شهید محمد منتظری
۰۷:۴۰ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۲

محمد منتظري

محمد منتظری از موسسین سپاه

در همین زمان به تاسیس کنگره قدس پرداخت او با تشکیل سازمان انقلابی توده‌ای جمهوری اسلامی (ساتجا) و بر‌عهده گرفتن رهبری ان در اطلاعیه‌ای اعلام مواضع این سازمان که درابان ۵۸ منتشر شد.

 صاحب نیوز : در نجف آباد اصفهان بدنیا آمد. در کودکی بخاطر کمک کردن به اوضاع مالی خانواده کار می‌کرد. گاهی در کشاورزی به پدربزرگش حاج علی منتظری کمک می کرد و گاهی در کارگاه قاشق و چنگال سازی اشتغال داشت. به همین دلیل از همان دوران کودکی با رنج و درد فقر محرومان آشنا شد. وی تحصیلا ت خود را تا مقطع سطح و کمی خارج را در محضر پدر خود فرا گرفت و سپس به حوزه علمیه قم رفت و از محضر اساتیدی چون امام خمینی رحمه الله ، ایت الله مشکینی ، ایت الله جنتی ، آیت الله داماد و…بهره برد وی از جمله کسانی بود که به مطالعه نشریات و کتب سیاسی روی آورد و طلاب را به شنیدن اخبار سیاسی –اقتصادی جهان فرا می‌خواند‌. در همین راستا چند کتابخانه سیاسی سیار در مدارس فیضیه ، دارالشفاء ، خان و حجتیه تاسیس کرد. او از مدرسین جوان حوزه علمیه شد که حدود 200 الی 300 طلبه در درس او حاضر می‌شدند که بعد‌ها به علت تنگی جا درس وی به مسجد اعظم قم انتقال یافت.

این جلسات توسط ساواک تعطیل شد اما او در تابستان 48 در نجف آباد کلاس درس دیگری تشکیل داد که موضوع ان حکومت اسلامی بود‌. در این میان کلاسهایی با اعضای کتابخانه سیاسی خود تشکیل داد که موضوعاتی چون جنگهای منظم ونا منظم ،دفاع، هجوم ، واستراتژی های نظامی‌، مبارزات رهایی بخش اسلامی ، برخورد با اقلیتهای سیاسی، جاسوسی و ضد جاسوسی در اسلام و… و تفاسیری از قران ونهج البلاغه بود.

سفارش به زهد و خلوص و ساده زیستی و مردمی بودن هم از جمله تعالیم وی بود علاوه برآن با شناختی که از گروههای افراطی داشت همواره انقلابیون مسلمان را ازافراط و غلتیدن در این وادی‌ها دورمی‌کرد‌. وی در سطح وسیع اعلامیه‌های مذهبی را در شرایط امنیتی ان زمان پخش می‌کرد. برای این کار لباس کارگر افغانی را می‌پوشید  و اعلامیه هارا در کیسه‌ای قرار می‌داد تا اینکه در جریان یک حرکت مقهورانه در حین پخش اعلامیه در صحن مطهر حضرت معصومه سلام الله دستگیر شد و زیر شکنجه و فشارهای روحی و جسمی قرار گرفت . سوزاندن بدن با بخاری، 300 سیلی مداوم و تکرار آن در دفعات بازجویی ، زدن شلاقهای سیمی به تمام بدن ، بی خوابی و ایستادنهای متوالی و… شکنجه‌هایی بود که او در نامه‌ای خطاب به دادگاه خود از آن شجاعانه سخن گفت. در دوران زندان دست به اعتصاب غذا زد تا انکه با مساعدت علما و روحانیون سرانجام پس از 7 ماه شکنجه در زندان آزاد شد. پس از آزادی به همراه یوسف کلاهدوز به مبارزانی که می‌خواستند در ارتش شاهنشاهی نفوذ کنند پیوست. در زندان نامه‌ای به کنفرانس جهانی حقوق بشر که درتهران تشکیل شده بود نوشت و با جاسازی در چهارپایه‌ای آن را به بیرون از زندان فرستاد که توسط دوستان مبارزش در سطح گسترده‌ای در نشریات و مقامات جهانی توزیع شد.

این کار او حرکت گسترده‌ای را درمیان مبارزان ایجاد کرد تا آنجا که برتراند راسل تلگرافی در شکایت از اوضاع اسف بار زندانیان سیاسی برای شاه مخابره کرد‌. همچنین در حرکت دیگری او که اوضاع سیاسی جهان را مطالعه و بررسی می‌نمود. همزمان با جنایات استعمار انگلیس در  رودزیا  به همراه دیگر زندانیان اعلامیه‌ای در محکومیت این جنایات و حمایت از سیاه پوستان رودزیا  صادر کرد‌. مدتی پس از آزادی بخاطر شدت فعالیتهایش و نظارت شدید ساواک براعمال او مجبور به آغاز فعالیتهای مخفی شد که در ادامه آن مجبور شد از ایران خارج و از طریق پاکستان ، افغانستان و… خود را به امام خمینی برساند‌. در نجف ضمن تحصیل در محضر امام خمینی به ادامه مبارزات و سخنرانی‌های روشنگرانه خود پرداخت ارتباط با مبارزان مسلمان ایرانی خارج از کشور از جمله کارهای مهم او در نجف بود که امام موسی صدر‌، چمران‌، سید احمد خمینی و سید علی اندرزگو از آن جمله بودند.

اندیشه‌های فراملی او سبب شد تا بخشی از توان خود را صرف سازماندهی جنبشهای ازادی بخش جهان کند‌. وی در سفر به کشورهای لبنان ، سوریه، افغانستان ، پاکستان ، لیبی و کشورهای اروپایی مثل انگلیس و فرانسه و کشورهای حوزه خلیج فارس جهت ایجاد یک نهضت جهانی تلاش کرد . این نهضت‌ها که وی در جهت انسجام و تشکیل انها تلاش کرد عبارت بودند از نهضت اسلامی افغانستان ، پاکستان ، عراق ،سوریه ، لیبی ، بحرین ،عربستان ، اریتره و فلسطین . اشنایی کامل او به زبانهای انگلیسی و عربی وی را دراین مسیر توانمند‌تر کرده بود پس از آن مخفیانه به ایران امد  و بخصوص در مراسم شب احیاء بیست وی ک ماه رمضان در مسجد موسی بن جعفر علیه السلام از خاموشی مجلس استفاده کرده و اشعار انقلابی خواند بارها توسط ساواک دستگیر شد اما بازیرکی خاصی از چنگال رژیم رهایی یافت به این شکل که نوشته‌ای را با خط  وانشاء بد می‌نوشت لذا ماموران به خیال آنکه او فردی بی سواد است و شخص مورد نظرشان نیست آزادش می‌کردند.

پس از اعلام مواضع مارکسیستی سازمان مجاهدین (منافقین) نیروهای سالم و جدا شده از سازمان را گرد اوری و سازماندهی کرد‌. چاپ و جایگزینی اعلامیه‌ها درمیان زیارتنامه‌ها از جمله فعالیتهای او دراین دوران بود همچنین جعل اسناد و گذرنامه برای مبارزان و خروج آنها از مرزونیز ورود اسلحه به کشور از دیگر فعالیتهای او بود. وی بارها به اروپا سفر و با انجمنهای اسلامی دانشجویان خارج از کشور ارتباط برقرار می‌کرد که اعتصاب غذا در کلیسای <<سن ماری>> پاریس که انعکاس مطلوبی داشت از محصولات این فعالیتها بود‌. در سال 1356 پس از شهادت حاج اقا مصطفی، در لندن تظاهرات با شکوهی به راه انداخت‌. تحصن در دانشگاه تهران و مصادره اسلحه رئیس ژاندارمری شاه از جمله فعالیتهای دیگر محمد منتظری قبل از انقلاب بود.

پس از انقلاب اقدام او در تاسیس اولین واحد سپاه در محل گارد سابق دانشگاه نام اختصاری (پاسا) مهم و سر نوشت سازبود. در تاسیس سپاه باایت الله بهشتی و آیت الله موسوی اردبیلی همکاری کرد. و از کارشناسان نظامی فلسطینی برای تعلیم جوانان ایرانی دعوت کرد‌. از سوی امام به عضویت در هیات بازرسی (شایعه شکنجه در زندانها)درآمد و در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی با کسب 97% آرای مردم نجف آباد به دوره اول مجلس راه یافت‌. او نماینده مجلس شورای عالی دفاع بود‌. در همین زمان به تاسیس کنگره قدس پرداخت او با تشکیل سازمان انقلابی توده‌ای جمهوری اسلامی (ساتجا) و بر‌عهده گرفتن رهبری ان در اطلاعیه‌ای اعلام مواضع این سازمان که درابان 58 منتشر شد.

تکیه بر خط امام خمینی ، استقلال ،ازادی حکومت اسلامی و مبارزات ضد صهیونیستی و امپریالیستی را از اصول آن بر شمرد و در مرحله عمل سپاه کوچکی از جوانان را پس از تعلیم  و آموزش نظامی و چریکی به لبنان فرستاد تا به جنگ با اسرائیل غاصب بپردازند. سرانجام در شامگاه هفتم تیر 1360 در واقعه بمب گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید و پیکرش در حرم حضرت معصومه سلام الله به خاک سپرده شد.

فرهنگنامه رجال و روحانی عصر امام خمینی ج اول – مرکز اسناد