صفحه اصلی » استان اصفهان » وجود ترک در بدنه آجری پل خواجو امری کاملاً طبیعی و اجتناب­ناپذیر است/ طبق تقویم مرمت، پل در اوائل سال 92 مرمت می شود

کارشناس سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان:

وجود ترک در بدنه آجری پل خواجو امری کاملاً طبیعی و اجتناب­ناپذیر است/ طبق تقویم مرمت، پل در اوائل سال 92 مرمت می شود

با توجه به قدمت آثار تاریخی همچون پل خواجو و یا سی وسه پل، وجود ترک در بدنه آجری آثار امری کاملاً طبیعی و اجتناب­ناپذیر است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۱ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

دکتر شهرام امیری در خصوص کم و کیف رسیدگی به ابنیه تاریخی شهر اصفهان به خبرنگار صاحب نیوز گفت: اکثر ابنیه تاریخی استان دارای مسئول و ناظر ثابتی هستند که از بنا مراقبت می­کند و در صورتی که دچار آسیب اعم از ریزش، ترک خوردگی و یا نشست شوند، مراتب را سریعاً به واحد مرمت سازمان میراث فرهنگی استان گزارش می­دهد و مهندسین وکارشناسان سازمان برای بررسی دقیق میزان و عمق آسیب به محل مراجعه می­کنند و چنانچه کارشناسان تشخیص بدهند بنا آسیب جدی دیده است، بنا تحت مرمت اضطراری قرار می­گیرد و به طور کلی برای مرمت ابنیه و آثار تاریخی دوگونه مرمت اضطراری و غیر ضروری در نظر گرفته می­شود.

در پی گزارش­های رسیده از سه سال قبل پل خواجو تحت نظارت ویژه سازمان قرار گرفت

وی در خصوص نظارت سازمان بر روی پل خواجو تصریح کرد: از سه سال گذشته در پی گزارش­های رسیده از وجود سه ترک روی عرشه­های و بیگلرهای پل، پل خواجو زیر نظر ویژه متخصصان سازمان قرار گرفت و این نظارت ادامه داشت؛ تا اینکه دو ماه قبل نیز پل دوباره مورد بررسی دوباره قرار گرفت و آخرین مرتبه نیز، هفته قبل مورد بررسی دوباره صورت گرفت و نتیجه نهایی کارشناسان این بود که ترک­های پل خواجو غیرفعال هستند و این ترک­ها عمیق و ریشه­ای نیستند و مرمت پل از نوع مرمت غیر ضروری است.

وجود ترک در برخی ابنیه یک امرطبیعی است

وی در خصوص وجود ترک در برخی ابنیه تاریخی شهر اذعان داشت: با توجه به قدمت آثار تاریخی همچون پل خواجو و یا سی وسه پل، وجود ترک در بدنه آجری آثار امری کاملاً طبیعی و اجتناب­ناپذیر است. ترک هایی خطرناک است که ریشه ای هستند و شالوده پل را تهدید می کنند که ترک های پل خواجو جز این گونه ترک ها نیست و تنها منظره و نمای پل را ناخوشایند کرده است.

طبق تقویم مرمت، پل در اوائل سال 92 مرمت می شود.

وی در خصوص بازسازی و مرمت دوباره پل عنوان کرد: آثار تاریخی طبق تقویم برنامه ریزی شده سازمان میراث، بازبینی و در صورت لزوم مرمت می شوند و طبق این تقویم ترک ها و بندکشی های پل خواجو در ابتدای سال 1392 مرمت می شوند. بر همین اساس سی و سه پل نیز در تابستان امسال مرمت دوباره شد.

وی در خصوص ریزش اخیر قسمتی از دیوار آجری پل اظهار داشت: پل خواجو به دلیل اینکه محل عبور و مرور مردم در طول شبانه روز است عملاً مثل سایر ابنیه نمی تواند مورد محافظت قرار گیرد و ریزش اخیر نیز توسط یکی از عابرین اتفاق افتاده است که به سرعت توسط سازمان میراث مرمت و بازسازی شد.

وی در خصوص اظهار نظرهای اخیر رسانه ها در خصوص پل خواجو افزود: اظهار نظر در خصوص ابنیه، نیازمند لااقل اطلاعات تخصصی در مورد معماری ابنیه می باشد و این اظهار نظرها، جفا به میراث فرهنگی اصفهان و پل تاریخی خواجو است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × یک =