صفحه اصلی » اجتماعی » آموزش پرورش » بزرگ نمایی تا چه اندازه؟ /کوچکترین خدشه به بازار هنر و هتل عباسی وارد نشد

پاسخ مدیر عامل آتش نشانی به انتشار شایعه سوختن بخشی ازمیراث فرهنگی؛

بزرگ نمایی تا چه اندازه؟ /کوچکترین خدشه به بازار هنر و هتل عباسی وارد نشد

آتش گرفتن چند درخت شمشاد در کنار بازار هنر هرچند در کوتاه ترین زمان خاموش شد اما شایعه سازی و انتشار اخبار غیر صحیح توسط برخی رسانه ها باعث شد تا ذهن مردم اصفهان درگیر شود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - پنجشنبه ۱۳۹۳/۱۱/۲۳

به گزارش خبرنگار صاحب نیوز ،شایعه سازی در شهرهای بزرگ به دنبال یک اتفاق در این روزها به امری عادی تبدیل شده و یک جرقه کوچک کافی است که کل شهر برای انتشار اخبار مختلف و غیر واقع در شبکه های اجتماعی اقدام کنند ،آخرین شایعه مربوط به آتش سوزی چند شمشاد در نزدیکی بازار هنر و هتل عباسثی بود که اخبار متفاوتی را در خبرگزاری ها به دنبال داشت.

هرچند بهزاد بزرگزاد همان شب و دقایقی پس از اطفا حریق به خبرنگاران اعلام شد که خسارتی به هتل عباسی و بازار هنر وارد نشده و آتش نشانان به سرعت اقدام به خاموش کردن آتش کرده اند اما باز هم شایعه کار خود را کرد تا دو روز پس از این اتفاق از سوی مدیران خبر تکذیب آن بر روی سایت های خبری قرار گیرد و از شهروندان دعوت شود برای مشاهده سالم بودن این بازار و هتل می توانند به مکان مراجعه کنند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه طي روزهاي گذشته خبري مبني بر حريق بازار هنر و هتل عباسي اصفهان در شبكه هاي اجتماعي و خبرگزاريها منتشر شد كه دخل و تصرف در انتشار اصل خبر موجب  تشويش اذهان عمومي شده است گفت: البته شايعه پراكني برخي از مردم در اين ميان نيز مزيد بر علت شد تا اين خبر بزرگ نمايي شده و ذهن مردم اصفهان را درگير  کند حتي در برخي از خبر گزاريها اين نكته بيان شده بود كه بخشي از بازار هنر و هتل عباسي طعمه حريق شده است .

*اصل اتفاق چيست ؟

بهزاد بزرگزاد با اشاره به اینکه به محض ایجاد آتش سوزی آتش شانی در زمانی کمتر از 2 دقیقه در محل حاضر شد و اقدامات لازم را به عمل آورد افزود: در زمان حريق اطلاعات لازم به خبرگزاريها ارائه شد و بيان گرديد حريق مذكور ، مربوط به شمشادهاي حاشيه خيابان ، جنب بازار هنر و هتل عباسي ناشي از حريق يك دستگاه خودرو بوده است .

وی خاطر نشان کرد: در اين حريق  با توجه به استقرار خودروهاي عملياتي سازمان در ميدان امام حسين ، آتش نشانان در كمتر از ۲ دقيقه در محل حاضر و حريق مذكور را به سرعت اطفا نمودند و كوچكترين خدشه اي به بازار هنر و هتل عباسي وارد نشد .

بزرگزاد در رابطه با چگونگی این حادثه توضیح داد: شاخه های نازک شمشاد  و کاج که دچار حریق شدند و به خاطر چوب های نازک سرعت اشتعال بالایی دارند و از طرفی آتش چوب های ریز با سرعت بیشتری پیش می رود و بار حریق و توان آتش سوزی بالایی دارد به علاوه چوب های کاج حاوی الکل است و ارتفاع آتش به همین منظور افزایش دارد و عکس هایی که از صحنه آتش سوزی گرفته شده ارتفاع آتش را زیاد نشان می دهد و همین امر باعث گسترش شایعات شد.

*برخی رسانه ها به جای عنوان واقعیت به شایعه پراکنی پرداختند

به گفته وی،در این عملیات آتش نشانی با تمام داشته های خود وارد عمل شد و هیچ خدشه ای به بازار هنر و هتل عباسی وارد نشد ولی متاسفانه فعالیت آتش نشانی برای اطفا این حریق در رسانه ها دیده نشد و به شایعات بیشتر دامن زده شده است.

وي ادامه داد : به مصداق ضرب المثل ” يك كلاغ چهل كلاغ ” اين خبر و اين حريق ساده در بين مردم بسيار بزرگنمايي شد و شاهدان عيني كه منابع خبري و برخي از خبرگزاريها بودند بجاي صحبت از فعاليت چشمگير آتش نشانان در اين عمليات كه با سرعت عمل مثال زدني مانع بروز خسارت براي ميراث فرهنگي گرديدند به بزرگنمايي اين حريق پرداختند .

وي تصريح كرد: اين سازمان نيز  از همه كساني كه به دنبال واقعيت اين ماجرا ميگردند به محل وقوع اين حريق دعوت ميكند تا از نزديك مشاهده نمايند كه با تلاش آتش نشانان شهرشان كوچكترين خدشه اي به هتل عباسي و بازار هنر اصفهان وارد نشده است .

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد