صفحه اصلی » سیاسی » دیپلماسی پنهان کشور را من مدیریت کردم

در جمع طلاب کرمانی

دیپلماسی پنهان کشور را من مدیریت کردم

یکسال در مرکز استراتژیک وزارت اطلاعات و ۹ سال رئیس اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات بودم و به نوعی دیپلماسی پنهان کشور را مدیریت می‌کردم.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۲ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز،ت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، چهارشنبه شب در جمع طلاب و فضلای کرمانی مقیم قم، در محل سالن اجتماعات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه مگر مشکل بین شما و احمدی‌نژاد چه بود که حضرت آقا وارد عمل شد؟ گفت: اولین بار که به من گفتند از وزارت کشور استعفا بده، ده ماه از عمر مسئولیت من در وزارت کشور گذشته بود که پاسخ دادم اینکه شخصا استعفا دهم برای من بد است؛ استعفا دهم چون می‌گویند مگر ناموفق بودی که من نبودم. گفتم با این حال شما دو خط بنویس که نباش، من نیستم؛ گفتم برای من بد است که از مسئولیت فرار کنم، مگر اینکه آقا بفرماید؛ در آنجا زنگ زدم خدمت مقام معظم رهبری و عرض کردم داستان این طور شد، که ایشان گفتند محکم سر جایت بمان و به هیچ کس هم هیچ نگو؛ به همین دلیل این موضوع را حتی به معاونین و خانواده و بستگانم نیز نگفتم و در جای خود ایستادیم؛ بار دومی که می‌خواستند مرا بردارند، خودم نمی‌دانستم اما آقا نگذاشتند، اما دفعه سوم که موجب عزلم شود، قبل از اینکه بگویند و کسی متوجه شود این کار را انجام دادند و آقا نیز، دیگر کاری نکردند.

بسیاری از مشکلات فعلی، به دلیل ناآگاهی است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، با تأکید بر اینکه باید در راه رشد علم و آگاهی فردی و اجتماعی گام برداریم، گفت: بسیاری از مشکلات امروز کشور به دلیل این است که آگاهی لازم برای برطرف کردن این مشکلات را ندارند.

وی افزود: امروز مردم، از ما روحانیون انتظار دارند در مسائل مختلف اعتقادی، فرهنگی، سیاسی و… به ایرادات، شبهات و اشکالاتشان پاسخ دهیم.

ایران در ویترین دنیا قرار دارد

پورمحمدی با بیان اینکه خانم کیلینتون اخیرا گفته‌اند هر جا می‌رویم نشانی از جمهوری اسلامی می‌بینیم، گفت: این سخنان، نشان از آن دارد که جمهوری اسلامی به عنوان یک فکر و مدل در دنیا عرضه شده است، گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم این مدل به نام روحانیت گره خورده و از این رو می‌توان گفت که ما در وی‌ترین توجهات دنیای امروز هستیم.

وی اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی در دنیا طرفداران بسیاری دارد و از ما انتظار دارند که برای امور مختلف آن‌ها راه حل ارائه کنیم.

در دولت و مجلس و قوه قضائیه بیشتر غیر روحانیون وجود دارند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: امروز در دولت، مجلس و حتی قوه قضائیه ما بیشتر غیر روحانیان وجود دارند اما با همه این حرف‌ها، انتظارات مردم متوجه ما روحانیت است و خواسته‌های خود را از ما مطالبه می‌کنند؛ البته بیراه هم نمی‌گویند چون عنوان می‌کنند ما به پشتوانه شما در مسیر انقلاب گام برداشتیم.

وی تصریح کرد: امروز نقشه دنیا تحت تأثیر اقدامات جمهوری اسلامی کشیده می‌شود چرا که نمی‌توانند نقش جمهوری اسلامی و عملکردهای آن را نادیده بگیرند.

مدار منسجم توطئه علیه جمهوری اسلامی وجود دارد

پورمحمدی با اشاره به تحریم‌های اخیر بر علیه جمهوری اسلامی گفت: این تحریم‌ها به خاطر مسئله هسته‌ای نیست، چرا که تحریم‌ها و فشار‌ها در سال‌های قبل از مطرح شدن مسئله هسته‌ای نیز اعمال می‌شد.

وی تأکید کرد: ماجراجویی‌های غرب بر علیه جمهوری اسلامی به این خاطر است که ابتدا فکر می‌کردند ما به عنوان حکومت جمهوری اسلامی در مشکلات می‌مانیم و اصلا به پیش نمی‌رویم، اما امروز شاهدیم یک مدار منسجم توطئه بر علیه ما به کار گرفته شده تا ما را از پا در بیاورند.

وی گفت: در چنین شرایطی که شاهد فشار و دسیسه‌های دشمنان و به ویژه آمریکا هستیم، باید با یک چشم فضای داخلی خود را مدیریت کرده تا مشکلاتمان را برطرف کنیم و با ظرفیت سازی که داریم جایگاه بین المللی خود را مستحکمتر کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در ادامه سخنان خود، به پرسش‌های حاضران در جلسه پاسخ گفت.

موسوی خوئینی‌ها عزلم کرد

پورمحمدی در پاسخ به این سؤال که نکات برجسته و مبهم در گذشته خود مخصوصا در زمان مسئولیت در وزارت اطلاعات را بیان کنید؟ به بیان تاریخچه‌ای از زندگی سیاسی خود به ویژه ایام سقوط رژیم شاه و سال‌های پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: زمانی که آقای موسوی خوئینی‌ها دادستان کل کشور شد، من در مسئولیت دادستانی مشهد بودم و البته قبل از آن نیز مسئولیت‌های مختلفی داشتم، اما به دلیل اینکه آقای موسوی خوئینی‌ها، ما را جزو نیروهای مقام معظم رهبری می‌دانستند، از این سمت عزلم کردند و به این ترتیب از دادستانی مشهد بیرون آمدم.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که آقای ری شهری به وزارت اطلاعات رفت، من را دعوت کرد تا به وزارت اطلاعات بروم و در آنجا مسئولیت ضد جاسوسی وزارت را به عهده گرفتم، تا اینکه امام از دنیا رفتند و آقا رهبر شدند؛ در‌‌ همان دیدارهای ابتدایی، گزارش دستگیری‌ها و اقدامات وزارت اطلاعات را خدمت آقا ارائه کردیم، که ایشان دیدند و به بنده جایزه و لوح تقدیری دادند؛ یعنی در روزهای اول رهبری مقام معظم رهبری، به لوح تقدیر ایشان متنعم شدیم.

دیپلماسی پنهان کشور را مدیریت می‌کردم

پورمحمدی گفت: ۱ سال و نیم نیز در مرکز استراتژیک وزارت اطلاعات و ۹ سال رئیس اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات بودم و به نوعی دیپلماسی پنهان کشور را مدیریت می‌کردم.

به همسرم بگویید برایش دعای طول عمر کردم

وی در پاسخ به سؤال یکی از طلاب مبنی بر اینکه آیا شما در فوت همسر خود دخیل بودید؟ گفت: نخیر، ایشان هنوز زنده هستند و انشاالله خداوند به ایشان طول عمر داده و البته امیدواریم این دعای ما به گوش ایشان برسد.

پورمحمدی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از طلاب مبنی بر اینکه آیا شما در وزارت اطلاعات نیروی آقای هاشمی رفسنجانی بودید؟ و آیا اینکه گفته می‌شود یکی از کسانی که اجازه نمی‌داد به پرونده‌های مهدی هاشمی رسیدگی شود، شما بودید، صحت دارد؟ گفت: آن موقع که بنده در وزارت اطلاعات بودم، مهدی سنش کم بود؛ البته من هم در بخش داخلی وزارت نبودم.

از ابتدا سرباز آقای خامنه‌ای بودم

وی در ادامه پاسخ به سؤال فوق، با بیان اینکه بنده از ابتدا سرباز انقلاب بوده الان هم هستیم و همیشه جزو نیرو‌ها و سربازان مقام معظم رهبری مطرح می‌شدیم، خاطرنشان کرد: یک مقدار چپی‌ها و اصلاح طلب‌های امروزی، در زمان وزارت اطلاعات آقای ری شهری هنوز در وزارت بودند؛ زمانی بین ما بگو مگویی روی آقای خامنه‌ای صورت گرفت، که من با حالت عصبانیت گفتم ما در جریان تهمت‌هایی که به آیت الله بهشتی زده می‌شد سکوت کردیم و نتیجه‌اش آن شد اما اکنون نمی‌گذارم آقای خامنه‌ای، بهشتی دیگری شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، افزود: الحمدالله که خدا این نعمت را برای ما نگاه داشت تا امروز رهبری کشور دست ایشان باشد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا درست است که، در زمانی که نظام، قصد دستگیری مهدی هاشمی را داشت، شما به آقای هاشمی خبر دادید تا به پرونده مهدی رسیدگی نشود؟، گفت: این‌ها چیزهایی است که جدید می‌شنویم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی در مورد شایعات تخلفات مالی وزارت کشور در دوران وزیر کشوری خود، گفت: یک سری از پرسنل وزارت از طریق تعاونی وزارت کشور، درخواست وام کرده و نامه نوشتند که به استناد ماده ۱۷ قانون داخلی وزارت، رئیس دستگاه می‌تواند برای پرسنل دستگاه، وام کوتاه مدت قرض الحسنه بدهد؛ این وام از معاونت عمرانی وزارت کشور تهیه و در اختیار تعاونی وزارت قرار گرفت که بعد از گذشت دوماه نامه‌ای به دست ما رسید که ما دو یا سه ماه دیگر نیز برای شروع بازپرداخت وام مهلت می‌خواهیم که پس از مدت کوتاهی از این امر، عزل شدیم.

۲۰میلیارد وزارت کشور را اصلا ندیدم

وی تصریح کرد: متأسفانه وقتی که آدم مرزی نمی‌شناسد و بی‌تقوایی حاکم می‌شود، دیدیم که فلانی در تریبون رسمی اعلام کرد که وزیر قبلی ۲۰میلیارد تومان از وزارت کشور برده و هنوز بر نگردانده است، در حالی که یک ریال از این پول را من ندیده‌ام.

مدیریت مدرسه علمیه کرمانی‌ها باید ولایی‌تر باشد

پورمحمدی در پاسخ به سؤالات متعدد طلاب کرمانی در خصوص وضعیت مدیریت مدرسه علمیه کرمانی‌ها در شهر قم، نیز گفت: این مدرسه متعلق به کرمانی هاست و البته معتقدم مدیرت این مدرسه باید ولایی‌تر باشد.

خاطرنشان می‌شود مدیریت این مدرسه در حال حاضر با حجت الاسلام و المسلمین کشمیری است و برخی از طلاب این مدرسه به دلیل نزدیکی وی با افرادی چون حجت الاسلام و المسلمین شیخ مجید انصاری، عنوان می‌کنند که باید مدیریت این مدرسه تغییر کند، اما از آنجایی که نیمی از سند ملکی این مدرسه علمیه به نام حجت الاسلام و المسلمین کشمیری است، این فشار‌ها تا کنون نتیجه‌ای نداشته است.

سیداحمد خاتمی کاندیدا شود از او حمایت می‌کنم

پورمحمدی در ادامه پاسخ به سؤالات طلاب حاضر در جلسه در خصوص پیشنهاد یکی از حاضران مبنی بر اینکه اگر می‌خواهید وظیفه خود را در قبال کشور انجام دهید، در انتخابات ریاست جمهوری آینده کاندیدا نشده و کاری کنید که آیت الله سید احمد خاتمی کانیدا شود و از او حمایت کنید، گفت: شما ایشان را راضی کنید تا کاندیدا شوند و ما نیز از ایشان حمایت می‌کنیم، اما بعید می‌دانم ایشان حاضر باشند نعمت حوزه، منبر، تحقیق و روضه را به ۱۰ تا ریاست جمهوری بدهند؛ ایشان یک روحانی اثر بخش در جامعه هستند اما با این حال شما ایشان راضیشان کنید ما از ایشان پشتیبانی می‌کنیم.

دوبار رهبری نگذاشت از وزارت کشور عزل شوم

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه مگر مشکل بین شما و احمدی‌نژاد چه بود که حضرت آقا وارد عمل شد؟ گفت: اولین بار که به من گفتند از وزارت کشور استعفا بده، ده ماه از عمر مسئولیت من در وزارت کشور گذشته بود که پاسخ دادم اینکه شخصا استعفا دهم برای من بد است؛ استعفا دهم چون می‌گویند مگر ناموفق بودی که من نبودم. گفتم با این حال شما دو خط بنویس که نباش، من نیستم؛ گفتم برای من بد است که از مسئولیت فرار کنم، مگر اینکه آقا بفرماید؛ در آنجا زنگ زدم خدمت مقام معظم رهبری و عرض کردم داستان این طور شد، که ایشان گفتند محکم سر جایت بمان و به هیچ کس هم هیچ نگو؛ به همین دلیل این موضوع را حتی به معاونین و خانواده و بستگانم نیز نگفتم و در جای خود ایستادیم؛ بار دومی که می‌خواستند مرا بردارند، خودم نمی‌دانستم اما آقا نگذاشتند، اما دفعه سوم که موجب عزلم شود، قبل از اینکه بگویند و کسی متوجه شود این کار را انجام دادند و آقا نیز، دیگر کاری نکردند.

هاشمی نباید مقابل نظام بایستد

پورمحمدی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه رابطه شما با آقای هاشمی رفسنجانی چگونه است؟ گفت: آقای هاشمی رفسنجانی همشهری ماست؛ می‌دانید خانواده هاشمی و خانواده پورمحمدی، در کرمان با هم رقیب هستیم؛ ما شناخته می‌شویم به ولایی بودن، و آن‌ها نیز به گونه‌ای دیگر شناخته می‌شوند؛ البته آن‌ها نه اینکه ولایی نباشند، اما به گونه‌ای خاص شناخته می‌شوند.

وی اضافه کرد: معتقدم آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نیروی انقلاب، رئیس جمهور، فرمانده جنگ و… خدماتی را به کشور داشته و ما نیز در دولت آقای هاشمی می‌دویدیم و ایشان هم خیلی جا‌ها از ما حمایت می‌کردند؛ عقیده دارم آقای هاشمی سرمایه‌ای برای انقلاب بودند و باید این سرمایه از کف انقلاب نرود و البته در برابر انقلاب نایستد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: این مسئله مهمی است؛ البته انتقاد سر جایش و ما می‌توانیم انتقاد داشته باشیم و می‌توانیم نظر کسی را قبول نکنیم، اما دلیل ندارد به کسی بی‌احترامی و هتاکی کنیم؛ یعنی کاری نکنیم جبهه انقلاب شقه شقه شده و سرمایه‌های انقلاب در مقابل هم بایستند که این وضعیت هزینه‌اش بسیار سنگین است؛ باید به رهبر نگاه کرده و سرمایه‌های نظام را حفظ کنیم.

در فتنه ۸۸زیاد سخنرانی نمی‌کردیم تا نگویند از قبل حکم داده اید

وی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه نقش شما در فتنه ۸۸چه بود؟ گفت: این گونه سؤال کردن خوب نیست؛ خیلی‌ها در انقلاب چوب خورده و سیلی خوردند، اما من در سیلی خوردن برای انقلاب شناسنامه دار هستم. ۳۳ سال در انقلاب سرباز بودم و دویدم و انشاالله این سربازی بماند؛ خوشبختانه در هر روز که در انقلاب بودم، پرونده دارم و در جایی ثبت شده است؛ در سایت‌های ضد انقلاب هم هزاران صفحه علیه من مطلب دارند و این گونه حرف زدن دون شأن بنده است.

پورمحمدی افزود: البته اگر بپرسند در فتنه ۸۸ چه کردید؟ بهتر است؛ ما در فتنه ۸۸ مسئول تدبیر کار‌ها بودیم، و جدی هم ایستادیم؛ بعضی‌ها وظیفه‌شان سخنرانی کردن بود، اما چون ما در دستگاه قضایی بودیم، نباید خیلی حرف می‌زدیم تا بگویند شما از قبل حکم پرونده‌ها را دادید؛ سعی کردیم کارمان را جدی انجام دهیم.

از مدعیان ریاست جمهوری فعلی اطلاعات خارجی‌ام بیشتر است

وی در ادامه در پاسخ به سؤال طلبه‌ای دیگر مبنی بر اینکه اگر شما کاندیدای ریاست جمهوری شوید، با اطلاعات کم خود در عرصه خارجی چه می‌کنید؟ گفت: بنده از مدعیان امروز ریاست جمهوری اگر اطلاعات خارجی‌ام بیشتر نباشد کمتر نیست.

از روز اول انقلاب، بدون فتنه نبودیم

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در ادامه در پاسخ به دغدغه‌های یکی از طلاب مبنی بر اوضاع نابسمان اقتصادی کشور گفت: ما در نظام جمهوری اسلامی ایران، از روز اول انقلاب بدون فتنه و دشمنی نبودیم و روزی نداریم که از توطئه دشمنان خبری نباشد.

وی افزود: وقتی ادعای تقلب در انتخابات ۸۸ مطرح و هیجان‌هایی ضد مصالح کشور تولید شد، بستری برای دشمن و ایادی فتنه فراهم آمد و آنچه شد که دیدیم؛ این فضایی بود که در فتنه شد و ما وظیفه داشتیم آن را خاموش کنیم.

بسیاری مردم به من می‌گفتند آیا می‌دانید گرانی چقدر است؟

پورمحمدی با تأکید بر اینکه فتنه تمام شدنی نیست، گفت: بنده قبل از اینکه برای سخنرانی به این سالن بیایم، به حرم حضرت معصومه (س) رفتم و در آنجا کلی آدم به من گفتند می‌دانی گرانی چقدر است؟ می‌دانید مردم در مشکلات اقتصادی به سر می‌برند؟ طلبه‌ای به من اصرار می‌کرد که پاسخ دهید که آیا رهبری از این موضوع گرانی‌ها خبر دارند یا نه؟ می‌پرسیدند چرا آقا تدبیر نمی‌کند؟ من هم پاسخ دادم که کار دست دولتمردان است.

در شرایط فتنه هستیم

وی تصریح کرد: اصلا دشمن همین را می‌خواهد که فشار بیاورد و مردم عاصی شوند؛ پس اکنون نیز در شرایط فتنه هستیم؛ یعنی ما الان در فتنه به سر می‌بریم و هر لحظه احتمال دارد اتفاق و بلوایی به راه بیافتد.

در حال بررسی شرایط کاندیداتوری هستم

پورمحمدی در پاسخ به احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این مسیر هستم، و در حال رایزنی، گفت‌و‌گو، صحبت و ارزیابی وضعیت، تا به تصمیم لازم رسیده و نظر نهایی خود را به دست بیاورم؛ این مسئولیتی سنگین است که باید با شرایط خاص خود در آن وارد شده و موفق شوم؛ قطعا اگر به تصمیم برسم باید اعلام کنم و کار‌هایش را تعقیب خواهم کرد.

برخی اعمال احمدی‌نژاد چیزی غیر از ولایت مداری را نشان می‌دهد

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص دولت احمدی‌نژاد و ولایت مداری آن گفت: نیت خوان نیستم و نیت خوانی نمی‌کنم؛ ایشان می‌گوید ولایت مدار هستم اما برخی اعمالش چیز دیگری را نشان می‌دهد.

پورمحمدی افزود: دولت در بخش‌هایی مثبت عمل کرده و در بخش‌هایی منفی بود؛ به خصوص در حوزه‌های اقتصادی عملکرد دولت خوب نیست، چنان که در حوزه فرهنگی و دیپلماسی وضعیت خوبی نداشت.

مشایی و احمدی‌نژاد همدیگر را پذیرفته اند

وی در پاسخ به سؤال طلبه‌ای دیگر مبنی بر اینکه نقش آقای مشایی در دولت و رابطه‌اش با احمدی‌نژاد؟ گفت: به نظر بنده هر دو این‌ها هم دیگر را پذیرفتند؛ بنده جمله ادبی و رمانتیک نمی‌گویم اما این امر واقعیت است؛ آن‌ها اعتقادات، باور، سبک، سیاق هم را قبول داشته و به هم دیگر اعتماد کامل دارند.

حکم جدید احمدی‌نژاد به مشایی، حکم نبود، اردتنامه بود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، با اشاره به سمت جدید مشایی در دبیرخانه جنبش عدم تعهد، گفت: تا کنون جنبش عدم تعهد دبیرخانه نداشت، اما آقای احمدی‌نژاد، مشایی را مسئول این کار کرد؛ به نظرم این حکم بیش از آنکه حکم باشد، مانیفست و ارادتنامه‌ای بود که احمدی‌نژاد باید صادر می‌کرد تا موضع وفاداری رئیس جمهور را به مشایی نشان می‌داد؛ آن‌ها یکدیگر را باور و به همدیگر اعتماد کامل دارند.

وی در پایان در مورد احتمال کاندیداتوری مشایی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنچه که از برخی بزرگوران شورای نگهبان مطلع هستیم، می‌گویند با این وضعیت مشایی تأیید نمی‌شود، اما اگر چیز دیگری بشود، نمی‌دانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 + 9 =