صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » شکنجه‌های ساواک از شکنجه های گوانتانامو بدتر بود/ بیش از ۱۰ بار دستگیر و ۱۲ نوع شکنجه شدم

پیشگام و مبارز انقلابی :

شکنجه‌های ساواک از شکنجه های گوانتانامو بدتر بود/ بیش از ۱۰ بار دستگیر و ۱۲ نوع شکنجه شدم

یک شب به دستور ارتشبد نصیری خبیث، رئیس ساواک ۱۸ نفر از مجاهدین اسلام که زنده، مرده، زخمی یا نیمه جان بودند با بالگرد به بالای دریاچه نمک قم برده شدند و پیکر آن ها را در آن دریاچه ریختند و همان زمان چشم مرا باز کردند و گفتند “اگر با ما همکاری نکنی چنین سرنوشتی خواهی داشت”

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۱ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۲

به گزارش صاحب نیوز به نقل از اصفهان بیدار؛ در واپسین روزهای باقی مانده از دهه مبارک فجر به سراغ ابوشهید سید محمود موسوی – مبارز و پیشکسوت انقلاب اسلامی، رزمنده دفاع مقدس و پدر سردار شهید سید محسن موسوی رفتیم تا ایشان از خاطرات خود و جنایات ساواک برایمان بگویند. با هم به خواندن این گفت و گو می نشینیم.

اصفهان بیدار: جناب آقای موسوی خودتان را معرفی نمایید و بفرمائید که از چه زمانی مبارزه علیه رژیم طاغوت را شروع کردید؟

سید محمود موسوی فرزند حاج سید رحیم موسوی و متولد سال ۱۳۱۴ هستم که شناسنامه ام در سال ۱۳۱۶ صادر شد، پسر اولم سردار شهید سید محسن موسوی بود که در جنگ تحمیلی شهید شد و دخترم نیز در بیمارستان بر اثر بیماری خونی یا دسیسه دشمن فوت شد و غیر از آن دو سه پسر و یک دختر دیگر نیز دارم و دخترم حافظ قرآن است. در زمان رژیم ستم شاهی بازاری بودم و تحصیلات حوزوی دارم. مبارزات سیاسی خود را همزمان با نهضت فدائیان اسلام به رهبری شهید سید مجتبی نواب صفوی و بیعت با آیت الله کاشانی در سال ۳۱ یا ۳۲ شروع کردم. پس از قیام خونین آن ها به خاطر اختلافاتی که بریتانیا با شعار “تفرقه بینداز و حکومت کن” بین روحانیون و سیاسیون انداخت کودتای ننگین ۲۸ مرداد شکل گرفت و مصدق از آیت الله کاشانی جدا شد و پس از آن شاه به همت انگلیس و آمریکا و برخی اراذل و اوباش جنوب شهر که در راس آنها شعبان بی مُخ بود، به کشور بازگشت. طی این کودتا جمعی از مبارزان شهید، جمعی زندانی، جمعی خانه نشین و جمعی تبعبد شدند. من دو انقلاب را پشت سر گذاشتم و کسانی که در حال حاضر روایت گر انقلاب هستند تنها یک دوره را درک کرده اند. اولین دستگیری من در سال ۳۷ رقم خورد که در آن سال دوبار دستگیر شدم. پس ار آن در ۱۵ آبان ماه ۴۱ دستگیر شدم و این روند ادامه داشت تا سال ۵۷ که آخرین آن بود و پس از تحصن آیت الله خادمی در اصفهان یک ماه و نیم بازداشت و سپس آزاد شدم. طی این دوران حدود ۱۰ الی ۱۴ بار دستگیر شدم و بالغ بر ۱۰ سال زندانی سیاسی بودم تا اینکه خداوند یک ذخیره آسمانی به نام روح الله خمینی را از آستین بیرون آورد که مانند آتش زیر خاکستر فوران کرد و با الطاف الهی، پیوست مردم، تجربه از انقلاب های گذشته و تدبیر خودشان قیامی را به وجود اوردند و مشتی آهنین بر رژیم شاهنشاهی شدند.

m1 (1)

