صفحه اصلی » سیاسی » واین داستان ادامه دارد/تصویر

انتشار فایل صوتی مکالمه مهدی هاشمی

واین داستان ادامه دارد/تصویر

«زمانی که من با یکی از دوستان بی بی سی برای صرف نهار بیرون رفته بودم، مهدی هاشمی تماس گرفت و با یک لحن بسیار بد صحبت کرد و بد و بیراه گفت …»

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۲ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز،"نیک آهنگ کوثر" سردبیر سایت اپوزیسیون "خودنویس" در مصاحبه اخیر خود با شبکه صدای آمریکا (VOA)، اتهامات جدیدی را متوجه "مهدی هاشمی" کرده است

نگاهی دوباره به بخش هایی از مصاحبه آقای کوثر با صدای آمریکا که در قسمت های اول و دوم این خبر منتشر شد: «وکیل آقای مهدی هاشمی در هفتم آگوست 2012 این فایل ها را از من خواست که امضای آن هم موجود است. من می دانستم در این فایل ها اسامی مختلفی وجود دارد، به همین دلیل به فردی از خانواده هاشمی رفسنجانی اطلاع دادم که مطرح کردن این مسائل ممکن است هم به ضرر خود من تمام شود و هم به ضرر آقای مهدی هاشمی و هم افرادی که منابع من بودند.

من شنیده ام که آقای هاشمی با افراد دیگری در لندن هم صحبت کرده اند و این صحبت ها ضبط شده است و ظاهرا چیزهای مشابهی هم گفته اند. اما برخی افرادی که در این فایل ها از آن ها نام برده شده، روزنامه نگارهایی هستند که با مهدی هاشمی رابطه کاری مستقیم دارند. یکی از آن ها مشاور آقای هاشمی است و آقای هاشمی در حدی به او اعتماد دارد که حتی به  پدرش اطمینان ندارد؛ هر چه را او بگوید انجام می دهد و روزنامه نگار دیگری هست که آقای هاشمی مطالب خود را به او می گوید و او این یادداشت ها و مسائل مختلف را با نام خودش می نویسد.

من از سال 2001 که به عنوان مشاور به کمیته فرهنگ سازی سازمان بهینه سازی سوخت رفتم با آقای هاشمی آشنا شدم و این نکته ای است که ایشان در شهادت نامه و راستی آزمایی خود در انگلستان آن را انکار می کند و می گوید نمی دانستم ایشان [نیک آهنگ] در آن جا [سازمان بهینه سازی] چه کار می کند ولی ما آنجا جلسات مداومی داشتیم که این جلسات بیشتر در حوزه بهینه سازی مصرف سوخت و تبلیغات و اطلاع رسانی بود، به عنوان مثال از من می خواستند مجله ای برای آن ها منتشر کنم که من این کار را نکردم.


از جمله کارهای من به عنوان یک مشاور در سازمان بهینه سازی، کار روی پروژه ای بود که به دختر عموی ایشان تعلق داشت؛ کتابی را آورده بودند که 150 میلیون تومان بابت آن پول بگیرند، اما من وقتی محاسبه کردم، دیدم که ارزش آن 30 میلیون تومان بیشتر نیست و مخالفت کردم.»
یکی از چیزهایی که برای من مهم بود گرفتن تایید راجع به اخباری بود که به راحتی قابل تایید نبودند و اگر اتفاقی در ایران می افتاد ایشان به دلیل نفوذ زیادی که داشتند، می توانستند بپرسند. اما در یک مقطع قضیه عوض شد و ایشان سعی داشتند به خاطر ارتباطی که با هم داشتیم، از من برای ارتباط گرفتن کمک بخواهند و حتی از من خواستند یک سایت بسیار بزرگ را برای ایشان خریداری کنم که من گفتم این کار از دست من بر نمی آید و شما با صاحب این سایت که در کالیفرنیاست تماس بگیرید و شماره ایشان را هم به صاحب آن سایت دادم که در صورت تمایل تماس بگیرند.

من از زمانی ضبط این فایل ها را شروع کردم که آقای هاشمی در مورد آقای حمزه کرمی، ادعایی را مطرح کردند و بعد ادعای خودشان را تغییر دادند. ایشان گفتند آقای کرمی در دادگاه گفته است که 2 میلیارد تومان سوء استفاده شده اما بعدا گفت که نه! رقم 200 میلیون تومان بوده است.»

و اکنون ادامه این مصاحبه:
آقای کوثر در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه "چرا 3 روز پس از انتشار این فایل ها ارتباط شما با آقای هاشمی قطع شد؟" گفت: «3 روز پس از انتشار این فایل ها و نیم ساعت بعد از اینکه ما خبری را در خودنویس منتشر کرده بودیم زمانی که من با یکی از دوستان بی بی سی برای صرف نهار بیرون رفته بودم، مهدی هاشمی تماس گرفت و با یک لحن بسیار بد صحبت کرد و بد و بیراه گفت … ایشان به من حمله کردند که چه کسی به شما پول می دهد؟ آیا شما با طائب کار می کنید؟ من به همه می گویم که شما با طائب کار می کنید. و من گفتم شما هر کاری می خواهید، انجام دهید.»


وی افزود: «من از ایشان خواستم که فایل های مربوط به آقای بوذری را طبق قرار قبلی برای ما بفرستند، اما ایشان حاضر نبودند درباره آقای بوذری به عنوان شاکی خودشان حرفی بزنند و ما را دو ماه معطل کردند.»


نیک آهنگ کوثر ادامه داد: «وقتی وکلای آقای هاشمی از من فایل ها را خواستند –توجه داشته باشید که وکیل نمی تواند بدون خواست موکلش کاری بکند، پس دریافت این فایل ها خواست آقای هاشمی بوده است- به یکی از اعضای خانواده ایشان هشدار دادم که این کار خطرناک است و ممکن است به ضرر افرادی تمام شود… در ضمن در زمان تحویل این فایل ها، آقای هاشمی خارج از کشور بودند.»

 

عکس روی مانیتور صدای آمریکا متعلق به محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی است


کوثر در واکنش به این سوال مجری صدای آمریکا که "شما تلاش نکردید رضایت آقای هاشمی را برای این کار جلب کنید؟" تاکید کرد: «کار من به هیچ عنوان برای پخش این فایل ها نبوده؛ اگر من قصد پخش فایل ها را داشتم باید رضایت آقای هاشمی را جلب می کردم. ضبط هر چیزی در فضای دیجیتالی فعلی، عملا یادداشت مستند شماست و تا وقتی که کار غیر قانونی مرتکب نشده اید می توانید این ها را  ضبط کنید. من می خواستم کتابی بنویسم -منتهی بدون اسم آقای هاشمی- درباره ترکیب مافیای قدرت و روند کاری که در داخل و خارج کشور دارد و متاسفانه به این ترتیب عملا بخشی از آن داستان خورده شد.»


میهمان صدای آمریکا در پاسخ به این سوال که "آیا دادن این نوارها برای شما نفع مالی داشته است؟" نیز گفت: «به هیچ عنوان؛ اما ضرر مالی برای من داشته است.»

 


نیک آهنگ کوثر با گلایه از اتهامی که سایت اپوزیسیون رادیو کوچه به وی زده است، افزود: «حتی امروز من دیدم در سایت رادیو کوچه متهم شده ام به اینکه از آقای هاشمی درخواست پول کردم و این برای من خیلی جدید بود، برای من این سوال پیش آمد که وقتی من هیچ درخواست پولی از شاکی و متهم نکرده ام چرا باید حمله به این سمت پیش برود؟ من دقیقا همین جا تاکید می کنم که نه از آقای هاشمی درخواست مالی کرده ام و نه از آقای بوذری.»
وی به این سوال که "آیا شخص دیگری غیر از شما به این فایل ها دسترسی داشته است؟" پاسخ داد: «این فایل ها برای اینکه شخص دیگری به آن ها دسترسی نداشته باشد، فقط در یک جا که دست خودم نیست ذخیره سازی شده است و عملا شخص دیگری به آن ها دسترسی ندارد.»

لازم به ذکر است پایگاه تحلیلی خبری صاحب نیوز صرفا جهت اطلاع مخاطبین محترم این فایل را منتشر می نماید وهیچ گونه مسئولیتی در خصوص محتوا نقل شده ندارد

جهت مشاهده اینجا کلیک نمائید

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 + 15 =