صفحه اصلی » سیاسی » احزاب و تشکل‌ها » رسانه‌های اصفهان در هفته‌ای که گذشت…

زیر ذره‌بین صاحب نیوز (قسمت شصت و دوم)؛

رسانه‌های اصفهان در هفته‌ای که گذشت…

بدهی 220 میلیارد تومانی دولت به شهرداری اصفهان و حذف شهرداری این شهر از بودجه سال 94، وضعیت ادامه دار مترو شهر (!)، مشکل نم زدگی دیوارهای مسجد امام و سبقت طلاق از ازدواج در اصفهان از جمله موضوعاتی هستند که در این بسته ی زیر ذره‌بین صاحب نیوز با هم مرور می کنیم.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸ - یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۱

صاحب نیوز – گروه رصد/ در هفته ای که گذشت، اورژانس زنگ خطر بیماری های قلبی را به صدا در آورد، صاحب نیوز هم زمان با میلاد پیامبر و امام صادق علیهما السلام از قالب جدید خود رونمایی کرد، معاون وزیر راه و شهرسازی از ساخت چهارمین شهر جدید اصفهان در سال آینده خبر داد، فارس در گفت و گو با کارشناس میراث فرهنگی از دیگر برکات آلودگی هوا بر روی آثار تاریخی شهر خبر داد، ایمنا یادی از شهید «حسن آمریکایی» کرد و رییس خبرگزاری ایرنای اصفهان در گفتگو با صاحب نیوز از نبود اتاق فکر رسانه ای در اصفهان گفت.

در این بسته از فاجعه، برخورداری های جدید و نه به دار و نه به بار هفته هم صحبت می کنیم.

فاجعه هفته: حذف شهرداری اصفهان از بودجه سال 94

شهردار ضمن اعلام بدهی 220 میلیارد تومانی دولت به شهرداری و وجود 4 هزار بافت فرسوده یک خبر بسیار بد دیگر هم داشت: شهرداری اصفهان از بودجه سال 94 سهمی ندارد. ظاهرا تدابیر دولت امید بیشتر شامل استان ما شده است و شهرداری باید سال 94 خودکفا تمامی هزینه ای خود را تامین کند.

پای ثابت هفته: مترو

سرویس اجتماعی صاحب نیوز در گزارشی با عنوان سرتیتر “باخت دوباره مدیران شهری” از تعبیرنشدن خواب بهره برداری از مترو و بد قولی ها گفت.

در این گزارش رییس شورای اسلامی شهر اصفهان هم در گفت و گویی با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به این واقعیت که قطاری برای راه انداختن مترو نیست با اشاره به قول و قرار های سابق درباره افتتاح مترو اصفهان ادامه داد: نباید قولی داده شود که عمل به آن مشخص نیست؛ چرا که هیچ نتیجه ای جز بی اعتمادی مردم به مدیریت شهری را به دنبال ندارد.

شهردار اصفهان گفت: خط یک متروی اصفهان مشکل میراثی و اعتباری ندارد و افزود: این خط مصوبه شورای عالی ترافیک را داشته و هیچ مشکلی از نظر مصوبه، مسائل میراثی و بودجه ندارد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: راه ‌‌اندازی یک خط مترو در اصفهان مشکل این کلان ‌شهر را حل نمی‌کند و حداقل باید دو خط متقاطع مترو راه‌اندازی شود.

زنگ خطرها: مشکلات مسجد امام و نصب دوربین های ثبت تخلفات رانندگی

تسنیم از تخریب آثار تاریخی و مشکلات مسجد امام اصفهان و عزم ملی میراث فرهنگی برای رفع معضل ها گزارش داد؛ تسنیم در همین خصوص نوشت: مشکلات به وجود آمده در مسجد امام اصفهان و نم ‌زدگی دیوارهای این مسجد، در کنار دیگر مسائل آن نیازمند عزمی ملی است.

masjed-emam

بیماران قلبی، رتبه اول تماس با اورژانس شدند؛ ایرنا در همین خصوص نوشت: بیماران قلبی بیشترین شمار امداد خواهان غیر تصادفی اورژانس اصفهان را تشکیل می دهند.

علیرضا صلواتی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر ۳۴ دوربین ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی در ۲۳ معبر در محدوده مرکزی شهر اصفهان نصب شده است.

صلواتی، با اشاره به اجرای طرح کنترل ترافیک زوج و فرد در محدوده مرکزی شهر هم اظهار داشت: نصب دوربین در معابر شهر این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح آنلاین با همکاری پلیس راهور با ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک برای رانندگان پیامک ‌های ارشادی ارسال خواهد شد، افزود: البته در حال حاضر پلیس راهور در محدوده اعمال قانون می‌کند.

پیگیری های هفته: ویرانی سرای مخلص و وضعیت فعلی اشتغال در فریدونشهر

خبرگزاری ایمنا گزارشی از سهم آیندگان از سرای مخلص و وضعیت رو به ویرانی سرای مخلص، از بناهای عهد صفوی تهیه کرد و نوشت: “فقط یک باران شدید یا یک زلزله دو یا سه ریشتری کافی است تا سرای مخلص با بیش از 400 سال قدمت را که برای خود برو و بیایی داشته و حالا سوت و کور شده و از کف گرفته تا سقفش نیاز به بازسازی دارد را به تلی از خاک تبدیل کند. این‌ ها را مالک سرای مخلص می‌گوید که سالهاست یک پایش در اداره کل سازمان میراث فرهنگی، فرمانداری و استانداری در اصفهان است و پای دیگرش در ارگان ‌های مربوطه در تهران…”

saraye-makhlas

فارس به فریدونشهر رفت و گزارشی ویژه از مشکلات اشتغال در این شهر ارائه کرد: در حالی که زرق و برق شهر و امکانات جدید، عامل ظاهری مهاجرت از روستاهای فریدونشهر به شهر به نظر می‌رسد، جوانان فریدونشهری نبود شغل مناسب و درآمد کافی را دلیل اصلی مهاجرت می‌دانند.

bikari-fereydounshahr

هر دم از باغ بری هفته: پیوند آلودگی هوا و تاثیر آن بر روی گنبدهای فیروزه ‌ای و راه حل مقابله با وندال ها

فارس در گفت و گو با منصور زیرک، کارشناس و مرمت ‌گر میراث فرهنگی از دیگر برکات آلودگی هوا بر روی شهر خبر داد و آلودگی هوا را سم سیال گنبدهای فیروزه‌ای  معرفی کرد؛ فارس در همین خصوص نوشت: آلودگی هوا علاوه بر اینکه تنفس مردم را به شمارش می‌اندازد، خطر بزرگی برای آثار تاریخی و گنبدهای معروف فیروزه‌ای اصفهان به شمار می‌رود.

منصور زیرک، در همین زمینه گفت: آلاینده ‌ها و وجود اسید سولفوریک در هوا حتی بر روی اشیای تاریخی داخل موزه‌ ها و نقاشی ‌های روبازی مثل چهلستون و عالی ‌قاپو هم تاثیر مخرب دارد.

وی افزود: جرم ‌های ناشی از دود، درب ‌ها و تزئینات بناها را نیز کدر می‌کند و سبب می‌شود تا زیبایی آنها دیگر به چشم نیاید، به عنوان مثال درب‌ های قدیمی مساجد و مدرسه چهارباغ از طلا و نقره است و زمانی که درب مدرسه چهارباغ را جرم‌گیری کردیم، مشخص شد که چه زیبایی خیره‌کننده ‌ای در پشت این جرم‌ ها و دود و دم‌ها نهفته است! این مرمت ‌گر میراث فرهنگی استفاده از فناوری نانو را برای حفاظت از آثار تاریخی شهر مناسب عنوان کرد.

زیرک در مورد استفاده از فناوری نانو  یک نکته کلیدی هم گفت: نوشتن یادگاری بر روی پل‌های تاریخی یکی از معضلاتی است که سالیانه هزینه زیادی را برای پاکسازی ‌اش می‌گیرد اما اگر از فناوری نانو در پوشش‌ دهی پل ‌های تاریخی استفاده شود، با تابش نور خورشید این نوشته‌ها پودر می‌شود و از بین می ‌رود.

مهدی فقیهی، دیگر پژوهشگر میراث فرهنگی نیز در این باره به خبرنگار فارس گفت: ترکیب دی‌اکسید کربن، دود و سرب تبدیل به چربی بر روی کاشی‌ها و آجرها می‌شود. وی همچنین گفت: این آلودگی برای شهرهایی مانند اصفهان خوب نیست، چرا که علاوه بر اینکه بناها را نابود می‌کند، گردشگری را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد و کمتر گردشگری حاضر است که به خاطر تماشای یک اثری تاریخی، دودهای سمی موجود در هوای این شهرها را استشمام کند.

حسین یقینی دیگر کارشناس میراث فرهنگی هم یک نکته مهم گفت: اگر از بناهای تاریخی در مقابل عوامل تخریب ‌زا جلوگیری نشود، سازمان یونسکو اثر ثبت شده را از دفتر فهرست خود حذف می‌کند و این جزو مقررات یونسکو است!

دغدغه فرهنگی هفته: اکران مستند موهن “چنارستان”

سرویس فرهنگی رویش نیوز به بهانه پخش مستند موهن “چنارستان”، در تالار هنر هم زمان با جشنواره فیلم مستند سینما حقیقت در اصفهان مطلبی انتقادی روی خروجی خود فرستاد.

تکذیب هفته

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان، شیوع افزایش سرطان در منطقه شرق اصفهان را تکذیب کرد و گفت: اظهار نظر افراد غیر‌کارشناس سبب انتشار آمار غلط شیوع افزایش شده است.

اخبار برخورداری

با وجود مشکلات اقتصادی واحدهای صنعتی و رکود سهم مالیات اصفهان در بودجه ۹۴ افزایش یافت. صاحب نیوز در همین مورد نوشت: در حالیکه سایه رکود بر صنایع اصفهان سنگینی کرده و بخش اعظم کار گاه ها و صنایع اصفهان با ظرفیت ۳۰ درصد کار می کنند، اما دولت در بودجه ۹۴ رقمی درشت را به عنوان واریز مالیات برای اصفهان در نظر گرفته است.

استاندار اصفهان هم در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به افزايش ۴۰ درصدي بودجه استان در سال ۹۴،  از كسري بودجه در طرح تونل بهشت آباد خبر داد.

شهردار گفت: 6 سال است که هیچ اتوبوسی به ناوگان حمل‌ و نقل استان‌ ها اضافه نشده است و این در حالی است که 4 هزار اتوبوس برای شهری همچون اصفهان نیاز است. سقائیان‌نژاد همچنین عنوان گفت: عوارض حاصل از سوخت و نیز جرائم رانندگی هیچ کدام به شهرداری اصفهان تعلق نگرفته است.

نه به دار و نه به بار هفته: وام برای خرید موتورهای برقی

در حالی که استان به شدت درگیر کمبود شدید اعتبارات در تمامی زمینه ها است، نهادهای مربوط به فکر خرید موتورهای برقی گران قیمت برای کاهش آلودگی هوا افتادند. در همین زمینه استاندار اصفهان گفت: در اجرای طرح ساماندهی موتورسیکلت ‌ها به دنبال جایگزینی موتورهای برقی بجای موتورهای فعلی هستیم که به دلیل گران قیمت بودن آن مقرر شده از طریق وام به بخشی از مردم کمک مالی شود.

مطبوعات: سبقت طلاق از ازدواج در میدانی به بزرگی زندگی و مشکلات همیشگی استان

مطبوعات اصفهان افزایش طلاق و کاهش ازدواج در این استان را به عنوانی موضوعی نگران کننده مورد توجه قرار دادند.

روزنامه زاینده رود با تیتر “در کورس زندگی طلاق از ازدواج سبقت گرفت” به نقل از مدیرکل ثبت احوال استان نوشت: آمار ازدواج در 9 ماه سال 12 درصد کاهش یافته است، وکاهش ازدواج و افزایش طلاق در استان نگران کننده است.

zayandeh-roud

تورج حاجی رحیمیان در این خبر افزود: در 9 ماه نخست سال جاری 28 هزار و 476 مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با 32 هزار و 143 مورد ازدواج، کاهش 12 درصدی را نشان می دهد.

وی همچنین اظهار داشت: آمار طلاق در 9 ماه مشابه سال گذشته از پنج هزار و 493 مورد به شش هزار و 39 مورد در 9 ماه امسال رسید که 10درصد افزایش یافته است.

نسل فردا  نیز با سرمقاله ای باعنوان مرهمی بر درد طلاق درجامعه به بررسی این معضل پرداخت.

اصفهان امروز نیز در مطلبی با عنوان “خبرهای خوبی به گوش نمی رسد” از  کاهش ازدواج و افزایش نگران کننده طلاق در اصفهان گفت. در این گزارش آمده است: خبرهای خوبی از آمارهای جمعیتی اصفهان به گوش نمی رسد. در جدیدترین آمار، مدیرکل ثبت احوال استان از افزایش طلاق و کاهش ازدواج در استان خبر داد و کاهش ازدواج و افزایش طلاق در استان اصفهان را نگران کننده اعلام کرد.

نصف جهان نیز به نقل از مدیر کل ثبت احوال با تیتر “کاهش ازدواج و افزایش طلاق در اصفهان نگران کننده است” خبر از این معضل جدی در شهر اصفهان داد.

روزنامه های اصفهان به مسؤولان تلنگرهای مهمی هم زدند.

روزنامه زاینده رود در مطلبی با عنوان “تلنگر” درباره خروج تالاب گاوخونی از فهرست یونسکو از قول عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نوشت: با کویری شدن تالاب بین المللی گاو خونی، شاهد خشکیدن قنات ها و دگرگونی حیات جانوران و پرندگان مهاجر در محدوده زیست محیطی زاینده رود هستیم.

نسل فردا باتیتر “دانشگاه ها جولانگاه بیکاران شده است” از شناسایی 775 هزار بیکار دانشگاهی خبرداد و نوشت: 775 هزار نفر از بیکاران فارغ التحصیل دانشگاه ها هستند و به زودی 4.5 میلیون نفر هم به آنها افزوده می شود. 1.2میلیون نفر نیز تصمیم گرفته اند برای فرار موقت از بیکاری، در سال آینده به دانشگاه ها بازگردند؛ در بخش دیگری از این گزارش به نقل از مقامات وزارت کار آمده است: به زودی ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار کارجوی فارغ التحصیل دانشگاهی راهی بازار کار خواهند شد و مسئولان باید در این باره برنامه ریزی های جدی ای را داشته باشند.

اصفهان امروز هم نوشت: “با حقوق 4 میلیون تومانی هم نمی شود خانه خرید”؛ این روزنامه در این گزارش به گفت و گوی مردمی و بررسی مسائل جوانان پرداخت و با اشاره به قیمت سرسام آور بازار مسکن آورد: جوانان چگونه می توانند خانه دار شوند.

تصویر منتخب هفته: حاج قاسم سلیمانی در مراسم تشییع شهدای عرفه

تیم رصد این هفته، تصویر منتخب هفته را به تصویر منتشر نشده حاج قاسم سلیمانی در مراسم تشییع شهدای عرفه اختصاص می دهد. حاج قاسم که این روزها بی سر و صدا  نبض تحولات منطقه را به دست گرفته؛ حاج قاسم که دشمنان از سایه این سرباز گمنام هم ترس در دل دارند. بقیه تصاویر را از اینجا ببینید.

shahis-kazemi09

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یک × 5 =