صفحه اصلی » بین الملل » ممنوعیت پخش رسانه‌های ایران صهیونیست‌ها را خوشحال می کند

روزنامه اسپانیایی «ال پایس» نوشت

ممنوعیت پخش رسانه‌های ایران صهیونیست‌ها را خوشحال می کند

یک روزنامه اسپانیایی گزارش داده است ممنوعیت اخیر پخش برنامه‌های شبکه‌های پرس تی‌وی و هیسپان تی‌وی از سوی شرکت اسپانیایی خدمات ماهواره‌ای، مورد استقبال گرم صهیونیست‌ها در امریکا قرار گرفته است

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز،دیوید هریس، مدیر اجرایی «کمیته یهودی امریکا» در بیانیه‌ای از اقدام دولت اسپانیا ستایش و ادعا کرد که ایده ممنوعیت پخش برنامه‌های شبکه‌های ایرانی متعلق به او بود.

روزنامه اسپانیایی «ال پایس» به نقل از هریس نوشت که او ایده ممنوعیت رسانه‌ای شبکه‌های ایران را اوایل اکتبر سال جاری با دوستان اسپانیایی خود از جمله خوزه مانوئل لوئی گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا مطرح کرد.

روزنا ال پایس نوشت که پخش برنامه‌های شبکه‌های ایرانی به دستور مستقیم ویکتور کالوو سوتلو، وزیر ارتباطات و جامعه اطلاعاتی اسپانیا ممنوع شد.

این روزنامه اسپانیایی نوشت: «نمایندگان حامی شبکه‌های تلویزیونی ایرانی گفته‌اند که توجیه کالوو سوتلو برای قطع پخش برنامه‌های شبکه‌های ایرانی بسیار تند و افراطی است و فراتر از محدودیت‌هایی است که اتحادیه اروپا اعمال کرده است و نقض اصول آزادی بیان تلقی می‌شود.»

شرکت اسپانیایی هیسپاست شبکه‌های پرس تی‌وی و هیسپان تی‌وی را از روز جمعه (۱ دی، ۲۱ دسامبر) از ماهواره خود حذف کرد.

این شرکت هم‌چنین به شرکت اورون، دیگر شرکت خدمات ماهواره‌ای دستور داده است تا ارسال امواج این دو شبکه بین‌المللی را متوقف کند.

بخشی از سهام شرکت هیسپاست متعلق به شرکت یوتل‌ست است؛ مدیرعامل فرانسوی-اسرائیلی یوتل‌ست عامل موج اخیر حملات علیه رسانه‌های ایران در اروپا دانسته می‌شود.

اورون می‌گوید قطع شبکه‌های پرس تی‌وی و هیسپان تی‌وی به دنبال اقدام مشابه شرکت فرانسوی یوتل‌ست صورت می‌گیرد که پیش‌تر پخش چندین شبکه ماهواره‌ای و ایستگاه رادیویی ایرانی را متوقف کرده است.

این شرکت می‌گوید، این شبکه ها «به خاطر تعبیر گسترده‌تر از قوانین اتحادیه اروپا» از ماهواره حذف می‌شوند.

با این حال، شبکه هیسپان تی‌وی با اجاره یک شبکه موج کوتاه در مادرید و چند شهر دیگر اسپانیا، امکان تماشای برنامه‌های خود را از طریق تلویزیون دیجیتالی زمینی برای ببیندگان اسپانیایی فراهم کرده است.

شبکه هیسپان تی‌وی به طور رسمی در اسپانیا ثبت شده است و بر اساس قوانین رسانه‌ای این کشور و قوانین اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.

در همین حال، کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ایملی به شبکه پرس تی‌وی نوشت که اتحادیه اروپا رسانه‌های ایرانی را تحریم نکرده است.

در عین حال، دکتر محمد سرافراز، معاون برون مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت ایران در پی اتخاذ اقدام قانونی لازم برای مقابله با موج جدید حملات اروپا و امریکا علیه رسانه‌های حقیقت‌گوی ایرانی است.

دکتر سرافراز تصریح کرد، این گونه تصمیم‌ها نمایان‌گر ماهیت و چهره واقعی دولت‌های غربی است که تلاش دارند به شکل ناپخته‌ای صدای رسانه‌های ایرانی را خاموش کنند.

وی همچنین اظهار داشت، روشی که دولت‌های غربی در برخورد با رسانه‌های ایران در پیش گرفته‌اند، از منظر حقوقی یادآور قانون جنگل و از نگاه آزادی بیان یادآور دوره قرون وسطا و تفتیش عقاید است که در آن، دانستن جرم تلقی می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج + پانزده =