صفحه اصلی » بین الملل » افزایش فضای سرمایه گذاری و اشتغالزایی ازمزیت های تحریم است

وزیر صنعت ، معدن و تجارت

افزایش فضای سرمایه گذاری و اشتغالزایی ازمزیت های تحریم است

تحریم ها برای بخش تولید کشور یک مزیتی اقتصادی به وجود آورده اند که باید از این فرصت بی نظیر به بهترین شکل استفاده شود

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز،مهدی غضنفری در چهارمین همایش ملی ارتقای توان داخلی افزود: اگر مسیر تحریم ها طی 30 سال اخیر تاکنون را مرور کنیم نوعی توسعه در دامنه تحریم ها به وضوح مشاهده می شود ، به این دلیل راهکارهای سال های مختلف را نمی توان همواره مورد استفاده قرار داد

وی تحریم ها را به دو بخش تحریم های نخستین و تحریم های پیشرفته تقسیم کرد و افزود: تحریم های نخستین شامل بلوکه کردن منابع مالی ، عدم فروش قطعات ، تحریم نوآوری ها و تکنولوژی ها شامل می شد که این تحریم موضعی بود که روش های مقابله با آن نیز آسان بود .

وی ادامه داد تحریم های کنونی از نظر نوع و نگاه متفاوت هستند که در ابتدا تحریم بانک های تجاری ایران بخش عمده ای از فعالیت ها را دچار مشکل کرد و سپس بخش حمل ونقل و درپی آن تحریم بی سابقه بامک مرکزی صورت گرفت .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : در مرحله بعد تحریم خرید نفت صورت گرفت و برای اینکه بر گرده خودشان مشکلی ایجاد نشود مجوزهایی برای بعضی کشورها صادر شد .

غضنفری تصریح کرد : در کنار این بخش دامنه تحریم ها ، پوشش بیمه ای نیزاضافه شد و به این صورت نسل دوم تحریم ها کل اقتصاد و تجارت کشور را هدف قرار داد .

به گفته وی ،جمهوری اسلامی ایران براین اساس دو راه حل داشت که یا باید در برابر فشارها تسلیم می شد و یا در مقابل با هر کدام از این تحریم ها راه مقابله را پیدا می کرد .

وی ادامه داد: هر چه تحریم ها هوشمندانه تر باشد متخصصان ما در مقابله با آن فعالیت های هوشمندانه تری انجام می دهند و به این صورت بعد از رفع تحریم ها ما راهکارهای بسیاری هوشمندانه ای دست یافته ایم .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت افزود: در دل این تحریم ها ، به وسعت این تحریم ها فرصت های بی بدیلی برای کشور فراهم شده است که اگر این فرصت ها بالفعل شود سودمندی زیادی عاید کشور خواهد شد .

از نظر غضنفری ،دراین شرایط نیازمند سیاست های جدید تولیدی ، تجاری و اقتصادی هستیم چرا که نوک حمله تحریم ها به سمت این بخش ها است ؛ در جمهوری اسلامی ایران در این زمان در حال تنظیم این سیاست ها هستیم .

وی افزود: در مورد سیاست های جدید تولیدی کارگروه هایی در دولت تشکیل شده است که چطور برخی تکنولوزی ها را به دلیل عدم امکان انتقال ارز جایگزین کنیم ؛ مثلا در خودروسازی ، خودرو 206 از تولید چند صد دستگاهی به صفر دستگاه کاهش پیدا کرد و اخیرا با قطعات داخلی روزانه نزدیک به 50 دستگاه طی هفته اخیر تولید شده است که بتدریج این تعداد افزایش خواهد یافت .

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اولویت های 10 گانه وارداتی گفت: در 30 سال اخیر هیچ گاه چنین منع وارداتی وجود نداشت و سیاست های تجاری برای نخستین بار به سمت اولویت های وارداتی رفت .

وی از گسترش استخدام نیروی انسانی در کارگاه ها و درخواست و سفارش مواد اولیه در مراکز تولیدی با ایجاد محدودیت های واردات خبرداد و گفت: این امر باعث رونق گرفتن بخش تولید همچون کیف و کفش شده است .

غضنفری با تاکید براینکه در این شرایط صادرات مزیتی بیشتر خواهد داشت ، گفت: هیچ گاه چنین فرصتی طلایی در کشور وجود نداشته است به طوری که در حال حاضر هر کالایی از ایران قابلیت صادرات پیدا کرده است.

وی خطاب به معاون وزیرنفت گفت : با توجه به این شرایط و در صورت بکارگیری فرصت های کنونی ما دیگر نیاز به نفت شما نخواهیم داشت و تولید می تواند ارز خود را برگرداند .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت ادامه داد ، تولید داخلی در سال های گذشته برای مشتریان خارجی گران تمام می شد و به همین دلیل قابلیت رقابت با تولیدات خارجی را در بازارهای بین المللی نداشتیم .

وی خطاب به تولید کنندگان شرکت کننده دراین مراسم گفت : اگر از فرصت کنونی بهترین شکل استفاده نشود حتما پشیمان خواهید شد .

چهارمین همایش ملی ارتقای توان داخل امروز با هدف شناسایی حلقه های مختلف ایجاد ارزش افزوده در حوزه های صنعتی ،ایجاد بستری برای مشارکت بین بخشی، ارزیابی توان مهندسی و پیمانکاری مجریان پروژه های کلان کشور و کمی و کیفی سازی شاخص های ارتقای توان داخل امروز در پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به کار کرد و به مدت دو روز ادامه دارد

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × 4 =