صفحه اصلی » بین الملل » آسیا و اقیانوسیه » انتقادها وزیر مهاجرت استرالیا را تغییر داد/ ترمیم بی سابقه کابینه استرالیا پس از 15 ماه

انتقادها وزیر مهاجرت استرالیا را تغییر داد/ ترمیم بی سابقه کابینه استرالیا پس از 15 ماه

افزایش انتقاد از عملکرد وزیر مهاجرت استرالیا در قبال مسائل گوناگون از جمله مساله پناهجویان که با جریان گروگانگیری ‘هارون مونس’ در سیدنی طی هفته گذشته افزایش یافت، باعث تغییر وی در کابینه ‘تونی ابوت’ شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از  ایرنا، تونی ابوت نخست وزیر استرالیا در ترمیم بی سابقه کابینه خود، ‘اسکات موریسون’ وزیر اداره مهاجرت را به وزارت خدمات اجتماعی منتقل کرد.

در کابینه جدید دولت استرالیا، ‘پیتر دوتون’ وزیر سابق بهداشت بر کرسی پرمخاطره وزرات مهاجرت نشست.

به نوشته روز دوشنبه تارنمای ‘گاردین’ استرالیا، تونی ابوت نخست وزیر این کشور هدف از ترمیم کابینه را احیای تمرکز و انرژی دولت در سال های پیش رو دانست.

نخست وزیر استرالیا همچنین در اقدام شوک کننده دیگری ‘کوین اندروز’ وزیر سابق خدمات اجتماعی را به جای ‘دیوید جانستون’ وزیر دفاع این کشور منصوب کرد.

‘سوزان لی’ نیز با تصاحب وزارت بهداشت این کشور، دومین زن در کابینه ترمیم شده دولت استرالیا است.

‘جوش فریدنبرگ’ نیز جایگزین ‘آرتور سینودینوس’ دستیار خزانه دولت تونی ابوت شد.

نخست وزیر علاوه بر این تغییرات دست به جابه جایی های دیگری نیز زد و مجموع هشت تغییر در کابینه این کشور انجام داد.

کابینه استرالیا 18 عضو دارد.

این نخستین تغییر در کابینه تونی ابوت از سپتامبر سال 2013 است که وی سکان هدایت استرالیا را به عنوان بیست و هشتمین نخست وزیر در دست گرفت.

پیروزی تونی ابوت به شش سال حاکمیت حزب چپ گرای کار بر استرالیا پایان داد.

حال نخست وزیر استرالیا از بین تغییرات انجام شده در کابینه تغییر ‘اسکات موریسون’ وزیر مهاجرت این کشور با ‘پیتر دوتون’ را بسیار مهم توصیف کرد.

وزارت مهاجرت استرالیا از ابتدای دولت تونی ابوت و به دلیل اعمال سیاست های سختگیرانه دولت در قبال مساله پناهجویان، همواره با چالش های عمده ای مواجه بود.

منتقدان داخلی و خارجی رفتار دولت استرالیا و شخص ‘اسکات موریسون’ با پناهجویان را به طور آشکاری مورد انتقاد قرار داده اند.

در آخرین این چالش ها و انتقادات، هفته گذشته ‘مجید کرمی’، مهاجر ایرانی از دولت استرالیا به دلیل توقف عمدی درمان بیماری اش که با هدف اجبار به بازگشت به ایران انجام شده بود به دادگاه عالی استرالیا شکایت کرد.

از سوی دیگر پدر ‘رضا براتی’ مهاجر ایرانی که در استرالیا جان خود را از دست داد نیز ‘اسکات موریسون’ وزیر مهاجرات این کشور را مقصر این حادثه معرفی کرد.

رضا براتی جوان 23 ساله ایرانی 29 بهمن ماه سال گذشته به دلیل برخی تنش ها در یک اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس جان خود را از دست داد.

پدر این جوان با این عنوان که وزیر مهاجرت استرالیا مسئولیت انتقال مهاجران به جزیره مانوس را بر عهده دارد، گفت که انتقال مهاجران به این بازداشتگاه طبق نظارت آنها انجام شده و اکنون باید در قبال عمل خود پاسخگو باشند.

از سوی دیگر ارایه پناهندگی به ‘هارون مونس’ به رغم داشتن پرونده سیاه و هشدارهای ایران به کانبرا در خصوص این فرد بر انتقاد از وزارت مهاجرت استرالیا افزود.

این فرد هفته گذشته در سیدنی 17 نفر را گروگان گرفت که این گروگانگیری پس از 16 ساعت با کشته شدن هارون مونس و دو گروگان پایان یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد