صفحه اصلی » مقاومت » عناوین برتر مقاومت » شهيد جوشكاري كه هنرمند بود

شهيد علي غلامعلي خمسه :

شهيد جوشكاري كه هنرمند بود

كارگردان و نويسنده متن‌ها همه به عهده خودش بود و بنا به گفته برادرش حاج عباس خمسه، علي غلامعلي به‌طرز جالبي مانند تئاتري‌هاي كهنه كار بازي مي‌كرد و بچه‌ها هم خيلي خوششان مي‌آمد و همه دوست داشتند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۰ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۰

متولد 1335 بود، قبل از شروع جنگ تحميلي  در قسمت فني (جوشكاري)  ذوب‌آهن اصفهان  كار مي‌كرد با شروع جنگ به حكم وظيفه ديني راهي‌ كردستان ‌و سپس شهرك  دارخويين شد. او  جزء بچه‌هاي‌ فعال ‌و هنرمندي‌ بود ‌كه هم ‌صداي ‌خوشي  داشت  و هم  در مراسم  مولودي  و عزاداري‌ها  مداحي‌ مي‌كرد و شعر مي‌خواند  و در هم افزايي  روحيه  بچه‌ها خيلي موثر بود.

زورخانه‌اي راه انداخته بود

يكي از كارهايي كه ايشان انجام مي داد ‌برنامه‌هاي ‌تئاتر و زورخانه در پشت جبهه  بود به  صورتي كه بچه‌ها بعد از دو سه  ماه كه به عقب مي‌آمدند تا  تجديد قوا كنند براي‌شان برنامه‌هاي  تفريحي و فرهنگي داشت. شهيد خمسه به  كمك  بچه‌ها كه تقريبا بيست نفري  بودند  پوكه‌هاي تانك را  پر از شن  كرده  بودند تا  ورزش  باستاني  كار كنند  و با قابلمه  هم  ضرب مي‌زدند هر  روز صبح  بعد از نماز ورزش مي‌كردند بعدها به  يكي  دو تا از بچه‌هاي باستاني كار، ‌زورخانه را سپرد.

تئاتر طنز بازي مي‌كرد

قبل از انقلاب  خمسه  در جرگه  دروايش رفته  بود ولي بعد  از پيروزي  انقلاب كه  از ماهيت آنها مطلع شد بيرون آمد به‌همين خاطر نسبت به آنها  شناخت داشت و در تئاتري كاملا ابتكاري و از روي خلاقيت، در جبهه خودش را به هيات دراويش در مي‌آورد و با لباس عرب‌هاي منطقه (دشداشه) و وسايل  خيلي ساده و ابتدايي، تئاتر طنز براي بچه‌هاي تيم  كه همه اصفهاني بودند،  ترتيب مي‌داد.

كارگردان و نويسنده  متن‌ها همه به عهده خودش بود و بنا به گفته برادرش حاج عباس خمسه، علي غلامعلي به‌طرز جالبي مانند تئاتري‌هاي  كهنه كار بازي مي‌كرد و بچه‌ها هم  خيلي  خوششان  مي‌آمد و همه دوست داشتند.

گروه تئاترشان 15 نفري بودند، كه برادرشان دو نفر از تيم تئاتر را به ياد آورد، علي نوري  كه  شهيد شد بايد از جاني‌پور سراغ  خانواده‌اش را بگيرم  و يكي حسن عابدي كه در سپاه  مشغول است و بايد پيگيري كنم تا پيدايشان كنم نمايش تئاتر چهار روز بعداز ظهرها اجرا مي‌شد

محل شهادت علي خمسه

در شهرك دارخويين و عمليات فرمانده كل قوا 21/3/60 بود. او از نيروهاي معمولي و مسئول تيم فرهنگي پشت جبهه بود. سري اول شهداي دارخويين را كه آوردند به اصفهان روبروي خيمه گلستان شهدا خاك كردند و چهار ماه بعد كه علي خمسه هم بينشان بود را در سمت درب ورودي بعد از قبر شهيد اشرفي اصفهاني رديف دوم سمت چپ خاك كردند.

از شهید‌ علي غلامعلي خمسه

هرگز از خواندن قرآن و خاندان عصمت و طهارت فاصله نگيريد، زيرا سعادت و رستگاري در همين است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد