صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » کشف محوطه باستانی با قدمت ۵ هزار سال در بادرود

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان نطنز خبر داد

کشف محوطه باستانی با قدمت ۵ هزار سال در بادرود

با کشف این محوطه باستانی در شهر بادرود، قدمت استقرار و پیشینه سکونت انسان در این شهر باستانی به پنج هزار سال قبل یعنی هزاره سوم قبل از میلاد می رسد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۴ - شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۰

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پایگاه خبری شهرستان نطنز “نطنزنا”، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نطنز از کشف و شناسایی محوطه باستانی مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد در شهر بادرود  خبر داد.

حسین یزدانمهر افزود: با کشف این محوطه باستانی در شهر بادرود، قدمت استقرار و پیشینه سکونت انسان در این شهر باستانی به پنج هزار سال قبل یعنی هزاره سوم قبل از میلاد می رسد.

وی افزود: بر اساس گزارش تعدادی از دوستداران میراث فرهنگی بادرود، بازدید و بررسی میدانی محوطه یاد شده توسط کارشناسان باستانشناس و حوزه میراث فرهنگی این اداره انجام شد و بر اساس داده های اولیه قدمت مجموعه محوطه به هزاره سوم قبل از میلاد (پنج هزار سال پیش) می رسد و در آن شواهدی از دوره های متاخر نیز مشاهده می شود.

وی خاطر نشان کرد: در بررسی های اولیه حجم زیاد داده های سطحی شامل سرباره ها، سفالینه ها، جوش کوره و ابزارهایی همچون سینی های سفالی پوست کنی غلات، مشته های سنگی، مغار فلزی، پاشنه های سنگی و شواهدی از کوره های سفال پزی وذوب فلزات مشاهده شده است.

یزدانمهر تصریح کرد: آثار و شواهد موجود از بقایای کوره های سفال پزی و ذوب فلز مس، نشان از صنعتی بودن این محوطه باستانی دارد. سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بیشتر سفالینه ها چرخ ساز و تعدادی از آنها نیز منقوش و از طیف سفالینه های خاکستری، نخودی، آجری و آلویی (قرمز) رنگ است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی نطنز  بیان داشت: با توجه به شواهد موجود و بررسی باستانشناسی، مطالعات دقیق سطحی و گمانه زنی های باستانشناختی می تواند در روشن شدن پیشینه تاریخی منطقه بادرود و دستیابی به ویژگی های معماری وشیوه زندگی ساکنان منطقه موثر باشد.

به گزارش نطنزنا منطقه بادرود دارای محوطه ها و سایت های باستانی فراوان است که بررسی و تعیین حریم آن می تواند سبب صیانت از این آثار ارزشمند تاریخی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد