صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » فساد سیاسی باعث بی‌توجهی به منافع کلان و خارج شدن کشور از ریل پیشرفت است

یوسف روزبهانی:

فساد سیاسی باعث بی‌توجهی به منافع کلان و خارج شدن کشور از ریل پیشرفت است

روزبهانی، کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه فساد سیاسی باعث عدم توجه به منافع کلان کشور و خارج شدن کشور از ریل پیشرفت خواهد شد، عنوان کرد: نفوذ و برتری گروه های سیاسی خاص و عدم توجه به نگاه مردم در مدیریت کلان از دیگر ابعاد فساد سیاسی است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۴

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز موضوع مبارزه با فساد که این روزها پس از گلایه ی مستقیم رهبر معظم انقلاب مبنی بر محسوس نبودن تلاش های مبارزه با این معضل به یکی از بحث های مهم مجامع فکری و همچنین اظهار نظرهای مسؤولان مربوطه رسیده است از چشم صاحب نیوز مغفول نماند. سوال هایی از جمله اینکه فساد سیاسی چیست؟ چه عواملی سبب بروز آن می شود؟ چه تبعاتی به همراه دارد؟ و در نهایت اینکه چه راهکارهایی برای پیشگیری از این نوع فساد پیشنهاد می شود؟ از جمله مواردی است که پایگاه خبری صاحب نیوز تلاش دارد با دریافت نظرهای کارشناسان به آن بپردازد.

برخی از متفکران غربی فساد سیاسی را جایز می دانند

یوسف روزبهانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: فساد سیاسی را برخی از متفکران غربی جایز می دانند اما در آموزه های اسلامی این گونه نیست و حتی اسلام به شدت با آن مخالف است.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در تفکر ماکیاولی گفته می شود برای رسیدن به هدف وسیله توجیه شده است اما اسلام می گوید که اگر می خواهی حرکت کنی وسیله را هم باید درست انتخاب کرد.

وی افزود: فساد سیاسی در لایه های بالای قدرت و حتی از طریق نفوذ سیاسی و تجمیع آرا در لابی هایی که جنبه منفی دارند صورت می گیرد که می خواهند یک موضوع را از مسئله حقیقی آن خارج کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه فساد سیاسی در رسیدن به اهدف مشروع یا نامشروع انجام می شود که گاه آگاهانه و گاه ناآگاهانه است، بیان کرد: پیگیری منافع گروهی و حزبی به صورت آگاهانه و دچار شدن باند بازی گروه های سیاسی به صورت نا آگاهانه می تواند سبب فساد سیاسی شود.

روزبهانی با بیان اینکه نوع نظام های سیاسی در به وجود آمدن فساد سیاسی موثر است گفت: در نظام های سیاسی که ساخت یابی قدرت بر مبنای مشروعیت و مقبولیت نباشد فساد سیاسی در آن ها بیشتر است.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: نظام هایی که با مردم سالاری بنا شده اند و قدرت بر اساس اخلاق و شایستگی ها توزیع شده است فساد سیاسی کم تری وجود دارد.

فساد سیاسی باعث بی‌توجهی به منافع کلان و خارج شدن کشور از ریل پیشرفت است

وی با بیان اینکه فساد سیاسی باعث عدم توجه به منافع کلان کشور و خارج شدن کشور از ریل پیشرفت خواهد شد، بیان کرد: نفوذ و برتری گروه سیاسی خاص و عدم توجه به نگاه مردم در مدیریت کلان از دیگر ابعاد فساد سیاسی است.

روزبهانی خاطرنشان کرد: ایجاد نظام های مبتنی بر رای مردم، حضور پررنگ مردم در زمینه های مختلف، نظارت بیشتر مردم و ایجاد نهادهایی که بتوانند از بروز فساد سیاسی جلو گیری کنند در مقابله با فساد سیاسی موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 − 2 =