صفحه اصلی » استان اصفهان » تیران و کرون » هیچ نقشی را مانند شبیه خوانی حضرت زهرا (س) نمی پسندم/ تعزیه خوان باید در جهت رضایت اهل بیت قدم بردارد

گفتگو با شبیه خوان حضرت زهرا(س)؛

هیچ نقشی را مانند شبیه خوانی حضرت زهرا (س) نمی پسندم/ تعزیه خوان باید در جهت رضایت اهل بیت قدم بردارد

پایگاه خبری سفیر تیران و کرون به مناسبت ایام سوگواری دهه فاطمیه گفتگویی را به شبیه خوان حضرت زهرا سلام الله علیها ترتیب داده است که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - سه شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۴

به گزارش صاحب نیوز به نقل از سفیر تیران و کرون، با نگاهی گذرا به تاریخ و تمدن ایران به خوبی می توان دریافت که کشور ما یکی از کهن ترین و سنتی ترین کشورهای جهان است.  طبیعتاًٌ در کشوری با این قدمت تاریخی فرهنگی، همه عناصر تشکیل دهنده فرهنگ انسانی در کنار هم و موازی با یکدیگر خلق می شوند البته بالندگی فرهنگی هر ملتی بر مبنای خصوصیات روحی و روانی آن مشخص می گردد .

در زمینه هنر نمایش می توان ادعا نمود که این روحیه در قبل از اسلام به شکلی روشن در میان ایرانیان پیدا شده بود، همان روحیه حماسی، مذهبی که در قالب شبیه و حماسه سازی سازی  ( کین سیاوش ) خودش را نشان داده بود.

این روحیه در بعد از اسلام به دلیل ارادت خاص ایرانیان به اسلام و خاندان اهل بیت، خود زمینه ساز شکل گیری و تکامل شکلی مقدس از هنری، بنام تعزیه شد. هنری که ضمن ترکیب با عناصری چون نوحه خوان، نقالی دسته گردانی، موسیقی و … به صورت یک درام انسانی و مذهبی ساختار خاص خودش را پیدا کرد. پس طبیعی است که تعزیه با محتوائی غنی و فرم و قالبی که در دنیا یگانه است، نه تنها از جایگاهی ویژه در فرهنگ نمایشی ما برخوردار باشد، بلکه به عنوان سمبل هنر نمایش ایرانی به جهانیان معرفی شود.

تعزیه غالبا پیرامون به نمایش در آوردن واقعه‌های کربلا و حدیث مصایب سیدالشهدا علیه السلام است ولی بعضا به نمایش دادن سرگذشت معصومین دیگر از جمله امام حسن علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها می پردازد.

پایگاه خبری سفیر تیران و کرون به مناسبت ایام سوگواری دهه فاطمیه گفتگویی را به شبیه خوان حضرت زهرا سلام الله علیها در رضوانشهر ترتیب داده است که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

سفیر تیران و کرون: خودتان را معرفی کنید و بیان نمایید که چگونه تعزیه خوان شدید؟

بسم الله الرحمن الرحیم، احسان صابری هستم از سن هفت سالگی تعزیه خوانی را به صورت سنتی در کنار پدربزرگم که از پیشکسوتان تعزیه رضوانشهر هستند، آغاز نموده و در سال 1382 با شبیه خوانی نقش حضرت زهرا سلام الله علیها کار خود را به صورت حرفه ای شروع کردم که این تعزیه در ابتدا بازتاب خوبی داشت چرا که حاصل زحمات زیاد تمام افراد گروه به سرپرستی آقای منصور افشاری، بود.

تعزیه حرفه ای را چگونه دیدید؟

با آغاز تعزیه به صورت حرفه ای توانستم با اساتید بزرگی آشنا شوم و و دریافتم که دامنه تعزیه بسیار گسترده و پیچیده است که نیاز به مطالعات خاص خود را دارد.

مطالعاتی هم در زمینه تعزیه خوانی داشته اید؟
بله مطالعات زیادی داشته ام چراکه تعزیه دو بُعد دارد یک بُعد اعتقادی و یک بعد فنی؛ بُعد اعتقاد به اهل بیت علیهم السلام و درستی تعزیه خوانی که درون شیعیان وجود دارد و بُعد فنی که بدون داشتن اطلاعات و مهارت لازم٬ نمی توان حق آن را به صورت کامل ادا کرد، در واقع تعزیه، نمایشی آیینی مذهبی است که باید تمام اصول نمایش در آن اجرا شود.

موسیقی چه نقشی در تعزیه خوانی دارد؟
موسیقی یکی از ارکان اصلی تعزیه به شمار می رود که در جذب مخاطب و حس و حال وی اثرگذاری زیادی دارد که من هم برای پیشرفت در تعزیه خوانی چتدین کلاس موسیقی رفتم و با سازها آشنا شدم.

Picture36

رابطه تعزیه و تئاتر از نظر شما چیست؟
تعزیه نوعی از تئاتر محسوب می شود ولی به مراتب کار در آن دشوارتر و بازتاب آن بیشتر است. تعزیه٬ تئاتری است که با آواز و شعر خوانده می شود ولی امکانات و صحنه تئاتر را ندارد.

تا کنون چه نقش هایی را در تعزیه ایفا کرده اید و کدام یک را بیشتر می پسندید؟
به دلیل شروع شبیه خوانی از سنین کودکی در نقش های زیادی از جمله عبدالله بن حسن و حضرت علی اکبر علیه السلام بوده ام ولی هیچ نقشی را مانند شبیه خوانی حضرت زهرا سلام الله علیها نمی پسندم و با وجود اینکه این نقش، دومین نقش سخت در تعزیه بشمار می رود تمام سعی خود را برای هر چه بهتر اجرا کردن آن٬ می کنم.

اجرای این نقش تاثیری هم بر اخلاق و رفتار شما داشته است؟
این نقش به لحاظ روحی تاثیر خوبی بر من گذاشته است که با اجرای آن حس معنوی خاصی به من دست می دهد و معجزات زیادی هم در این نقش دیده ام.

در هنگام اجرای شبیه حضرت زهرا سلام الله علیها چه حس و حالی دارید؟
مصائب حضرت زهرا سلام الله علیها بسیار زیاد است که ما بدرستی نمی توانیم آن را درک کنیم ولی با این وجود تمام سعی خود را برای تصور و درک آن فضا می کنم که موجب سوز و حزن زیادی در درون من می شود.

کدام قسمت تعزیه تاثیر بیشتری بر شما دارد؟
قسمت وداع آخر حضرت زهرا با اهل بیت علیم السلام

Picture9

به نظر شما رمز ماندگاری تعزیه در چیست؟
اجرای تعزیه به مناسبت های مختلف و به صورت حرفه تاثیر زیادی در ماندگار شدن این آیین اصیل مذهبی دارد که البته باید از تحریف ها هم به دور بماند.

به نظر شما این هنر نمایشی در رضوانشهر ماندگار شده است؟
بله در شهر رضوانشهر به علت علاقه مردم به این آیین نمایشی در مناسبت های مختلف تعزیه به صورت سنتی یا حرفه ای اجرا می شود که اکثر اوقات همین مردم با حضور پرشور خود در مراسمات شبیه خوانی مشوق خوبی برای تعزیه خوان ها و بالابردن کیفیت تعزیه بوده اند.

در شهر های دیگر هم تعزیه اجرا کرده اید؟
بله٬ انجمن تعزیه رضوانشهر با حضور در سوگواره های مختلف در شهرهای اطراف اصفهان تا حدودی تعزیه رضوانشهر را به مردم ‌معرفی کرده است.

از نظر شما حضور عکاس و تصویربردار در هنگام اجرای تعزیه لازم است و از حس و حال آن‌نمی کاهد؟
ثبت این آیین ارزشمند برای آیندگان اهمیت زیادی دارد و قطعا حضور عکاس و فیلمبردار هم می تواند در ماندگاری تعزیه اثر زیادی داشته باشد.

Picture232

کسی که می خواهد در مسیر تعزیه خوانی قدم بردارد باید چه مؤلفه هایی داشته باشد؟
تعزیه خوان نباید فقط به خواندن تعزیه توجه نماید بلکه باید در طول زندگی اخلاق و سیره اهل بیت را الگوی خود قرار دهد و در جهت رضایت آنها قدم بردارد چرا که این فرد در سمت تعزیه خوان، الگویی برای مردم قرار می گیرد.

توصیه شما به افرادی که قصد ورود به این عرصه را دارند٬ چیست؟
تعزیه هنر است و تعزیه خوان هنرمند محسوب می شود لذا باید در این زمینه اطلاعات لازم را کسب نمایند تا در حین کسب مهارت موفقیت بیشتری داشته باشند.

آیا تعزیه خوانی را به کسی هم آموزش داده اید؟
همیشه سعی من بر این بوده که با آموزش نکات مهم در تعزیه خوانی به نونهالان و تازه واردان در این عرصه٬ آنها را در اجرای هر چه بهتر تعزیه کمک دهم و تا حدودی هم در این امر موفق بوده ام.

اگر نکته یا حرفی دارید به عنوان سخن پایانی بیان نمایید.
بر خود لازم می دانم که از اقای منصور افشاری به عنوان بنیانگذار انجمن تعزیه که با وجود مشکلات و زحمات فراوان گروه را پابرجا نگه داشته اند تشکر نمایم چرا که به لحاظ سیاست کاری عالی ایشان گروه به خوبی مدیریت می شود. هم چنین از تمام اعضای گروه و کسانی که بنده را در جهت موفقیت در امر شبیه خوانی کمک کرده اند صمیمانه تقدیر می کنم و امدوارم که حضرت زهرا سلام الله علیها هم از ما راضی باشند.

Picture12

دیدگاه‌ها

  1. رضوانشهری گفته :

    تعزیه خوانی آقای صابری واقعا زیبا و حزن انگیزه امیدوارم حضرت زهرا اجرشون رو بدهند

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد