صفحه اصلی » بین الملل » اوباما برای مقابله با روابط ایران و امریکای لاتین قانونی را امضا و تایید کرد

باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا

اوباما برای مقابله با روابط ایران و امریکای لاتین قانونی را امضا و تایید کرد

رئیس جمهور امریکا با هدف مقابله با گسترش روابط رو به رشد ایران با کشورهای امریکای لاتین قانونی را به امضا رسانده است

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز،رئیس جمهور امریکا با هدف مقابله با گسترش روابط رو به رشد ایران با کشورهای امریکای لاتین قانونی را به امضا رسانده است.

لایحه «مقابله با نفوذ ایران در نیمکره غربی» که روز جمعه (۸ دی) با امضای باراک اوباما به قانون مبدل شد از وزارت خارجه امریکا می‌خواهد ظرف ۱۸۰ روز برای مقابله با آن‌چه که «حضور و فعالیت خصمانه و رو به رشد ایران» در امریکای لاتین خوانده است راهبردی ارائه کند.

این قانون همچنین در تلاش برای منزوی کردن جمهوری اسلامی و متحدانش به اجرای یک طرح عملی متشکل از چند نهاد وسازمان متوسل می‌شود.

کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا در خصوص مساله تروریسم ماه مارس این لایحه را تایید کرده بود.

ایران از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ تعداد سفارت‌خانه‌های خود در امریکای لاتین را از ۵ سفارت‌خانه به ۱۱ سفارت‌خانه افزایش داده است.

جمهوری اسلامی در چند سال گذشته درصدد گسترش روابط خود با کشورهای امریکای لاتین بوده است و این تلاش و کوشش را به عنوان یکی از راهبردهای اصلی سیاست خارجی خود توصیف کرده است.

اکثر کشورهای امریکای لاتین نیز در چند سال اخیر مناسبات دیپلماتیک و تجاری خود را با ایران افزایش داده‌اند. این در حالی است که این کشورها در بحبوحه تقاضاهای مردمی برای قطع وابستگی به واشنگتن روابط خود را با امریکا کاهش داده‌اند.

محبوبیت فزاینده ایران در امریکای لاتین به نگرانی‌های زیادی در واشنگتن دامن زده است چرا که این منطقه از نظر امریکا یک حیاط خلوت راهبردی و یکی از حوزه‌های سنتی تحت نفوذ این کشور به شمار می‌رود.

امریکا ۶ ژانویه به کشورهای حوزه امریکای لاتین درباره گسترش روابط و مناسبات دیپلماتیک و تجاری با ایران هشدار داد و از «گسترش نفوذ ایران به نیکره غربی» ابراز نگرانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

15 + 19 =