صفحه اصلی » اقتصادی » آخرین وضعیت استخدامی جدید دولت/ گزینه‌های مختلف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها

آخرین وضعیت استخدامی جدید دولت/ گزینه‌های مختلف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها

فروزنده در گفتگوی تفصیلی خود آخرین وضعیت استخدامی جدید دولت در سراسر کشور را تشریح کرد و به بررسی گزینه‌‌های مختلف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در دولت دهم پرداخت.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۷ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران، لطف‌الله فروزنده‌ در خرداد سال 91 به سمت معاون پارلمانی احمدی‌نژاد منصوب شد؛ فروزنده تا پیش از این و از سال 88 معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس‌جمهور بود.

فروزنده دارای مدرک دکتری در رشته مدیریت استراتژیک از دانشگاه تهران و کارشناسی‌ارشد رشته مدیریت منابع انسانی از همین دانشگاه است؛ آنچه می‌خوانید مشروح گفت‌وگوی باشگاه خبرنگاران با لطف‌الله فرونده معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره مسائل جاری کشور است.
 

 

طرح استخدامی دولت کاملا قانونی است/ ماده 24 قانون خدمات کشوری و ماده 51 برنامه توسعه پنجم ادله قانونی

فروزنده با بیان اینکه دولت برنامه استخدامی (طرح مهرآفرین) را قبلا هم در دستور کار داشت، عنوان کرد: طبق ماده 24 قانون خدمات کشوری و همچنین طبق ماده 51 قانون پنجم توسعه که به بخش استخدام‌های امور اداری اشاره شده این موضوع در نظام اداری برای کاهش مشکلات مردم اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه در نظام اداری باید برنامه‌ریزی متناسب با نیروهای انسانی باشد، تصریح کرد: برنامه‌ریزی نیروی انسانی به این مفهوم است که باید با توجه به خروجی نیروها در دستگاه‌ها و متناسب با آن نیروهای جدیدی وارد شوند تا دستگاه‌ها فعالیت و پویایی خود را از دست نداده و همانند سابق کارهای خود را با نیروهای جوان ادامه دهند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، برنامه‌ریزی نیروی انسانی در نظام اداری را موضوع مهمی در کشور دانست و عنوان کرد: در این میان طبیعی است که اگر کسی بخواهد در بحث نیروی انسانی برنامه‌ریزی کند باید به موضوع ورودی و خروجی نیروها اهمیت داده و یک تناسب مناسبی را بین آن‌ها ایجاد کند.

فروزنده ادامه داد: بنابراین دولت دهم با توجه به سیاست‌های واگذاری و همچنین برنامه‌هایی همچون بازنشستگی زودتر از موعد نیروها که این آمار در کشور حدود 60 هزار نفر اعلام شده توانست با برنامه‌ریزی مناسب با توجه توانمندی‌ها و مهارت‌های جوانان و همچنین اشتغال متناسب آن‌ها کمبود نیروهای انسانی خود را برطرف کند.

وی با بیان اینکه برای اجرای قانون استخدامی‌ها بخشنامه‌ای تکمیل و به دستگاه‌های اجرایی ارائه شد، گفت: طبق بخشنامه‌ای که از سوی معاونت توسعه و منابع نیروی انسانی ریاست جمهوری تنظیم شده است، معیار اصلی پست‌های سازمانی و همچنین نوع نحوه ورود نیروها طبق ماده 24 آن تعیین و مشخص شده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با توجه به بخشنامه استخدامی‌ها و با اشاره به ماده 24 آن ادامه داد: طبق این بخشنامه به ازای خروج هر نیروی حاکمیتی می‌توان یک نیرو جذب کرد و از طرفی در پست‌های غیر حاکمیتی طبق قانون می‌توان به ازای خروج هر سه نفر، یک نفر را در دستگاه‌ها و مراکز اجرایی جذب کرد.

فروزنده با بیان اینکه اجرای قانون استخدامی‌ها در کشور طبق رعایت قانون انجام می‌شود، اظهار داشت: تنها کاری که در طرح استخدامی‌ها (مهر آفرین) انجام شده توفیض اختیارات است به طوری که فرآیندهای امور ذکر شده به استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی محول شده است.

وی ادامه داد: طبق فرآیندهای قانون استخدامی، گرفتن آزمون از داوطلبان مورد‌نظر طبق قانون انجام می‌شود همچنین ردیف استخدامی تمام نیروها هم طبق قانون ذکر شده در نظر گرفته خواهد شد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به توفیض اختیارات در طرح مهرآفرین‌ عنوان کرد: توفیض اختیارات به این معناست که به جای انجام همه امور استخدامی‌ها توسط معاونت توسعه رئیس جمهور توسط دستگاه‌های اجرایی و همچنین استان‌ها انجام شود و آنها با توجه به نظارت معاونت توسعه تمام امور استخدامی‌ها را انجام می‌دهند.

فروزنده با اشاره به فرآیندهای تبدیل وضعیت در قانون استخدامی‌ها عنوان کرد: برخی از نیروها در کشور باید تبدیل وضعیت شوند که در این بین نیروهای قرار دادی می‌توانند با دادن آزمون و قبول شدن در آن‌ها به نیروهای پیمانی تبدیل شده و همچنین نیروهایی که چندین سال به صورت  پیمانی مشغول فعالیت بودند باید تبدیل به نیروهای رسمی شوند.

اجرای طرح مهر آفرین موجب توانمندسازی دستگاه‌های اجرایی و ایجاد انگیزه در جوانان می‌شود

وی خاطر‌نشان کرد: اجرای این طرح موجب توانمندسازی نیروی انسانی در دستگاه‌ها و مراکز و همچنین ایجاد نشاط در بین جوانان و ایجاد انگیزه برای آنان و خانواده‌ها می‌شود.

فروزنده با اشاره به اینکه اجرای طرح استخدامی‌ها هیچ مشکل قانونی ندارد‌‌، تصریح کرد: ماده 24 قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین ماده 51 برنامه توسعه پنجم اجازه انجام و اجرای این طرح را به دولت داده است و دولت هم طبق ساز و کار قانونی طرح استخدامی‌ها را دنبال می‌کند.

 

افراد مخالف طرح ادله قانونی ارائه کنند/ طرح استخدامی از نگاه خود نمایندگان تصویب شده

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در خصوص برخی سخنان نمایندگان در این رابطه که این طرح خلاف قانون اساسی است، گفت: کسانی که این طرح را مخالف قانون اساسی ذکر می‌کنند باید موارد قانونی را اعلام کنند و از طرفی هیئت تطبیق وظیفه دارد اگر طرحی را خلاف با قانون دانست آن را به هیئت دولت اعلام کند و دولت هم آن‌ها را بررسی و برطرف خواهد کرد.

فروزنده عنوان کرد: از دیگر مزیت‌های اجرای این طرح کاهش بروکراسی اداری است که موجب کاهش سردرگمی مردم در انجام امور اداری خود در دستگاه‌ها خواهد شد.

وی خاطر‌نشان کرد: اجرای طرح استخدامی‌ها از تاکیدات مهم ذکر شده در برنامه توسعه پنجم و همچنین نگاه خود نمایندگان مجلس بوده است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تصریح کرد: اجرای طرح مهر آفرین در راستای اجرا و تحول دو برنامه بازسازی نیروی انسانی و عدم تمرکز‌گرایی در کشور به مرحله اجرا در می‌آید که موجب کاهش بسیاری از مشکلات مردم خواهد شد.

دولت بیشترین ظرفیت کارشناسی را دارد/ اجرای هدفمندی برآیند تعامل دولت و مجلس

فروزنده با اشاره به اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها که توسط دولت دهم اجرا شد، اظهار داشت: طرح هدفمندی از طرح‌های عظیم و مهمی بود که دولت‌های قبلی تکلیف داشتند از برنامه دوم آن را اجرا کنند اما به دلایلی از اجرای آن شانه خالی کردند اما دولت نهم و دهم با کار شبانه‌روزی و پشتکار خود و همچنین کارهای کارشناسی و تعامل با مجلس توانست طرح هدفمندی را به مرحله اجرا برساند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: مرحله اول اجرای طرح هدفمندی به ترتیب دارای دستاوردهایی از جمله کاهش فاصله طبقاتی و همچنین اجرای عدالت اجتماعی بود که همه ملت و مردم  از آن بهره‌مند شدند.

فروزنده با بیان اینکه دولت دارای بیشترین ظرفیت کارشناسی در کشور است، عنوان کرد: دولت به عنوان مجموعه‌ای که دارای بیشترین ظرفیت کارشناسی و مسئولیت اجرایی را در کشور دارد در ارتباط با هر طرحی کمیته‌های کارشناسی خود را تشکیل می‌دهد تا کارشناسان بتوانند در اجرای طرح‌ها در ابعاد گوناگون به دولت کمک کرده و آسیب شناسی کنند و همچنین نقطه ضعف‌ها را به دولت اعلام کند تا دولت با توجه به ظرفیت کارشناسی خود آن‌ها را برطرف کند.
 

 


تا زمان جمع بندی نهایی دولت و مجلس فاز دوم هدفمندی اجرا نمی‌شود/ اجرای هدفمندی نیازمند وحدت ملی است

وی با بیان اینکه اکنون در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی گزینه‌های مختلفی مطرح شده است، گفت: گزینه‌هایی که با همکاری و جلسات مشترک دولت و مجلس در کمیته‌های کارشناسی مورد بحث قرار گرفته تا زمانی که به جمع‌بندی نهایی نرسد وارد فاز اجرایی نخواهد شد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور خاطر‌نشان کرد: موضوع اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در کمیته‌های مختلفی در دولت از جمله کمیته‌های صنعت، اقتصادی و همچنین در ستاد هدفمندی با حضور مسئولان مربوطه و کارشناسان مختلف اقتصادی در حال بررسی است.

فروزنده با بیان اینکه اجرای طرح هدفمندی کار بزرگ و مهمی بود، اظهار داشت: اجرای این طرح اقتصادی نیازمند همکاری تمام قوا و مسئولان است تا بتوان با همکاری یکدیگر و با استفاده از ظرفیت‌های مهم اقتصادی کشور فاز دوم این طرح عظیم اقتصادی را اجرا کرد.

آزادتر از انتخابات ایران در دنیا نیست/ دشمنان با استفاده از کلید واژه "انتخابات َآزادَ" به فکر سرد کردن دل مردم‌اند

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری انتخابات آتی ریاست جمهوری و شوراها در خرداد ماه سال آینده اظهار داشت: در هیچ جای دنیا انتخابات همانند کشور ما به صورت آزادانه برگزار نمی‌شود زیرا انتخابات ما از جنس مردم بوده و آن‌ها رکن اصلی انتخابات هستند.

فروزنده با بیان اینکه مقام معظم رهبری در مقابله با نظام استکبار پشت پرده توطئه‌های دشمنان را همواره برای ما روشن و نمایان کرده‌اندَ، تصریح کرد: برگزاری انتخابات در کشور نشان‌دهنده اقتدار و انسجام ملی است که ملت ایران همواره آن را در زمان موعود به جهانیان نشان داده و ثابت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه دشمنان همواره در حال توطئه‌چینی بر علیه ملت ایران هستند، عنوان کرد: اکنون دشمنان با استفاده از کلید واژه انتخابات آزاد می‌خواهند دل مردم را برای حضور پرشور در انتخابات سرد کنند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور خاطر‌نشان کرد: دشمنان می‌خواهند با استفاده از کلید واژه انتخابات آزاد، مردم را در سلامت نبودن انتخابات به شک بیاندازند و همچنین شبهاتی را در این خصوص به وجود بیاورند.

فروزنده با بیان اینکه ملت و مردم ایران در سرکوب کردن فتنه‌گران همواره موفق بوده‌اندَ، اظهار داشت: مردم ایران در فتنه 88 با حضور گسترده حمایت و پشتیبانی خود را از نظام اسلامی و ملت و ولایت فقیه اعلام کردند.

وی خاطر‌نشان کرد: اکنون باید اعضای فتنه شناخته شوند و به آن‌ها نباید میدان داده شود لذا باید حرکت گذشته خود را محکوم کنند و همچنین نباید افراد در این برهه حساس خواسته یا ناخواسته در زمین استکبار بازی کنند.

انتخابات متعلق به مردم است/ رئیس‌جمهور َََآینده باید قسم بخورد که قانون اساسی را اجرا می‌کند

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه تا‌کنون بیش از 30 انتخابات در کشور برگزار شده استَ، عنوان کرد: مردم برگزار کننده انتخابات هستند و تمام انتخابات متعلق به مردم است.

فروزنده در خصوص ویژگی‌های رئیس‌جمهور آینده کشور گفت: رئیس‌جمهور آینده باید به مبانی اسلام و قانون اساسی اعتقاد داشته باشد و همچنین قسم بخورد که قانون اساسی را اجرا می‌کند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری خط مشی کلی را برای مسئولان مشخص کرده‌اندَ، خاطرنشان کرد:‌ مردم با بصیرت خود راه حق را شناخته‌اند و در مسیر آن حرکت خواهند کرد لذا امیدواریم در سال آینده شاهد یک انتخابات پرشور همانند سال‌های قبل باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 3 =