صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » عناوین برتر فرهنگ و اندیشه » ستاد صیانت از محصولات فرهنگی منحل نشده است/ وظایف به معاونت‌های تخصصی واگذار شد

نوش آبادی در نشست خبری؛

ستاد صیانت از محصولات فرهنگی منحل نشده است/ وظایف به معاونت‌های تخصصی واگذار شد

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این ستاد منحل نشده بلکه وظایف این ستاد به معاونت‌ها و بخش‌های تخصصی خودش واگذار شده است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۱
به گزارش صاحب نیوز به نقل از فارس، حسین نوش آبادی معاون پارلمانی و سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

درباره حضور داوران ضدایرانی در دوسالانه عکس ایران تصمیم‌گیری می‌کنیم

حسین نوش آبادی در پاسخ به سئوال فارس پیرامون حضور افرادی با گرایش‌های ضدایرانی در جشنواره دوسالانه عکس گفت: اگر موردی باشد و یا فردی باشد که ضدیت با فرهنگ دینی و اسلامی باشد نمی‌تواند در این جشنوا‌ره‌ها نقش داروی را ایفا کند.

وی ادامه داد: اگر چنین ادعایی صحت داشته باشد مورد رسیدگی قرار می‌دهیم. ما اجازه نمی‌دهیم افرادی در مصدر تشخیص و ارزیابی قرار می‌گیرند که با بنیان فکری ملت سازگاری نداشته باشند.

وی تصریح کرد: اگر فردی دو اثر نامناسب در جایی ارائه داده و الان قصد همکاری و حمایت از برنامه‌ای را دارد از او استفاده می‌شود، اما افرادی که سوابق ضد امنیتی دارند در چرخه ارشاد به کار گرفته نخواهند شد.

سیاست ارشاد ارتقای کمی‌وکیفی شبکه نمایش خانگی است

وی در پاسخ به سئوال دیگر پیرامون نظارت بر شبکه نمایش خانگی گفت: امروز تعداد موسساتی که اقدام به تولید فیلم‌های خانگی کرده‌اند رو به افزایش است و جای خیلی از رسانه‌ها را پر کرده‌اند. سیاست ارشاد ارتقای کمی و کیفی حوزه شبکه نمایش خانگی است.

نوش‌‌آبادی در ادامه افزود:اما باید موسسات تولید نمایش خانگی و دیگران بدانند که باید فرایند نظارتی خود را مانند سایر فیلم‌ها طی کنند و قبل از تولید و ساخت و توزیع مجوز بگیرند زیرا بدون مجوز فردی حق ساخت و عرضه ندارد. اگر جایی افدامی شده و افرادی بدون مجوز فیلم‌هایی تولید کرده و بدون مجوز به شبکه نمایش خانگی رفته و توزیع شده تخلف است. حتی توزیع فیلم‌هایی که برای اکران مجوز می‌گیرند و به هر دلیلی مجوز اکران نمی‌گیرند بدون مجوز در شبکه خانگی تخلف است و باید مجوز دریافت کنند.

وی درباره توزیع فیلم‌ها خارجی عرضه در شبکه نمایش خانگی نیز گفت: اما برخی فیلم‌هایی که در غرب تولید شده و با فرهنگ ما ضدیت دارد توسط برخی عناصر به شکل قاچاق وارد می‌وشد و در برخی موسسات غیرمجاز توزیع می‌شود که تخلف است و مقامات قضایی با آثار شبکه نمایش خانگی بدون مجوز برخورد می‌کنند.

کمک شهرداری به جایزه جلال امری معمولی است

سخنگوی ارشاد همچنین درباره کمک شهردای تهران به ارشاد در جریان جایزه جلال گفت: کمک شهرداری به جایزه جلال امری معمولی است اگر در تهران و شهرستان‌ها شهرداری برای تامین مالی پروژه ها آمدند وسط کار خلاف نیست. ارشاد از کمک نهاد استقبال می‌کند اما استقلال خود را حفظ می کند.

در پاسخ به سئوال خبرنگار مبنی بر میزان انطباق انتخاب‌های صورت گرفته در هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد با اهداف اصلی از برگزاری این جایزه که همانا رشد و اعتلای زبان فارسی و فرهنگ ایرانی اسلامی بوده و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را به همراه دارد، گفت: قطعا آثاری که انتخاب شده است، با همین نگاه به مراحل پایانی راه پیدا کرده‌اند و به عنوان آثار منتخب، گزینش شده‌اند.

وی در همین خصوص ادامه داد: قطعا آثار انتخاب شده در جایزه امسال جلال آل احمد، منطبق با اهداف و ضوابطی است که در اساسنامه این جایزه آمده است و هیچ گونه فاصله‌ای از آن اهداف ندارند. کتاب‌ها تمامی مراحل لازم برای انتخاب به عنوان برگزیده یا شایسته تقدیر را طی کرده‌اند.

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها مطابق قانون مکلفند بخشی از درآمدهایشان را صرف امور فرهنگی و هنری کنند افزود: اگر در تهران و سایر شهرستان‌ها، شهرداری‌ها آمدند و برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، کمکی به لحاظ مالی انجام دادند، این مساله‌ای است که نه خلاف قانون و عرف است و نه باعث وابستگی وزارت ارشاد می‌شود.

سخنگوی وزارت ارشاد اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور مستمر و مستقیم با دستگاه‌های فرهنگی دیگر در ارتباط است و تحت هر شرایطی از جمله کمک‌های مطابق با قانون این دستگاه‌ها به مسائل فرهنگی، استقلال خودش را حفظ خواهد کرد. در این خصوص هم چون ما اعلام کرده‌ایم که وزارت ارشاد به تنهایی قادر به تامین بودجه جایزه جلال‌ آل احمد نیست، شهرداری تهران دست ما را فشرد و به این جایزه کمک کرد.

در بازسازی تئاتر شهر تمامی استانداردهای مربوطه لحاظ خواهد شد

وی در پاسخ به اینکه این وزارتخانه تا چه میزان در روند بازسازی ساختمان تئاتر شهر به صورت مستقیم نظارت خواهد کرد؟ گفت: موضوع بازسازی تئاتر شهر بر اساس تدابیر وزارتخانه و با نظر معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال انجام است و این وزارتخانه بر این روند نظارت کامل خواهد داشت. من فکر نمی کنم بازسازی ساختمان تئاتر شهر متوقف شود و انشاءالله این بازسازی به طور کامل انجام خواهد شد و در زمان خودش هم به بهره برداری خواهد رسید.

سخنگوی ارشاد با تاکید بر اینکه در بازسازی این بنای ملی تمامی استانداردهای مربوطه لحاظ خواهد شد بیان کرد: مشکلی از این جهت، ساختمان تئاتر شهر را تهدید نمی کند و جای نگرانی برای اهالی هنر و تئاتریست های ایران وجود نخواهد داشت.

شعار اجلاس همگرایی رسانه‌ای برای استقرار صلح و آرامش در جهان است

سخنگوی وزارت ارشاد پیرامون دهمین اجلال وزرای اطلاع‌رسانی کشورهای اسلامی گفت: مراسم افتتاحیه فردا 12 آذر با حضور وزیر ارشاد و معاون اول رئیس جمهور آغاز به کار می کند. این سازمان 57 عضو از 4 قاره جهان دارد و نشست کارشناسان این اجلال از روز گذشته آغاز شده و امروز نیز ادامه دارد.

وی ادامه داد: این اجلاس رخدادی بسیار مهم است چرا که در ارتقای سطح همکاری‌های رسانه‌ای و تعاملات حوزه اطلاع‌رسانی کشورهای اسلامی مهم شمرده می‌شود. شعار اجلاس همگرایی رسانه‌ای برای استقرار صلح و آرامش در جهان است.

ستاد صیانت از محصولات فرهنگی منحل نشده است

وی درباره ستاد صیانت از محصولات فرهنگی نیز گفت: این ستاد منحل نشده بلکه وظایف این ستاد به معاونت‌ها و بخش‌های تخصصی خودش واگذار شده است. بر اساس تصمیم جلسه معاونین مقرر شد معاونت‌های خاص وظایف خود را در حوزه نظارتی هم به موازات وظایف حمایتی و هدایتی داشته باشند.

نوش آبادی ادامه داد: نمی‌توانیم بگوییم سازمان سینمایی تنها مجوز بده و نقش نظارت نداشته باشد. بلکه باید حمایت‌ها و صیانت‌های خود را از فیلم‌هایی که مجوز می‌گیرند داشته باشد.

پیش‌بینی رشد بیست درصدی بودجه ارشاد در سال 94

نوش آبادی درباره بودجه سال آینده وزارت ارشاد نیز گفت: پیش بینی ما برای بودجه سال آینده این است که با رشد بیست درصدی همراه باشد. امیدواریم حداقل رشد بیست درصدی را شاهد باشیم و بودجه نه تنها رشد داشته باشد بلکه متناسب با انتظارات ما باشد.

سخنگوی وزارت ارشاد درباره مجوز برای تجدید چاپ کتاب‌ها نیز گفت: برخی کتاب‌ها با نظر نویسنده و بنا به خواست او با تغییراتی همراه‌ می‌شود و گاه نقد و نظر منتقدان باعث تغییراتی در کتاب می‌شود که در چاپ‌های جدید اعمال می‌شود. این اصلاحات جزئی است و مشکلی در روند اعطای مجوز نیست و برای بار دوم مجوز به راحتی صادر می‌شود.

استفعای میرزایی به خاطر اشتغغالات علمی بود نه پرونده قبلی

نوش‌آبادی درباره استفعای میرزایی از خانه کتاب را اشتغالات علمی دانست نه وجود پرونده گذشته این مدیر و گفت: وی استعفا داده و پذیرفته شده چرا که برخی تمایل دارند در امور علمی فعالیت کنند.

نوش آبادی درباره اینکه بر اساس برخی شایعات تغییر مدیرعامل خانه کتاب با اصرار شخص وزیر ارشاد و به دلیل وجود پرونده‌ای از ایشان در وزارت اطلاعات و مربوط به دوران مسئولیتش در رایزنی فرهنگی ایران در بیروت، صورت گرفته است، توضیح داد:فکر نمی‌کنم در این زمینه اتفاق خاص و عجیبی افتاده باشد، مدیر خانه کتاب از مدیران خوب ما بوده و منشأ فعالیت‌های موثری در خانه کتاب بوده است انشاءالله بتوانند در مسئولیت های دیگرشان هم، به خوبی خدمت کنند.

وی درباره معافیت مالی کتاب‌فروشی‌ها نیز گفت: این کار در حال انجام است و ما تلاش داریم چاپخانه‌ها نیز مشمول معافیت شوند.

نوش آبادی درباره عدم برگزاری جشنواره مطبوعات نیز گفت: به این نتیجه رسیدیم که جشنواره مطبوعات برگزار نشود اگر نگرانی هست در بخش تامین مالی است.

درباره کنوانسیون برن نظر مقامات ارشد نظام باید لحاظ شود

سخنگوی ارشاد درباره لایحه پیوستن به کنوانسیون برن نیز گفت: تاکنون لایحه‌ای برای پیوستن به کنوانسیون برن و رم به مجلس داده نشده و برای پیوستن به این کنوانسیون نیز تصمیمی نگرفته‌ایم. برای حفظ منافع و مصالح کشور نظر مقامات ارشد نظام باید مدنظر قرار گیرد.

وی همچنین درباره فیلم‌های جشنواره فیلم فجر نیز گفت: تاکنون 100 فیلم برای حضور در جشنواره ثبت نام کرده اند.

توضیح درباره جمع آوری کتاب همت

نوش آبادی درباره جمع آوری کتاب «همت» به دلیل اعتراض خانواده این شهید گفت: چه کسی کتاب را جمع کرده است؟ کسی نمی‌توان خودسرانه کتابی را جمع کند. این کار باید مصوبه داشته باشد که تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × 1 =