صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » عناوین برتر فرهنگ و اندیشه » اقتصاد «ایران بدون نفت» مقاومتی می شود؟

اقتصاد «ایران بدون نفت» مقاومتی می شود؟

اقتصاد بدون نفت برای ما ایرانی ها عبارت آشنایی است. انقدر این سو و آن سو آن را شنیده‌ایم شاید برایمان از معنا تهی شده باشد؛ مخصوصا که احتمالا چیزی مبنی بر حرکت به این سو هم نمی‌بینیم. برای اینکه با این مقوله آشنا شویم و از حرفهای تکراری فاصله بگیریم و به نکات کاربردی دست پیدا کینم خواندن کتابی در این زمینه حتما مفید خواهد بود.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۲ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۴
به گزارش صاحب نیوز به نقل از رجانیوز، مطالعات ۶۰ اقتصاددان درباره ایران بدون نفت در قالب کتابی منتشر شد. این کتاب حاوی مطالعات حدود 60 اقتصاددان برجسته کشور در مورد راه های کاهش وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی و بایسته های اقتصاد‌ مقاومتی است که به نقد و بررسی چالش های اقتصاد نفتی پرداخته است.
کتاب “ایران بدون نفت” که توسط مهدی مهرپور تدوین و گردآوری شده است دارای 468 صفحه بوده و 60 اقتصاددانان حاضر در این کتاب نظرات و پیشنهادات خود را در باب مسئله “ایران بدون نفت” و “راهکارهای رسیدن به یک اقتصاد بدون درآمدهای نفتی” به صورت مفصل بیان کرده اند.
book
در این کتاب، تمام 60 اقتصاددان مذکور به هشت سوال مشترک، همچون “اگرنتوانیم ازفردا نفت بفروشیم چه اتفاقی می‌افتد”، “چرا نفتی ترشدیم”، “آیا لغو تحریمهای خارجی مشکلات اقتصادی را حل می‌کند”، “اگر تحریمهای خارجی ادامه دار بود سناریوی مقابله چه باید باشد”، “نگاه اقتصاد مقاومتی برای مقابله با مشکلات اقتصاد ایران چیست” و… پاسخ داده اند.
در کتاب ایران بدون نفت، تمام 60 اقتصاددان، پاسخ گوی هشت سوال یکسان بوده که هر سوال در یک فصل قرار گرفته و تمام صاحب نظران به آن سوال پاسخ گفته اند.
این کتاب همانطور که در مقدمه آن نیز آمده است در وهله اول به عنوان یک بسته کارشناسی برای اجرا و عملیاتی کردن ایده ایران بدون نفت بوده و با ارائه راهکارها و پیشنهاداتی به دولت های فعلی و آینده نشان میدهد چگونه و با چه ابزارهایی میتوانند سهم نفت را در بودجه های سالانه به صفر برسانند.
گفتنی است 60 اقتصاددانان حاضر در این کتاب از طیف‌ها و گرایشات مختلف فکری در حوزه اقتصاد بوده و تمامی آنها دارای تالیفات و پژوهش هایی در زمینه اقتصاد ایران و مسائل کلان اقتصادی می باشند، لذا پاسخ های متفاوت آنها به سوالات یکسان میتواند راهنمای مناسبی برای تصمیم گیری های اقتصادی کشور و امکان سنجی طرح‌ها و ایده های مطرح شده درباره رسیدن به یک اقتصاد بدون درآمدهای نفتی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99