صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » لزوم برخورد غیر احساسی با یک حرکت غیر عقلانی

لزوم برخورد غیر احساسی با یک حرکت غیر عقلانی

اتفاقات روز یکشنبه در قم، آزرده خاطری بسیاری از دلسوزان انقلاب را فراهم کرد. توهین به رئیس مجلس و پرتاب مهر و… به سمت وی، آن هم هنگام سخنرانی در حرم حضرت معصومه(علیهاالسلام) و به مناسبت 22 بهمن و سالروز پیرزوی انقلاب!!

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۰ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

ماجرا از این قرار است که عده ای از حضار در جلسه سخنرانی، به یکباره تصمیم می گیرند که اعتراض خود نسبت به اقدامات وحدت شکنانه مسئولین در هفته های اخیر را حین سخنرانی لاریجانی به گوش همه رسانده و ثابت کنند که مردم پشت سر ولایت هستند. فلذا شروع می کنند به سر دادن شعارهایی در حمایت از وحدت ، ولایت فقیه و رهبری. شعارها تا بدانجا پیش می رود که رئیس مجلس امکان سخنرانی را از دست داده و ترک جلسه را بر ادامه آن مناسب تر می بیند. اما اتفاق بدتر هنگامی رخ می دهد که لاریجانی در حال ترک جلسه است. مثل اینکه از همان مردم!، عده ای فکر می کنند که اگر مهری، کتابی و… به سمت رئیس مجلس پرتاب کنند، صدای اعتراض و دلخوریشان از این وحدت شکنی ها قوی تر به گوش مسئولین خواهد رسید و احیاناً نتیجه بهتری خواهد داشت. پس این کار را هم می کنند و این چنین می شود که بی بی سی  و رسانه های ضد انقلاب دیگر، در حالی که از حضور پرشور ملت سرخورده اند، یک سوژه خبری داغ برای تحت الشعاع قرار دادن عظمت حماسه ملت، پیدا می کند.

مسئله اینقدر واضح است که احتیاجی به تبیین و توضیح ندارد. افرادی که در حرم حضرت معصومه(علیهاالسلام)  بودند و شروع کرده اند به شعار دادن، این ادعا را دارند که این حرکت کاملاً توسط مردم حمایت شد و هنگامی که لاریجانی مراسم را ترک می کرد، اکثر حضار درحال شعار دادن بودند و از این حرکت استقبال کردند. با فرض اینکه این حرف درست باشد، اگر آن عده اولیه شروع به برهم زدن مراسم نمی کردند، آیا مردم خودجوش مانع از سخنرانی لاریجانی می شدند؟ جواب مسلماً منفی است، پس این توجیه مناسبی برای این حرکت نیست. یا اینکه می گویند ما انتظار عذرخواهی لاریجانی از رهبری را داشتیم و اینکه اگر هرکس دیگری هم از مسئولین قوا به جای لاریجانی بود همین اتفاق می افتاد. اولاً آیا لاریجانی باید عذرخواهی اش از رهبری را به شما اعلام کند یا به رهبری؟!ثانیاً این مسئله که با افتخار تکرار میکنند که هرکس دیگری هم بود، همین می شد، هرگز از قبح عمل نمی کاهد. بحث بر سر ذات عمل است که اشتباه است و نابخردانه، شخص در مرتبه دوم قرار می گیرد.

از این دوستان باید پرسید که اگر عده ای هم در تهران و به همین بهانه ها مانع از سخنرانی دکتر می شدند و شعارهایی نظیر آنچه در حرم حضرت معصومه(س) داده شد، سر می دادند، و شبکه های خارجی ضد انقلاب آن را بزرگ می کردند و به همه جهان مخابره، آنگاه عکس العمل این افراد چه بود و چه موضعی می گرفتند؟

هر سخن جایی و هرنکته مکانی دارد. این بیت را حافظ علیه الرحمه حدود 7 قرن پیش برای این روزهای ما سروده است. زمان اعتراض به لاریجانی و وحدت شکنی مسئولین که در سالروز وحدت و پیروزی انقلاب نیست. لاریجانی تا پایان دوره ریاستش چندین بار دیگر به قم سفر می کند و از این جلسات هم خواهد داشت، این اعتراض ها را می شد در آن سخنرانی ها انجام داد. حتی اگر هم اصرار بر اعتراض در همین جلسه بود، این اعتراض نمی توانست به گونه ای سامان یابد که باعث برهم خوردن نظم جلسه سخنرانی، وهن به رئیس مجلس و تحت الشعاع قرار دادن حضور عظیم مردم، نشود؟

به دوستان باید متذکر شد که اگر 1000 دلیل برای یک کار اشتباه بیاورید، 1001 اشتباه انجام داده اید. پس لطفاً اینقدر بهانه تراشی نکنید.

اما این قضیه بعد دیگری هم دارد و آن هم نحوه برخورد مسئولین است، کمیسیون امنیت ملی مجلس، وزیر کشور را فراخوانده است تا در جلسه این کمیسیون شرکت کند و درباره اتفاقات قم توضیح بدهد، نائب رئیس مجلس هم تقاضای برخورد قاطع با مسببان این حادثه  را از تریبون مجلس اعلام کرده و بیش از 200 نماینده مجلس هم خواستار پیگیری موضوع شده اند. این نکته که در این جریان احتمالاً عده ای عامدانه و از روی غرض و با نقشه قبلی قصد بر هم زدن سخنرانی و توهین به رئیس مجلس را داشته اند، محتمل و قریب به یقین به نظر می رسد، اما این امر نباید باعث یک برخورد و عکس العمل احساسی توسط مسئولین امر بشود، به گونه ای که خدای ناکرده اتفاقی رخ دهد که تر و خشک با هم بسوزند. منظور این است که به این افراد به چشم عده ای وطن فروش مرتبط با سرویس های جاسوسی موساد و سیا نگاه نشود. این عمل، عمل ناشایست، نابخردانه و زشتی بوده است و قطعاً هم احتیاح است که ابعاد آن بررسی و به آن رسیدگی شود، اما این طور نباشد که این امر سبب شود، عده ای که صرفاً پیرو بوده اند، به بهانه سر دادن شعار مجازات شوند. یک موجی در حرم راه می افتد و تعدادی هم از سر شور، دغدغه مندی، هیجان و بی عقلی! آن را دنبال می کنند، این نکته، نکته مهمی است. 

دستگاه قضایی، مجلس و یا هر نهاد دیگری که قصد رسیدگی به این واقعه را دارد، باید تمام تلاش خود را برای شناخت عناصری که شروع کننده حرکت بوده اند به کار گیرد که در بین این عناصر هم، باز تعدادی عنصر اصلی هستند که احتمالاً از جایی خط گرفته اند و هیچ قصدی جز توهین و تخریب رئیس مجلس نداشتند که قطعاً برخورد با آن ها قاطعانه ترین برخوردها را می طلبد.

پس بهتر است که دستگاه های مسئول به دنبال برخورد شتاب زده و از روی احساس با این امر نباشند و از روی صبر، حوصله و درایت با موضوع برخورد کنند، تا کام مردم بیش از این، بخاطر این قضیه تلخ نشود.

این اتفاق با همه تلخی هایش یک نکته دیگری هم داشت و آن اینکه کاسه صبر مردم واقعاً نسبت به آقایان مسئول لبریز شده است. اینکه شعار یک عده ای که قصد بر هم زدن جلسه را دارند، لا اقل همراهی نسبی مردم را به خود می بیند، زنگ خطری است که در کنار گوش تک تک مسئولین به صدا درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

8 − شش =