صفحه اصلی » بین الملل » اقتصاد بین الملل » ارزش صادرات سالانه خدمات فنی و مهندسی 5 میلیارد دلار است

ارزش صادرات سالانه خدمات فنی و مهندسی 5 میلیارد دلار است

رییس کمیسیون صادرات سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: هم اینک میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران پنج میلیارد دلار در سال است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - جمعه ۱۳۹۳/۱۰/۱۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا ‘مرتضی سیف زاده’ روز پنجشنبه در ‘همایش ملی صدور خدمات فنی و مهندسی’ در مشهد افزود: این در حالی است که توانمندی صدور خدمات فنی و مهندسی ایران با توجه به ظرفیتهای خالی پیمانکاران، انبوه سازان و تعداد مهندسان کشور چند برابر این رقم است.

وی گفت: در برنامه چشم انداز 20 ساله ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران 20 میلیارد دلار تعیین شده که با توجه به توانمندیهای بسیار جمهوری اسلامی در این زمینه چنین هدفی زودتر از موعد مقرر تحقق خواهد یافت.

رییس کمیسیون صادرات سازمان نظام مهندسی ساختمان افزود: صادرات خدمات فنی و مهندسی با تحولات بسیار مثبتی در ایران همراه است.

وی ادامه داد: هم اینک در بخشهای مختلف کشور از جمله استانهای غربی، شمالی، شرقی و جنوبی تعاملات خوبی با کشورهای مجاور نظیر عراق، افغانستان، ترکمنستان و عمان برقرار شده است.

سیف زاده تاکید کرد: صدور خدمات فنی و مهندسی هم اکنون کلید توسعه پایدار محسوب می شود لذا باید چالشها و مشکلات در این زمینه بررسی و رفع شوند.

وی گفت: این ذهنیت در میان مسوولان ذیربط مانند اتاق بازرگانی باید اصلاح شود که صادرات تنها منحصر به صدور کالا است زیرا صادرات خدمات نیز بخش وسیعی را شامل می شود.

رییس کمیسیون صادرات سازمان نظام مهندسی ساختمان برقراری مشوقها و جوایز صادراتی، رفع مشکلات روادید و صدور ویزاهای حمایتی را از جمله راهکارها در خصوص رشد صادرات خدمات مهندسی عنوان کرد.

وی ادامه داد: پیشینه ایرانیان از گذشته های دور در زمینه ساخت و ساز درخشان بوده و آنان خطر را می پذیرفته و در این زمینه دور و نزدیک برای مهندسان ایرانی معنایی نداشته است.

سیف زاده افزود: نمونه این امر نقش معماران ایرانی در ساخت کانال سوئز و بنای تاج محل است.

* لغو روادید از راهکارهای مهم ارتقاء صادرات خدمات مهندسی

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی نیز در این همایش گفت: هم اکنون مشکلات روادید یکی مهمترین موانع ارتقاء صادرات خدمات فنی و مهندسی محسوب می شود.

‘محمدرضا رییسی’ افزود: لغو روادید برای کشورهای همسایه نظیر ترکمنستان در خصوص رشد صادرات خدمات فنی و مهندسی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی گفت: اگر ترکیه روادید را لغو کرده است فایده اش برای کشورهای اطراف نیست بلکه از این بابت خودش با پذیرش گردشگر و رفت و آمدهای بسیار سود می برد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی ارتقاء تشکیلاتی و فعال کردن رایزن صدور خدمات فنی و مهندسی را از دیگر راهکارها عنوان و بیان کرد: هم اینک تعداد رایزنهای اقتصادی ایران بسیار کم و در حد نیاز سفارتخانه ها است.

وی ادامه داد: با توجه به مشکلات موجود هم اکنون در بحث صدور خدمات فنی و مهندسی شرکتهای توانمند در خارج کشور ظهور نیافته است.

رییسی گفت: در جمهوری ترکمنستان بیش از 30 میلیارد دلار برای ساخت و ساز هزینه می شود اما ایران که با آن کشور همسایه است از این بابت سهمی ندارد.

وی افزود: با این وجود کشور ترکیه در فاصله سه هزار کیلومتری ترکمنستان اعتماد را جذب کرده و این ساخت و سازها را برعهده می گیرد.

همایش صدور ملی خدمات فنی و مهندسی با حضور 250 نفر اعضای هیات مدیره شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان، جمعی از صادرکنندگان، بازرگانان و همچنین مدیران شرکتهای خدمات فنی و مهندسی به همت سازمان نظام مهندسی و همکاری اتاق بازرگانی، صنایع و معادن خراسان رضوی برپا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد