صفحه اصلی » اقتصادی » صادرات فناوری ایرانی «نیک‌سیستم» برای ساخت 45 روزه مسکن

صادرات فناوری ایرانی «نیک‌سیستم» برای ساخت 45 روزه مسکن

رئیس مرکز تحقیقات مسکن با تاکید بر این‌که فناوری ایرانی «نیک سیستم» قابل رقابت با سیستم‌های ساختمانی وارداتی است، گفت: در آینده‌ نزدیک این سیستم جایگزین روش‌های ساخت کنونی مسکن خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۳ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

صاحب نیوز به نقل از تسنیم: محمود فاطمی‌عقدا، از برنامه‌ریزی برای صدور خدمات فنی مهندسی فناوری «نیک سیستم» خبر داد و گفت: سیستم مذکور، فناوری ایرانی و منطبق بر شرایط و مقررات ملی ساختمان است که با ترویج و مشخص شدن عملکرد آن در آینده‌ای نزدیک به‌عنوان انتخاب سازندگان برای ساخت مسکن در مقوله صنعتی‌سازی به کار گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که نیک سیستم به دیگر کشورها صادر خواهد شد، افزود: این سیستم دارای ویژگی‌هایی است که قابلیت رقابت با سیستم های معمول و متداول وارداتی را دارد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این‌که سرانجام برنامه تعویض پنجره‌های معمولی با پنجره‌های با شیشه دو جداره به کجا انجامید، یادآور شد: با توجه به اتلاف زیاد انرژی در ساختمان ها که بخش قابل توجهی از آن مربوط به پنجره‌هاست، مرکز تحقیقات برنامه‌ای را در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی تدوین و اجرایی کرد.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: بر این اساس تعویض پنجره‌های قدیمی با مشارکت تولیدکنندگان و همکاری مردم از سال گذشته آغاز شد. در حال حاضر ظرفیت تولید در و پنجره دو جداره در کشور برای استفاده در ساخت‌وسازهای جدید یا تعویض کمتر از یک میلیون واحد مسکونی است که به‌طور کامل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فاطمی‌عقدا با بیان این‌که امید است تا چند سال آینده این ظرفیت افزایش یابد، افزود: هم‌اکنون بخشی از نیاز سالانه کشور از طریق واردات تامین می‌شود. سال گذشته مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همگام با هدفمندی یارانه‌ها با همکاری بخش خصوصی فروش اقساطی در و پنجره دو جداره را الگوسازی کرد.

به گفته وی، استفاده از پنجره‌های دو جداره در پروژه‌های طرح مسکن مهر باعث رونق تولید این نوع در و پنجره شده است.

به گزارش تسنیم، یکی از ویژگی‌های فناوری نیک سیستم یا مسکن 45 روزه کاهش تا 35 درصد هزینه‌های ساخت و ساز است. «نیک سیستم روستایی» برای ساخت خانه تا دو طبقه و «نیک سیستم شهری» نیز برای ساخت مسکن تا هشت طبقه طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − 14 =