صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » اربعین تجدید عهد با آرمان آسمانی امام حسین(ع) است

محمد حسین رجبی دوانی در گفتگوی اختصاصی با صاحب نیوز:

اربعین تجدید عهد با آرمان آسمانی امام حسین(ع) است

برگزاری اجتماع شلوغ در آن کشورها با آن همه جمعیت امری طبیعی و داخلی است اما در اربعین از جای جای جهان به کربلا می آیند و عاشقانه در مسیر پیاده روی می کنند.

❖ نویسنده: محمد حسین رجبی دوانی: | تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - دوشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۲۴

 به گزارش صاحب نیوز، مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام معتقد است: بزرگداشت اربعین حسینی تجدید عهد با آرمان های آسمانی و بی همتای امام حسین علیه السلام است.

محمد رجبی دوانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: اینکه ما بعد از چهل روز بار دیگر با این عظمت و شکوه برای سیدالشهدا مراسم می گیریم تنها برای عزاداری نسیت بلکه هدف زنده شدن یاد و نام اقدام و عمل امام شهید به تکلیفی بود که اسلام برای آن زنده و جاوید ماند.

وی خاطر نشان کرد: در برپایی سوگواره در اربعین حسینی یکی از این دلائل به نقلی است امام زین العابدین علیه اسلام از مدینه به کربلا آمدند و در این روز سوگوار چهلم پدر بزگوارشان بودند.

مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام اضافه کرد: اصل برگزاری این مراسم در اربعین به پاس همان کار بزرگ و جاودانه حضرت امام حسین علیه السلام است.

وی درباره سابقه پیاده روی شیعیان در اربعین امام حسین توضیح داد: سابقه پیاده روی به این شکل و با این تعداد در روز اربعین نداریم و اگر امروز حرکتی از نجف یا همان کوفه به سمت کربلا انجام می شود در حقیقت همان مسیری را می روند که اسیران کربلا از کوفه به کربلا آمده بودند.

رجبی دوانی تصریح کرد: هر چند سابقه این حرکت زیاد نیست اما بسیار ارزشمند است چرا که در سیره ائمه اطهار نیز پیاده روی از مدینه به مکه را داشته ایم که این نشان دهنده عشق و ارادت بیشتر برای رسیدن به مقصود و معبود است.

به گفته وی، این پیاده روی در سرما و گرما نشان از ارادت خالصانه ای است که ارزش و شکوه آن سال به سال بیشتر و بیشتر می شود.

این پزوهشگر  ادامه داد: برگزاری تجمع و پیاده روی مشابه اربعین در هیچ جای دیگر دنیا سابقه ندارد و اگر بخواهیم تجمعات در کشورهای پرجمعیتی مانند چین و هندوستان را مثال بیاوریم بازهم به دلائلی پیاده روی اربعین متمایز و متفاوت از انها است.

این محقق بیان داشت: برگزاری اجتماع شلوغ در آن کشورها با آن همه جمعیت امری طبیعی و داخلی است اما در اربعین از جای جای جهان به کربلا می آیند و عاشقانه در مسیر پیاده روی می کنند.

به گفته این محقق و پژوهشگر این در حالی است که زیارت قبر نورانی امام حسین علیه السلام در دوره هایی سخت مانند صدام و متوکل عباسی هم هر چند کمرنگتر اما پابرجا بوده است.

 معاون پژوهشی دانشکده علوم اجتماعی و فرهنگی و استادیار تاریخ اسلام دانشگاه جامع امام حسین با تاکید بر اینکه برگزاری چنین تجمع و پیاده روی در تاریخ نمونه ای ندارد اظهار کرد: همراه بودن این اجتماع عظیم با بصیرت و دوری از بدعت و انحراف آثار و برکات زیادی برای تشیع و جامعه اسلامی در پی خواهد داشت.

رجبی دوانی افزود: امروز عده ای جاهلانه یا به عمد  با برگزاری مراسماتی مانند هفته برائت یا اشکال ندانستن قمه زنی در مسیر خواست دشمن حرکتی می کنند.

وی تصریح کرد: این اعمال و رفتارهایی که وهن شیعه است علاوه بر بهره برداری استکبار تمسخر وهابیون را نیز به دنبال دارد که نتیجه آن چیزی جز تفرقه و عقب ماندگی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

شانزده − 16 =