صفحه اصلی » مذهبی » آنیلی پول تاکسی میهمانانش را هم نداشت/ گفتگوی اختصاصی با دکتر قدیری ابیانه

آنیلی پول تاکسی میهمانانش را هم نداشت/ گفتگوی اختصاصی با دکتر قدیری ابیانه

فرصتی فراهم شد تا چگونگی تشرف به اسلام تا شهادت ادواردو آنیلی را با ایشان به گفتگو بنشینیم…

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - جمعه ۱۳۹۲/۰۵/۱۸

سرویس گفتگو: دکتر محمد حسن قدیری ابیانه دارای دکترای علوم استراتژیک با گرایش مدیریت استراتژیک، مدیر موسس انجمن نخبگان جهان اسلام و سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا است.

در حاشیه نمایشگاه قرآن مراسم یادبودی برای شهید ادواردو آنیلی و کنت لوکا گائتنی لاواتلی در بخش رهیافتگان و با حضور دکتر قدیری ابیانه برگزار شد که طی آن فرصتی فراهم شد تا چگونگی تشرف به اسلام تا شهادت این دو رهیافته را با ایشان به  گفتگو بنشینیم.

***

شهید ادواردو آنیلی

شهید ادواردو آنیلی

– صاحب نیوز: در مورد شهید ادواردو آنیلی به صورت پراکنده شنیده ایم. به نظر می رسد شهادت مالکوم لطیف شباز شباهت عجیبی با داستان ادواردو دارد. اینها بهانه ای شد که  به سراغ شما بیاییم و از زبان شما ماجرا را بشنویم.

–  قدیری ابیانه: ادواردو آنیلی تنها وارث پسر مولتی میلیاردر مشهور ایتالیایی سناتور جووآنی آنیلی بود (یک خواهر داشت) و مادرش، مارلا کاراچیلو، یک پرنسس یهودی صهیونیست بود. پدر ادواردو مسیحی کاتولیک و یک سناتور معروف ایتالیایی بود.  شاید یکی از دلایلی که ادواردو در جستجوی شناخت حقیقت بود همین  دوگانگی دین پدر و مادر بوده است. بویژه که مسیحیان حضرت مسیج را تا خدایی بالا می برند و یهودیان او را نتیجه خیانت مریم به همسرش می دانند و هیچ معجزه ای برای او قائل نیستند.

–  صاحب نیوز: درباره خانواده ادواردو آنیلی توضیحات بیشتری بدهید.

–  درآمد سالیانه خانواده آنیلی بیش از ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده می شد. بنده معتقدم که ازدواج یک زن یهودی با خانواده آنیلی اتفاقی نبوده است. پس از این ازدواج، یکی از عموهای ادواردو فوت می کند. نکته جالب دیگر این است که خواهر ادواردو نیز با یک خبرنگار یهودی به نام “الکان” ازدواج می‎کند و از او چهار بچه دارد. (وی بعدا از همسرش جدا شده و با یک مرد مسیحی ازدواج می کند). بدین ترتیب به نظر می رسید پیوند این خانواده با صهیونیست ها تحت تاثیر و برنامه ریزی مادرش هر روز محکم و محکم تر می شد.

– صاحب نیوز: طریقه ی اسلام آوردن آقای ادورادو آنیلی چگونه بود؟

–  وی در زمینه فلسفه ادیان در دانشگاه پرینستون آمریکا درس می خواند. او انجیل و تورات را بارها خوانده بود، اما این‎‎ها او را قانع نکرده بودند. در ۲۰ سالگی برحسب اتفاق در کتابخانه چشمش به قرآن افتاده و چند آیه از آن را می‎خواند و احساس می‎کند این نوشته ها نمی‎تواند کلام بشر باشد. قرآن را کامل می‎خواند و فقط با خواندن قرآن تصمیم می‎گیرد مسلمان شود؛ این واقعه مربوط به 4 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران است.

ادواردو به یک مرکز اسلامی در نیویورک می‎رود و آن‎جا می‎گوید من می‎خواهم مسلمان شوم، شهادتین را می‎گوید و آن‎جا نامش را “هشام عزیز” می‎گذارند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران زمانی که بنده رایزن مطبوعاتی سفارت ایرانی در ایتالیا بودم مصاحبه ای تلویزیونی داشتم که ادواردو آن را دیده و پسندیده بود و به دیدن بنده می آید. از آنجا با هم دوست می شویم و بعد چند جلسه وی به تشیع می گرود. وی سال بعد به ایران می آید و با حضرت امام (ره) نیز دیدار می کند.

– صاحب نیوز: در آن دیدار چه گذشت؟

– من خودم در آن دیدار حضور نداشتم. آقای فخرالدین حجازی که در ایتالیا با او آشنا شده بود واسطه دیدار با امام بود و در جلسه دیدار علاوه بر خود حجازی، آیت الله خامنه ای و هاشمی و حاج احمد آقا هم حضور داشتند. یک دوست ایرانی ما که الآن در مشهد است و نمی‎خواهد اسمش را ببریم و دوست ادواردو نیز بود، کار ترجمه را بر عهده داشت.

این دوست مشترکمان بعد‎ها گفت که بعد از دیدار با امام به نماز جمعه رفتیم که ادواردو در صف اول بود… . در این سفر او به مشهد، برای زیارت امام‎ رضا (ع) رفت. در آن‎جا به‎شدت تحت تأثیر زیارت قرار گرفته بود و می‎گفت که من وجود امام رضا (ع) را حس می‎کردم. وقتی از او پرسیدم از امام رضا (ع) چه‎چیزی خواستی؟ گفت: خواستم که از خدا بخواهد که قلب پدرم را نسبت به من مهربان کند.”

– صاحب نیوز: آیا آقای ادواردو آنیلی پس از اسلام آوردن فعالیتی هم برای ترویج اسلام انجام می دادند؟

– ادواردو با اعمال نفوذی که داشت، کانال یک تلویزیون ایتالیا را قانع کرد که یک فیلم مستند راجع به کشور‎های اسلامی بسازد و تهیه‎کنندگی فیلم را نیز خودش بر عهده گرفت. در این راستا به ایران هم آمد و بعد هم این فیلم‎ را در تلویزیون به نمایش گذاشت. بعد از نمایش آخرین قسمت با “ایگور من” خبرنگار روزنامه “لاستامپا” درباره اسلام به مناظره نشست. متاسفانه نتوانستهایم فیلم آ« را بدست آوریم. همچنین وقتی کتاب سلمان رشدی منتشر شد، یک ناشر ایتالیایی تصمیم گرفت آن را منتشر کند. ادواردو با شنیدن این خبر به دیدن او رفت و به او به خاطر انتشار این کتاب اعتراض شدیدی کرد. او طاقت توهین به مقدسات دینی را نداشت.

آقای آنیلی با رئیس جمهور و وزرای کشورهای مختلف تماس می گرفت و از آنها درخواست می کرد جلوی کشتار بچه های فلسطینی را بگیرند. همچنین زمانی که بچه های انجمن اسلامی دانشجویان را در ایتالیا بازداشت کرده بودند، ادواردو برای آنها وکیل گرفت و آزادشان کرد.

– صاحب نیوز: پس از اسلام آوردن ادواردو خانواده او با وی چه رفتاری کردند؟

– خانواده ی آنیلی درآمد روزانه شان روزی ۳ تن طلا بود ولی با این حال به صورت کامل از لحاظ اقتصادی او را تحریم اقتصادی کرده بودند. بلایی سر ادواردو آوردند که حتی در زمانی ادواردو پول کرایه تاکسی هم نداشت.

خانواده آنیلی برای آنکه ادواردو را از ارث محروم کنند، سعی زیادی در دیوانه جلوه دادن وی داشتند. به همین منظور وی را در یک بیمارستان روانی بستری کردند که به گفته خود ادواردو همه اعضای آن یهودی صهیونیست بودند. ادواردو می ترسید که در آن تیمارستان وی را تحت شستشوی مغزی قرار دهند و برای همین از آنجا فرار کرد و به ایران آمد در حالی که کاملا سالم بود.

برای چند بار به ایران سفر کرد و یک بار هم با کنت لوکا آمد. ادواردو می گفت بارها با او در مورد اسلام صحبت کرده ام ولی نتوانستم او را قانع کنم. در هتل آزادی تهران با کنت لوکا راجع به فلسفه حجاب و حقوق زن صحبت کردم چون احساس می کردم نکته ای که او متوجه نمی شد در این زمینه بود و ایشان بعد از آن صحبت ها خواست مسلمان و شیعه شود. او را همراه با ادواردو نزد آیت الله گلپایگانی (امام جماعت مسجد یوسف آباد بردم) بردم و به دست ایشان شهادتین را گفت و شیعه شد.

– صاحب نیوز: چگونه ادواردو را کشتند؟

 –  وقتی دیگر امیدی به بدست آوردن ارثیه پدری نداشت تصمیم گرفته بود برای تحصیل دروس حوزوی به ایران و قم بیاید و آن هنگام بود که قبل از سفر به ایران خبر خودکشی ادواردو در رسانه ها پخش شد. شایعه کردند که او خودکشی کرده است در حالی که ادواردو فردی کاملاً آرمانگرا بود و به هیچ وجه روحیه خودکشی در وی وجود نداشت و دقیقاً بر خلاف آن وی فردی امیدوار به زندگی و آینده بود.

مورد مشکوک دیگری که درباره شهادت ادواردو وجود داشت این بود که هیچ گونه بررسی ای در مورد نحوه قتل او انجام نشد. جسد وی کالبد شکافی نشد و مرگ وی فوراً خودکشی جلوه داده شد. حتی قبل از آنکه پلیس مرگ وی را به صورت رسمی خودکشی اعلام کند، برخی روزنامه ها خبر خودکشی پسر رئیس کارخانه فیات را چاپ کردند و ذهن مردم را کاملا به سمت گزینه خودکشی سوق دادند. جسد وی نیز تا ظهر فردای روز حادثه به خاک سپرده شد تا فرصت برای هیچ گونه تحقیقی مهیا نباشد و همه اینها در صورتی بود که همین روزنامه ها زمانی که پای خواهر ادواردو شکسته بود تا مدت ها اخبار و جزئیات آن را انعکاس می دادند.

پس از مرگ ادواردو سانسور مطلقی درباره مسلمان بودن، عقاید و حتی سفر وی به ایران انجام شد. پس از مرگ ادواردو خواهر زاده یهودی وی وارث خانواده آنیلی ها شد.

– صاحب نیوز: آیا ایران در آن زمان پیگیری راجع به نحوه کشته شدن ادواردو انجام داد؟

–  خیر از سوی دولت اصلاح طلب هیچ پیگیری صورت نپذیرفت و جالب آنجا بود که تمام روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب حاضر نشدند حتی یک کلمه ای در مورد مسلمان شدن ادواردو مطلب بنویسند و سکوت مطلق کردند و فقط یک روزنامه من را تندرو معرفی کرد که قصد خراب کردن رابطه ایران و ایتالیا را دارم.

وزارت خارجه زمان اصلاح طلبان به صدا و سیما نامه نوشت و پخش مستند ادواردو آنیلی را ممنوع کرد. به اسم تنش زدایی بر ما فشارهای بسیاری وارد کردند. آقای کاسه ساز تهیه کننده این فیلم به مقام معظم رهبری نامه و فیلم را ضمیمه می کنند. و اجازه انتشار این فیلم را می گیرند و فیلم چند بار از سیما پخش می شود و تاثیر زیادی هم می گذارد.

همین روزنامه هاس زنجیره ای به اصطلاح اصلاح طلب که حاضر نشده بودند مسلمان بودن ادواردو را بنویسند با چاپ یک عکس از مراسم عروسی سعید امامی که یک فرد شبیه ادواردو در آن عکس بود، را با آب و تاب منتشر کردند در صورتی که فرد مورد نظر در آن عکس حدود ۴۵سانتیمتر از ادواردو کوتاه قدتر بود.

– صاحب نیوز: در مورد دوست آقای ادواردو یعنی آقای کنت لوکا و نحوه کشته شدنشان هم اطلاعاتی دارید؟

– چند سال پس از قتل ادواردو، یکی از دوستان بسیار نزدیک وی به نام لوکا گائتنی لاواتلی نیز با همین سناریو به قتل رسید.

 او دوست ادواردو بود و با وی به ایران آمده و در ایران شیعه شده بود. لوکا نیز یکی از اشراف زادگان ایتالیایی بود. خانواده لوکا به سلطان مشروب ایتالیا معروف بود و خانوده اش از سرشناس ترین خانواده های این کشور به حساب می آمدند.

دیدگاه‌ها

  1. صاحب نیوز گفته :

    توضیح صاحب نیوز: متأسفانه نسخه اولیه این مصاحبه دارای ایراداتی بود و خبرنگار صاحب نیوز برخی جملات را به اشتباه درج کرده بود.
    استاد گرامی دکتر قدیری ابیانه این اشتباهات را تذکر دادند و متن اصلاح شده را برای ما فرستادند.
    سایت دکتر قدیری ابیانه:
    http://ghadiri.ir

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد