صفحه اصلی » استان اصفهان » اصفهان » پيشگويي شهيد خرازي كه خيلي زود محقق شد / ماجراي منتشر نشده طرح عملياتي فتح مكه

حجت‌الاسلام ميرمرشدي درگفت‌وگو با صاحب نيوز مطرح كرد؛

پيشگويي شهيد خرازي كه خيلي زود محقق شد / ماجراي منتشر نشده طرح عملياتي فتح مكه

خيلي خطر داشت اگر دشمنان متوجه مي‌شدند كه يكي از فرماندهان اصلي ايران در مراسم حج است قطعا او را شهيد مي‌كردند ولي به خواست خدا خوشبختانه كسي متوجه نشد آن روزها، آن قدر هم مسائل امنيتي را لحاظ نمي‌كرديم.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۹ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۲/۶

 صاحب نیوز/ آنچه مي خوانيد ماجراي سفر حج شهيد خرازي به نقل از حجت‌الاسلام ميرمرشدي دوست و هم رزم وي است كه صاحب نيوز براي اولين بار به مناسبت سالگرد شهادت فرمانده محبوب لشگر 14 امام حسين عليه السلام منتشر مي نمايد.

صاحب نيوز : چطور شد كه با شهيد خرازي آشنا شديد؟

من با شهيد رداني پور در قرارگاه جنوب براي سركشي در دوران عمليات  رفته يوديم شهيد خرازي آنجا به‌عنوان يكي از نيروهاي فرماندهي زير نظر شهيد رداني‌پور بود بعد وقتي رداني‌پور از تمام سمت‌هاي فرماندهي استعفا داد و كنار رفت حاج حسين جايگزين او شد و به‌عنوان فرماندهي منصوب گرديد من هم مسئول تبليغات لشگر امام حسين بودم از آنجا بود كه با حاج حسين آشنا شدم. ما با هم ارتباط تنگاتنگي داشتيم ‌به طوري كه در اغلب عملياتها در كنار او بودم.

صاحب نيوز : حاج حسين خرازي چگونه شخصيتي داشت؟

بسيارمهربان و با نيروهاي زيرمجموع خود دوست بود از حال همه جويا مي‌شد و هيچ فرقي بين آنها برايش نبود به همين دليل اگر نيروي تازه نفسي وارد سيستم مي‌شد ‌و او تشخيص مي‌داد قابليت رشد دارد بدون ترديد كمكش مي‌كرد.

صاحب نيوز : لشگر امام حسين همواره از سوي فرماندهان جنگ به عنوان يك لشگر گره‌گشا در جبهه‌ها معرفي مي‌شود كه هرجا كار سخت مي‌شد اين لشگر وارد كار مي‌شد علت اين ويژگي خاص در لشگر امام حسين چه بود؟

زيرا فردي چون حاج حسين فرمانده آن بود‌ شخصي كه در كادرسازي بسيارتبحر داشت و نمونه بود  به همه افرادش بها مي‌داد و توانمندي‌ها آنها را درك مي‌كرد  بسيار در كار و اعتقاد جدي و مصمم بود با كسي در اين امورشوخي نداشت‌ تابع امر ولايت بود‌ او جنگ را جدي گرفته بود ‌و تمام قواي خودش را براي پيشبرد در جنگ عليه دشمن به كار مي‌گرفت.

صاحب نيوز : شما با ايشان سفر حج رفتيد از اين سفر كمتر گفته شده اگر خاطراتي پيرامون سفر حج شهيد خرازي داريد بفرماييد؟

بله؛ يادم است سال 64 به خاطر ازدواج  از طرف قرارگاه برايش سفر حج درنظر گرفته بودند ولي او به عنوان فرمانده كل حاضر نبود برود و يكسال سفر را به عقب انداخت سال بعد هم وقتي مطمئن شد عملياتي آن وقت نيست قبول كرد كه خدا خواست در آن سفرهمراهش بودم بسيار خاطره‌انگيز بود كه هيچ وقت از خاطرم بيرون نمي‌رود.

رفتن به سفر حج فرماندهان در زمان جنگ خطرآفرين نبود؟

اتفاقا خيلي خطر داشت اگر دشمنان متوجه مي‌شدند كه يكي از فرماندهان اصلي ايران در مراسم حج است قطعا او را شهيد مي‌كردند ولي به خواست خدا خوشبختانه كسي متوجه نشد آن روزها، آن قدر هم مسائل امنيتي را لحاظ نمي‌كرديم.

صاحب نيوز : به عنوان فرمانده جنگ آيا نظري درباره عمليات‌هاي جنگي صدر اسلام در مكه داشت؟

او بسيار روي تاريخ مكه و مدينه حساس و دقيق بود قبل از آن‌كه راهي حج شويم جنگ‌هاي صدر اسلام را مطالعه كرده بود و عمليات‌هاي جنگي مكه را مي‌شناخت‌ هرجا مي‌رفتم و روحاني كاروان توضيح مي‌داد ايشان براساس شناخت و برداشتي كه داشت خودش قضاوت مي‌كرد و نظر مي‌داد  يادم است براي بازديد از احد رفتيم به او گفتم نظرت درباره نقشه احد چيست آيا اين نقشه كه برايش ترسيم مي‌كنند همين است ‌گفت نه امكان ندارد نقشه اين باشد، زيرا پيامبر هيچ وقت كار را اين طور انجام نمي‌داده بعد نشست و با انگشتان دستش روي زمين به طور دقيق نقشه عمليات احد را كشيد  كه كوه پشت سر چگونه بوده است و لشگر چگونه ايستاده بوده‌اند درست مانند كسي كه خودش هم در صحنه جنگ بوده است. خيلي دقيق برايم توضيح داد.

صاحب نيوز : درباره فضاي مكه  نظري نداشت؟

يادم است دستش را گرفتم، گفتم بيا برويم به سمت جبل‌النور آنجا مقداري مانديم و دعا خوانديم ‌بالاي كوه ايستاد‌ و از آنجا كل منطقه مكه را زير نظرگرفت و گفت ببين چقدر راحت مي‌شود اين شهر را تصرف كرد اگرمسئولان همراهي كنند مكه قابل تصرف است. بعد از كوه پايين آمديم گفت من خيمه‌ها و چادرهايي كه اينجاست را كه مي‌بينم به ياد خيمه‌ها و چادرهاي جبهه مي‌افتم  و دلم هواي چادرها و سنگرهاي جبهه را مي‌كند من آن سنگرها را بيشتر دوست دارم. گفتم اينجا محل پا گذاري پيامبران و ملائك خداست مي‌داني كجا هستي؟! گفت بله مي‌دانم كجاست‌ ولي براي من لذت خيمه‌هاي جبهه بالاتر است ‌نمي‌داني نفس كشيدن در جبهه‌ چقدر برايم شيرين و لذتبخش است.

صاحب نيوز : در سفر حج يادي هم از جبهه مي‌كرد؟

خيلي زياد. به مسجد الحرام كه رفته بوديم گفت دلم به شدت براي بچه‌هاي جبهه تنگ شده است  احساس غربت مي‌كنم‌ گفتم وسط اين همه حاجي چرا احساس غربت مي‌كني؟  خيلي از اين افراد هم رزمنده هستند. گفت آخر مي‌داني حج واقعي الان جنگ و جبهه است. همين طور كه در فضاي مسجدالحرام قدم مي‌زديم او حرف مي‌زد  بعد نگاهي به خانه خدا انداخت و اشك از چشمانش سرازير شد و شروع به گريه كردن كرد دلش بسيار رقيق و مهربان بود. ذوق عجيبي نسبت به كعبه و خانه خدا داشت. حاج حسين فردي با حيا و عفيف بود.

درهتلي كه بوديم مردان  از زنان مجزا بودند. يك روز از هتل كه بيرون مي‌رفتيم  در راهرو يك خانمي با همسرش حرف مي‌زد شب حاج حسين سخنراني مفصلي كرد  بعد در حالي‌كه رگ گردنش بزرگ شده بود گفت من از مردان مي‌خواهم غيرت داشته باشند و از زنان مي‌خواهم حيا داشته باشند  اينجا فضايي است كه بايد خيلي حرمت نگه داريم اينجا وقتي با هم صحبت مي كنيد اگر مردي همسرش نباشد ممكن است ناراحت شود و اگر خانمي شوهرش همراهش نباشد ممكن است دلش بسوزد خلاصه او با هيجان زياد راجع به حيا و عفت عمومي حرف مي‌زد كه نشان از شخصيت خود او بود.

صاحب نيوز : خاطره‌اي حج برايمان نقل كنيد

در منا بعد از اعمال حج هنوز لباس احرام برتن داشتيم ‌گفت بيا برويم بعثه آنجا آقاي موسوي اردبيلي و كروبي بودند يام است ‌وقتي رفتيم آقاي موسوي اردبيلي به او گفت اگر الان در ايران بوديم تو را بازدداشت مي‌كردم خرازي خنديد و گفت چون ايران نيست اومدم‌ ديدن شما

صاحب نيوز : موسوي اردبيلي آن موقع اگر اشتباه نكنم رئيس قوه قضاييه بود چرا بايد حاج حسين خرازي را بازدداشت كند؟

براي اين‌كه حاج حسين پادگان غدير را تصرف كرده بود ‌تا لشگر امام حسين را آموزش بدهد ‌و از اينجا به جبهه بروند. موسوي اردبيلي رييس قوه قضاييه بود‌ كه ارتش از حاج حسين به او شكايت برده بود‌ و پرونده‌اي هم در سازمان نيروهاي مسلح برايش تشكيل داده بودند.

صاحب نيوز : چرا رفته بود بعثه ؟

به آنها گفت آمدم مطلبي را به شما بگويم‌ آن زمان كروبي رييس بعثه بود. حاج حسين چاقوي تيز و كوچكي از پر حوله احرامش بيرون آورد ‌كه دوطرفش خيلي تيز بود و گفت اگر به من اجازه بدهيد‌ تعدادي از اين چاقوها را بين حاجي‌ها پخش مي‌كنم ‌فرماندهي عمليات هم با خودم  تمام نيروهاي مسلح آل سعود را با همين چاقو خلع سلاح مي‌كنيم ‌و عربستان و مكه را از شر اين نامردها كم مي‌كنيم  كروبي گفت‌ اين كار خيلي خطرناك است چرا اين حرف را مي‌زنيد  گفت من يقين دارم ‌كه اگراين كار را امروز نكنيم آل‌سعود روزي حاجيان ما را غيرمسلح مي‌كشد و اتفاقا سال بعد بود كه آل‌سعود آن جمعه خونين مكه را به راه انداخت. من همان زمان گفتم حاج حسين اين روز را پيش‌بيني كرده بود. هيچ‌كس حاج حسين را نفهميد.

صاحب نيوز : بعد از مراسم حج و بازگشت از سفرخانه خدا ‌حاج حسين چگونه بود؟

او در عالم ديگري سير مي‌كرد در حال پرواز بود. الحق بايد گفت حاج حسين ديگر آسماني شده بود  كمتر غذا مي‌خورد و بيشتر كار مي‌كرد و به نماز و تهجد با خدا مشغول بود.

 صاحب نيوز : به نظر شما براي معرفي افرادي چون شهيد خرازي چه بايد كرد؟

بايد عمق شخصيت آن بزرگواران را به بيان كرد و به جوانان گفت‌ كه چه كساني زماني نه چندان دور در اين كشور بودند و خدمت كردند افرادي كه در عين تواضع و فروتني بسيار دلير و شجاع بودند و از هيچ آتشي نمي‌ترسيدند و حاج حسين خرازي از اين دست افراد بود

 

 

دیدگاه‌ها

  1. ناشناس گفته :

    نقشه فتح مکه از نظر سیاسی صلاح نیست مطرح شود اقای میرمرشدی ناشیگری کرده اندکه گفته اند

  2. یوسف گفته :

    اتفاقا ما از ایشان برای بیان این مورد بسیار متشکریم چون برگی از خیانت تاریخ بر ملا شد

  3. آشنا گفته :

    بسیار از آقای میر مرشدی سپاسگذاریم چون ایشان هم نمی گفتند خواه نا خواه با همه پنهانکاریها تاریخ ثبت خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد