صفحه اصلی » سیاسی » تاکید دوباره آرژانتین بر بازجویی از مقامات ایرانی در پرونده آمیا

تاکید دوباره آرژانتین بر بازجویی از مقامات ایرانی در پرونده آمیا

وزیر خارجه آرژانتین در واکنش به تکذیب مقامات کشورمان درباره بازجویی از 8 مقام ایرانی مظنون در واقعه انفجار آمیا اعلام کرد قاضی تحقیق پرونده از این مقامات مظنون در ایران بازجویی خواهد کرد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

به گزارش صاحب نیوز به نقل از خبرآنلاین، هکتور تیمرمن وزیر خارجه آرژانتین در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آرژانتین در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر عدم بازجویی از مقامات سابق ایرانی که نامشان در لیست مظنونان ارتباط با پرونده آمده است، گفت: وزیر خارجه ایران به ما گفته است که تمامی بندهای توافق دو طرف را به مورد اجرا خواهد گذاشت و مظنونان مورد سوال قرار خواهند گرفت.
وی در ادامه به سناتورهای کمیته روابط خارجی سنا وعده داد: ایران بر اساس تمام بندهای این توافق عمل خواهد کرد که بازجویی از 8 مقام سابق ایرانی نیز شامل آن می شود.
گفتنی است روز سه شنبه رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات مقامات آرژانتینی درباره بازجویی و پرسش از مقامات سابق کشورمان که نامشان در لیست مظنونان واقعه انفجار ساختمان آمیا (1994) است، با رد این اظهارات گفته بود که مساله بازجویی از 8 مقام سابق کشورمان به هیچ وجه صحت ندارد.
دولت آرژانتین 7 نفر از مقامات ایرانی به همراه عماد مغنیه از مقامات ارشد نظامی حماس را به دخالت در حادثه آمیا متهم می کند.
این مقامات ایرانی که از سوی دولت آرژانتین در ارتباط با پرونده آمیا متهم شده اند شامل اکبر هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام)، علی فلاحیان (وزیر اطلاعات وقت)، علی‌اکبر ولایتی (وزیر خارجه وقت)، محسن رضایی (فرمانده وقت کل سپاه)، احمد وحیدی (فرمانده وقت سپاه قدس و وزیر فعلی دفاع)، احمدرضا اصغری (دبیر سوم وقت سفارت ایران در آرژانتین)، محسن ربانی (رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در آرژانتین) هستند.
شماری از این افراد از جمله وحیدی وزیر دفاع ایران به درخواست دولت آرژانتین در فهرست افراد تحت تعقیب پلیس اینپرپل قرار دارند.
در انفجار سال 1994 مرکز یهودیان آمیا در پایتخت آرژانتین ، دهها نفر کشته شدند. مقامات آرژانتین و اسرائیل، شماری از مقامات وقت ایران را به دخالت در این حادثه متهم کردند که با تکذیب قاطع ایران روبه رو شد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 + پنج =