صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » عناوین برتر فرهنگ و اندیشه » نسبت به جنگ نرم هوشیار باشیم

غلامعلی حدادعادل

نسبت به جنگ نرم هوشیار باشیم

امروز جنگ، جنگ توپخانه اي و سخت نيست، بلكه جنگ نرم است، و ابزار آن رسانه‌ها، و فناوري رسانه‌اي جديد است…

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۲ - شنبه ۱۳۹۲/۰۵/۲۶

معصومه طاهري-سرویس گفتگو: عملیات روانی و جنگ نرم  فرایندی است که هرچند از مدت‌ها  قبل توسط غرب لیبرالیسم کلید خورده است، اما به دنبال توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری، مبنی بر آن‌که مدیران، مسوولان، دانشگاهیان و نخبگان امور فرهنگی باید نسبت به این جنگ از پیش طراحی شده هوشیار باشند، اخیرا زیر گروه های  فرهنگی کشور بیش از پیش به تکاپو افتاده‌اند. هدف مقابله و موضع گیری در برابر این پروژه‌ی نامتقارن دشمن است که ما نیز در این زمینه با دکتر غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس  گفتگوی کوتاهی داشته‌ایم:

***

– صاحب نیوز: با توجه  به این‌که اخیرا در معرض عملیات روانی و پروژه‌ی جنگ نرم غرب هستیم، لطفا بفرمایید که چگونه می‌توانیم در مقابل جنگ نرم فرهنگی، نسل جوان کشورمان را مصون بداریم؟

– دکتر حداد عادل: مسلما در این قضیه مهم لازم است تا جوانان و نوجوانان کشورمان را با عظمت فرهنگ اسلامی– ایرانی به خصوص مذهب تشیع آشنا کنیم و آن‌ها را نسبت به روند جنگ نرم دشمنان آگاه و هوشیار سازیم، زیرا آن‌ها فرهنگ و هویت ما را مورد هدف قرار داده‌اند.

– صاحب نیوز: برگزاری گرامیداشت و تجلیل از اندیشمندان مسلمان ايراني تا چه میزان می‌تواند در این قضیه موثر باشد؟

– به طورحتم بسیار مؤثر و مفید است، زیرا اندیشمندان مسلمان ايراني هویت فرهنگی و ملي ما هستند که باید به نسل جوان و نوجوان کشورمان معرفی شوند.

– صاحب نیوز: برای نیل به موفقیت در این جنگ روانی و نرم به چه ابزاری نیاز داریم؟

– چون جنگ نرم، جنگی در عرصه ی فرهنگ و هویت است، بنابراین ما هم در مقابل براي نبرد، نیاز به ابزار و سلاح فرهنگی داریم. در اين راستا از مهم‌ترین شيوه‌هاي مقابله هم معرفی نمادهاي هويتي‌مان به نسل نوجوان و جوان كشورمان است به‌خصوص اندیشمندان و بزرگان دینی و اسلامی که باید در تمام كشور با جدیت انجام شود. امروز جنگ، جنگ توپخانه اي و سخت نيست، بلكه جنگ نرم است، و ابزار آن رسانه‌ها، و فناوري رسانه‌اي جديد است. بايد دائما روش‌هاي جديد دشمنان انقلاب اعم از ترويج فساد اخلاقي، انحراف فكري و ايجاد فضاي ابهام و ترديد در نسل جوان را افشا كنيم.

– صاحب نیوز: ارزيابي شما در پيشرفت اقدامات ما مقابل با جنگ نرم دشمن چگونه است؟

– در ارزيابي از سرعت پيشرفت اقدامات در مقابله با جنگ نرم هر چه سرعت بگيريم كم است چون رقيب ما در سطح جهاني در حال فعاليت است. البته نيروهاي انقلابي چون بر اساس ايمان خود كار مي‌كنند هميشه شگفتي‌هايي نشان مي‌دهند، لذا از سرعت پيشرفت در اين زمينه نااميد نيستم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد