صفحه اصلی » اقتصادی » خودکفایی در تولید بنزین هواپیما و بالگرد/افزایش مجدد تولید بنزین ایران

خودکفایی در تولید بنزین هواپیما و بالگرد/افزایش مجدد تولید بنزین ایران

شمارش ‌معکوس برای افتتاح فاز نهایی توسعه و نوسازی قدیمی‌ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه با حضور رئیس جمهور آغاز شد و با افتتاح این طرح علاوه بر افزایش تولید بنزین خودروها، ایران به ‌طور کامل در تولید بنزین انواع هواپیما و بالگردها به‌ خودکفائی می‌رسد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۷ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛ همزمان با راه اندازی واحد RFCC به عنوان بزرگترین مجتمع بنزین‌سازی جهان در پالایشگاه نفت شازند، دومین پروژه افزایش تولید بنزین کشور هم در پالایشگاه نفت آبادان آماده بهره‌برداری رسمی شد.

بر این اساس پیش بینی می‌شود هفته آینده مرحله نهائی فاز سوم طرح توسعه پالایشگاه نفت آبادان با حضور رئیس جمهوری به‌طور کامل به بهره برداری برسد که با افتتاح این طرح و مجتمع بنزین سازی RFCC پالایشگاه شازند، در مجموع تولید بنزین با استاندارد یورو 4 و 5 اروپائی کشور به 30 میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد.

سال گذشته واحد اف.سی.سی.یو پالایشگاه آبادان با حضور رئیس کابینه دولت دهم افتتاح رسمی شد که با راه اندازی این طرح حدود 4 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا به ظرفیت تولید کشور افزوده شد که با بهره برداری نهائی از فاز سوم توسعه و نوسازی پالایشگاه آبادان حدود 2 میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید بنزین یورو کشور افزوده خواهد شد.

از سوی دیگر با راه‌اندازی رسمی برخی از واحدهای فرآیندی همچون ایزومریزاسیون، آلکیلاسیون، بازیافت اسیدسولفوریک، کت کراکر و شیرین سازی بنزین در مجموع کل ظرفیت 14.1 میلیون لیتری تولید بنزین قدیمی ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه با استاندارد یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا تولید و به بازار عرضه می‌شود.

علیرضا ضیغمی با بیان اینکه در حال حاضر تمامی مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی مرحله دوم فاز سوم طرح توسعه و نوسازی پالایشگاه نفت آبادان به پایان رسیده است، گفت: در حال حاضر این پروژه آماده افتتاح رسمی است.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه خرداد ماه سال گذشته مرحله اول این مگا پروژه نفتی توسط رئیس جمهوری افتتاح و راه اندازی رسمی شد، تصریح کرد: بر این اساس با افتتاح مرحله اول این طرح پالایشگاه روزانه 4 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو 4 کشور افزوده شد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه با بهره برداری رسمی از مرحله دوم فاز سوم طرح توسعه و نوسازی پالایشگاه نفت آبادان سه واحد فرآیندی استراتژیک ایزومریزاسیون، آلکیلاسیون و بازیافت اسید سولوفویک راه اندازی خواهند شد، افزود: علاوه بر این حدود 2 میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید بنزین یورو کشور اضافه خواهد شد.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت هزینه سرمایه گذاری در طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی کل این پروژه و نیروگاه آن را نزدیک به یک میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در مجموع با بهره برداری از این پروژه در بهمن ماه سالجاری کل ظرفیت 14.1 میلیون لیتری تولید بنزین پالایشگاه آبادان با استاندارد یورو 4 تولید خواهد شد.

این مقام مسئول افزایش عدد اکتان بنزین تولیدی به 95 را از دیگر دستاوردهای این پروژه بنزینی عنوان کرد و افزود: کاهش تولید نفت کوره به 2.7 میلیون لیتر در روز، تبیین کرد: علاوه بر تولید گوگرد و گازمایع پالایشگاه آبادان هم افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه با بهره برداری نهائی از این طرح دیگر نیاز به افزودنی برخی از مواد افزودنی مجاز به بنزین نیست، تاکید کرد: افزایش تولید برخی از محصولات با ارزش افزوده همچون انواع گریدهای سوخت هواپیما، بالگرد و هواپیماهای آموزشی و کوچک از دیگر دستاوردهای این پروژه است.

خودکفائی ایران در تولید بنزین هواپیما و بالگرد

با بهره برداری رسمی از مرحله دوم فاز سوم طرح توسعه و نوسازی پالایشگاه نفت آبادان، پس از حضور ایران در جمع کشورهای صادرکننده سوخت جت و هواپیماهای مسافربری، امکان خودکفایی در تامین بنزین هلی‌کوپتر و انواع هواپیماهای آموزشی و کشاورزی هم فراهم می‌شود.

در شرایط فعلی ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بنزین انواع هواپیماهای مسافربری، باربری و سوخت جت است که با بهره برداری از فاز سوم طرح توسعه پالایشگاه نفت آبادان امکان تولید بنزین انواع هلی کوپتر و برخی از هواپیماهای کوچک آموزشی و کشاورزی فراهم شده به طوری‌که تولید بنزین "هلی‌کوپتر" جز محصولات فرعی این پروژه نفتی است.

برآوردها نشان می دهد در مجموع با راه اندازی واحد آلکیلاسیون مرحله دوم فاز سوم توسعه پالایشگاه آبادان، ظرفیتی برای تولید روزانه 2 میلیون لیتر سوخت هلی کوپتر فراهم شود.

بنزین هلی کوپتر تولیدی در قدیمی ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه با آخرین استاندارد روز جهان تولید می شودضمن آنکه خوراک واحد آلکیلاسیون فاز سوم توسعه پالایشگاه آبادان از طریق گاز مایع و برخی از برشهای چهار کربنه این واحد پالایشگاهی تامین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 + 10 =