اصفهان بیدار: از شکنجه های خود توسط ساواک برایمان بگویید؟

من شکنجه های قرون وسطایی در زندان های اصفهان، اوین و قصر را تجربه کردم و مجاهدین اسلام (نه مجاهدین التقاطی یا همان منافقین) چه رنج هایی کشیدند. برخی در سیاه چال ها و شکنجه گاه ها به شهادت رسیدند و جناره شان در مسگراباد قدیم و خیابان های اطراف تهران یا گورستان های متروکه چال می شد. یک شب به دستور ارتشبد نصیری خبیث، رئیس ساواک ۱۸ نفر از مجاهدین اسلام که زنده، مرده، زخمی یا نیمه جان بودند با بالگرد به بالای دریاچه نمک قم برده شدند و پیکر آن ها را در آن دریاچه ریختند و همان زمان چشم مرا باز کردند و گفتند “اگر با ما همکاری نکنی چنین سرنوشتی خواهی داشت”. شهدای جنگ تحمیلی با چه احترامی تشیع و تدفین شدند اما شهدای قبل از انقلاب غریبانه و مظلومانه در گورستان های متروکه چال می شدند و اثری از آثارشان نبود. در ۱۵ آذر ۴۱ که دستگیر شدم تا ۲ آذر ۴۲ زیر شکنجه بودم و پس از آن به تهران فرستاده شدم و به مدت ۱۰ سال محکوم به زندان شدم چون اثر انگشت من را در سال ۴۱ روی کُلت محمد بخارایی که منصور خبیث را ترور کرد مشاهده کرده بودند. در ان سال در نظر داشتیم با گروهمان شاه، علم، منصور و برخی ژنرال های شاه را ترور کنیم اما با دستگیر شدن مرحوم بخارایی ما بقی ترورها در نطفه خفه شد. به همین دلیل در ۲۳ اسفند سال ۴۳ دادستان نظامی برای من تقاضای اعدام کرد اما به لطف خدا از اعدام نجات یافتم آخرین زندانی من زمانی است که در راس گروه زیرزمینی چاپ و توزیع اعلامیه و سلاح در منزل آیت الله خادمی ۱۲ مرداد ۵۷ دستگیر شدم اما پس از ان از زندان فرار کردم و با یک نام مستعار به دست فروشی در خیابان ناصر خسرو تهران پرداختم و در همان زمان با شهید رجایی آشنا شدم. اسناد این خاطرات در کتاب “انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک استان اصفهان” موجود است.

m4

شکنجه گر معروف ساواک با نام مستعار دکتر حسینی ( و نام اصلی محمدعلی شعبانی) بود که هر کس زیر شکنجه او می رفت سالم بر نمی گشت و شکنجه های او از شکنجه های زندان گوانتانامو بدتر بود. در هیچ کجای دنیا شکنجه های زمان شاه مشاهده نمی شود به عنوان مثال دست های مبارزان را به تخت می بستند و سیم برق را به پاهای برهنه آنها می گذاشتند یا دست ها را به سقف بسته و تا ۲۴ ساعت به پاها وزنه آویزان میکردند و شلاق می زدند یا جلوی مجاری ادار را می بستند تا بدن زندانیان باد کند. ناخن کشیدن عادی ترین روش شکنجه آنها بود و شکنجه های دیکری که در دنیا بی سابقه است و نمیتوان آن ها را بیان کرد. شکنجه گران از کاگبه روسیه، موساد و سازمان سیا آموزش دیده بودند. آن ها پس از هر شکنجه به درمان مبارزان می پرداختند و دوباره شکنجه می دادند تا بتوانند اعتراف بگیرند. من ۱۲ نوع شکنجه دیدم.

اصفهان بیدار: جناب آقای موسوی شما روز ۲۲ بهمن ماه ۵۷ کجا بودید؟

یادم میاید که یک سری افرادی را از اصفهان به تهران برده بودیم که ابتدا در مهدیه تهران و سپس در حسینیه اصفهانی ها اسکان یافتیم و تدارکاتی تشکیل دادیم. امام می خواستند به میهن بازگردند اما بختیار فرودگاه ها را بسته بود. در هر صورت ما آن روز مسئولیت حسینیه و آن جمعیت را داشتیم که در همان اوضاع از روزنامه کیهان برای مصاحبه پیش من آمدند و گفتند اگر فرودگاه ها باز نشوند چه می کنید؟ و من در پاسخ آنها گفتم اگر روحانیت اجازه دهند ۱۵ هزار نفر دست به اسلحه می برند که در آن لحظه تسمه از کمر آنها کشیده شد و جا خوردند و فردای آن روز جمعیت چندین برابر شد. ممکن است این اغراق آمیز به نظر بیاید اما من به شخصه همیشه دست به اسلحه و از اعضای چریک بودم.

اصفهان بیدار: در زندگی به چه چیز افتخار می کنید؟

علاوه بر فرزند شهیدم، رهبر معظم انقلاب تنها به اینجانب عنوان ابوشهید سید محمود موسوی را دادند و تنها کسی هستم که چهار تمبر یاد بود با این عنوان را دارم و افتخار میکنم که از چهره های ماندگار و پیشکسوتان انقلاب هستم.

m2

اصفهان بیدار: و در آخر؟

این سخنان باید از سینه من استخراج شود تا آیندگان بدانند این انقلاب با چه زحمات، شهامت ها، ایثارگری ها و جان فشانی ها به دست آن ها رسیده و جوانان امروز ما باید از این گوهر ناب به خوبی محافظت نمایند.

ادامه این گفت و گو در زمانی دیگر…
انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه + یازده =