خیلی مزخرفه لطفاً تجدید نظر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد