صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » بالاخره خاوری تحت تعقیب اینترپل قرار گرفت؟

همه چیز درباره روند دستگیری یک متهم

بالاخره خاوری تحت تعقیب اینترپل قرار گرفت؟

هنوز از یادها نرفته است که اردیبهشت امسال، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشوراز فساد بانکی صد میلیون یورویی خبر داد و محمود رضا خاوری را یکی از مجرمین این پرونده دانست تا بار دیگر اختلاس ۳ هزار میلیاردی و فرار مدیر عامل سابق

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۸ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز،هنوز از یادها نرفته است که اردیبهشت امسال، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشوراز فساد بانکی صد میلیون یورویی خبر داد و محمود رضا خاوری را یکی از مجرمین این پرونده دانست تا بار دیگر اختلاس ۳ هزار میلیاردی و فرار مدیر عامل سابق بانک ملی را زنده کند.وی در این خصوص گفته بود : از این میزان ۷۱ میلیون یورو با پیگیری‌های بهنگام، در حال بازگردانده شدن به بانک است. همچنین ۷ میلیون یورویی که به ریال تبدیل شد وثیقه مورد نیاز را دارد. این پرونده زوایای پیچیده و سنگینی دارد. رئیس فراری بانک ملی نیز در این پرونده نقش دارد و این وام به دستور و موافقت او تعلق گرفت ولی اینکه آیا در این مسیر پولی جابه‌جا شده یا خیر، باید در مراحل رسیدگی مشخص شود.

به این ترتیب بود که خاوری دوباره بعد از مدتی دوری از اخبار رسانه ها دوباره مورد توجه قرار گرفت و دوباره اخباری در خصوص دستگیری خاوری و تعقیب وی توسط پلیس اینترپل رسانه ای شد.

بعد از آن بود که رامین مهمانپرست بیست و چهارم خرداد ماه، برای نخستین بار اخبار تازه ای درباره پیگرد قضایی خاوری از سوی پلیس اینترپل اعلام کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص اقدامات وزارت خارجه برای بازگشت خاوری به کشور با بیان اینکه همکاری بسیار نزدیکی بین وزارت خارجه، دادستانی و اینترپل ناجا در مورد این پرونده وجود دارد گفت: تاکنون فعالیت‌های زیادی صورت گرفته و از طریق اینترپل حکم بازداشت خاوری گرفته شده است.

وی در آن روزها یادآور شد: منتظر پاسخ طرف کانادایی هستیم و از طریق سفارت ایران در کانادا نیز پیگیری‌هایی صورت گرفت تا با خاوری ملاقات شود و زمینه‌های برگشتش را فراهم کنیم که متاسفانه وی در ملاقات‌ حاضر نشد. البته پیگیری‌های ما در حال انجام است.
مهمانپرست همان زمان به دولت کانادا هشدار داد و گفت: ما تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسیم و دولت کانادا موظف است خاوری را به ایران برگرداند.

اما عملا اتفاقی رخ ندادو پلیس اینترپل کانادا در آخرین ظهارات خود اعلام کرد، محمود رضا خاوری در کانادا بوده ولی از تحویل آن خودداری می کند.

حالا اما تسنیم گزارش داده که با پیگیری های قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران ،بالاخره با گذشت دوسال از فرار مدیرعامل سابق بانک ملی،پلیس بین المللی موسوم به "اینترپل"، نام وی را جزو افراد تحت تعقیب اعلام نمود.

بنا به این گزارش ،اخیرا وبه تازه گی عکس و نام محمودخاوری درسایت پلیس بین الملل با ذکر چهاربارکلمه کلاهبرداری;"fraud"منتشر شده است.بنا به قوانین اینترپل مقامات قضایی وپلیس تمامی کشورها موظف هستند به محض رویت متهم وی را دستگیر ودراختیار پلیس بین المللی قرار دهند.

این اتفاق درحالی رخ می دهد که افکارعمومی داخل کشور از قوه قضائیه ونیروی انتظامی درخواست انجام اقدامات لازم برای بازداشت و دستگیری بین المللی متهم فراری را داشته اند ودر همان ایام محسنی اژه ای دادستان کل کشور اظهار داشته بود که دستگاه قضایی تمامی سعی وتلاش های دیپلماتیک وقانونی را برای بازداشت متهمین فراری پرونده اختلاس بزرگ انجام داده است.

هرچند که پلیس بین الملل تحت تاثیر اقدامات ضدایرانی کشورهای مخالف انقلاب اسلامی این عمل را دیر هنگام انجام داد اما لازم است که تلاش ها برای بازگرداندن خاوری وبرادر مه آفرید امیرخسروی متهم ردیف اصلی اختلاس سه هزار میلیاردی که در پی افشای ماجرای اختلاس به کانادا گریخت نیز به عمل آید.

به این ترتیب به نظر می رسد این بار خاوری نمی تواند بازهم فرار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده − هفت =