shoar94
۱۲:۲۸ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲

دولت و ملت، همدلی هم زبانی؛

چهار کلمه شعار سال چراغ راه پیشرفتی همه جانبه

«دولت و ملت، همدلی و هم زبانی» چهار کلمه ای است که شعار امسال شد تا با فرمایش مقام معظم رهبری چارچوب فعالیت های سال ۹۴ را تشکیل دهد.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پایگاه خبری سمنا، از همان لحظه های اول سال ۹۴ مردم منتظر اعلام شعار امسال بودند تا مقام معظم رهبری بنا به سنت سال های گذشته نامی را چراغ راه سال جدید کنند و پس از گذشت لحظاتی چهار کلمه راهبردی چارچوب سال را مشخص کرد.

شعار امسال شامل چهار واژه همدلی، هم زبانی، دولت و ملت می باشد که شاید سوالات زیادی برای نامگذاری این سال و استفاده از این چهار واژه در ذهن ها وجود داشته باشد که به طور اجمالی و خلاصه در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

آنچه امروز به چشم می آید وظیفه خدمت گذاری دولت به مردم است و مردم تمام دستگاه های اجرایی که جز بخش خصوصی نمی باشد را جزئی از دولت می داند حتی اگر این دستگاه تحت نظارت رئیس جمهور و وزرا نباشد.

سنگینی وظیفه «دولت» از حضور این واژه در ابتدای شعار امسال مشخص بوده و بدون شک دولتمردان در ارائه خدمت شایسته به مردم و دفاع از حق و حقوق آنان در عرصه داخلی و بین المللی وظیفه ای بسیار حساس و خطیری دارند.

دومین واژه شعار امسال «ملت» می باشد که ملت همان مردمی هستند که بنیان گذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری آنان را صاحبان اصلی این انقلاب و کشور می دانند و بدون شک تمام رویدادهای این کشور باید در جهت خدمت به آنان، دفاع از ارزش ها و افزایش سطح رفاهشان انجام شود.

پیوند و ارتباط بین دولت و ملت شکل خاصی را داشته که هیچگاه نمی توان آنان را از هم جدا کرد زیرا که امروز دولتمردان باید بدانند که منتخبان همین ملت بوده و ناظران آنان که در سطح مدیریت شهری شورا ها و در سطح کلان نمایندگان مجلس می باشد همان منتخبان مستقیم مردم می باشند.

شعار های سال های گذشته نیز نشان از اهمیت دومین واژه امسال (ملت) داشته تا دولتمردان خود را خدمت گذاران این ملت بدانند و با ایجاد پیوندی قوی امروز بتوانند در تحقق شعار امسال در کنار هم قرار گیرند.

«همدلی» سومین واژه چارچوب شعار سال ۹۴ که همان نقطه عطف ارتباط بین دو واژه اول، دولت و ملت، محسوب می شود و با ایجاد همدلی می توان در عرصه های داخلی و بین المللی که امسال پیش روی داریم بیشتر از گذشته موفق باشیم.

بدون شک بدون حمایت و پشتوانه مردم و همدلی بین دولت و ملت، حضور مقتدرانه دولتمردان در مذاکرات هسته ای و همچنین ثبت برگ زرینی دیگر در کارنامه درخشان این کشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان امکان پذیر نخواهد بود و تحقق همدلی بار دیگر شکست تلخی را به دشمنان ما تحمیل خواهد کرد.

زیبایی ایجاد همدلی بین دولت با مردم از سوی مقام معظم رهبری دو سویه بودن این واژه در شعار سال است، ایشان صرفا از همدلی دولت با ملت یا بالعکس سخن نگفته و خواستار همدلی دو طرفه بین دولت و ملت بودند تا با رابطه ای عقلانی و منطقی در شرایط مختلف مردم خود را جای دولت گذاشته و دولتمردان در تصمیم گیری ها خودشان را جای ملت فرض کنند تا با صرف هزینه ها بیشترین استفاده به طرفین برسد.

«همزبانی» که واژه چهارم شعار سال ۹۴ را تشکیل داده بدون شک تنها با همدلی بین دولت و ملت محقق خواهد شد و با وجود همدلی، دولت و ملت خود را در شرایط مختلف با توجه به درک و شناخت از یکدیگر جای دیگری قرار خواهند داد تا با به وجود آمدن ادبیاتی مشترک به هم زبانی برسند.

آنچه اهمیت این شعار را در سال جدید نشان می دهد پیش روی داشتن دو صحنه مختلف در کشور می باشد که همان رسیدن به توافق هسته ای موفق برای کشور و برگزاری انتخابات پر شور و شعور مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان می باشد و امید است با تحقق شعار امسال بتوان به خوبی در تمام عرصه های داخلی و بین المللی حضور پیدا کنیم.