صفحه اصلی » خواندنی » شناسایی ماهی رکوردشکن در عمق‌ اقیانوس آرام

شناسایی ماهی رکوردشکن در عمق‌ اقیانوس آرام

دانشمندان اسکاتلندی و امریکایی نوعی ماهی را در عمق‌ هشت هزار و 145 متری آب‌های اقیانوس آرام کشف کرده‌اند و رکورد پیشین زندگی در عمق 500 متری آب که در اختیار ماهی دیگری بود، را شکستند.

تاریخ انتشار: ۱۹:۳۰ - دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایسنا، این ماهی در عمق درازگودال ماریانا واقع در اقیانوس آرام شناسایی شده و تصور می‌شود نوعی حلزون‌ماهی باشد؛ با این حال، دانشمندان دانشگاه آبردین اسکاتلند اعلام کرده‌اند این موجود هیچ شباهتی به آنچه آن‌ها قبلا دیده‌اند، ندارد.

موجود تازه‌کشف‌شده به شدت ظریف است و دارای باله‌هایی بزرگ است؛ دانشمندان معتقدند این ماهی نمی‌تواند در عمق بیش از 8145 متری زندگی کند زیرا فشار در آنجا بسیار شدید خواهد بود.

محققان به همراه همکارانشان در دانشگاه هاوایی این ماهی را در فیلم 150 ساعتی شناسایی کردند که از درازگودال ماریانا گرفته شده بود.

این فیلم با استفاده از ماشینی به نام «فرودگر هادال» گرفته شده که در دانشگاه آبردین ساخته شده و برای ماجراجویی در آب‌های عمیق طراحی شده است. این سامانه، عمیق‌ترین وسیله شیرجه‌زنی بریتانیاست و به نوعی دوربین زیرآبی با تفکیک‌پذیری بالا مجهز شده است.

در این ماجراجویی 30 روزه، دانشمندان 92 شیرجه را به اعماق درازگودال ماریانا که در ساحل شرقی اقیانوس آرام در فیلیپین و جنوب ژاپن واقع شده، زدند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 + هشت =