صفحه اصلی » استان اصفهان » همایش اقتصاد مقاومتی

همایش اقتصاد مقاومتی

هرچند دیر اما بالاخره در دانشگاه اصفهان همایشی به اقتصاد مقاومتی اختصاص یافت که به محورهای مختلفی از جمله اقتصاد مقاومتی و تحریم ها، اقتصاد مقاومتی و تولید ملی ، اقتصاد مقاومتی و نقش مردم و … پرداخت.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز ،هرچند دیر اما بالاخره در دانشگاه اصفهان همایشی به اقتصاد مقاومتی اختصاص یافت که به محورهای مختلفی از جمله اقتصاد مقاومتی و تحریم ها، اقتصاد مقاومتی و تولید ملی ، اقتصاد مقاومتی و نقش مردم و … پرداخت.

در این جلسه آقای دکتر واعظ زاده ، آقای دکتر واعظ مدیر گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان و دکتر کمیلی رییس قطب اقتصادی ……

به سخنرانی پرداختند و هم چنین مقالاتی توسط دیگر اساتید و دانشجویان ارائه شد.

سخنرانی آقای واعظ به شرح زیر است:

مبحثی که ایشان در مورد آن بحث می کردند مبحث تحریم‌ها بارویکرد بحث انرژی هسته ای بود.

ایشان به دلایل اقتصادی مخالفت قدرت های غرب و شرق با هسته ای شدن ایران اشاره کردند و گفتند: دو دلیل عمده‌ی اقتصادی برای مخالفت قدرتها با هسته ای شدن ایران وجود دارد اولین دلیل حفظ حاشیه امنیت سود قدرتها برای انحصار فرآورده های هسته ای است.

ایشان با اشاره به اینکه در اقتصاد منشا هزینه ی نهایی، فعالیت انجام شده است گفتند که ساختار دیگری هم غیر از این ساختار برای هزینه گذاری هست که به آن اصطلاحا سود اقتصادی یا سود مثبت اقتصادی می گویند که در واقع یک نوع رانت اقتصادی است و از دست دادن این رانت خوشایند قدرتها نیست.

دلیل دوم این است که اقتصاد ایران از انواع محصولات پایه ای برخوردار شده است و در تولید صنایع پایه ای نوبنیان به خودکفایی رسیده است و این باعث نارضایتی قدرتها می شود.

آقای واعظ در این قسمت وارد مباحث تحریم های تحمیلی به ایران شدند و بااشاره به این که این ترکیب از تحریم ها در تاریخ ایران نظیر نداشته است بیان کردند که ما در مقابله با این تحریم ها 3 الگوی قابل اجرا داریم:

  1. تسلیم: یعنی با اسم پذیرش شرایط آن ها در واقع تسلیم این فشار شویم که این الگو باعث رفع یک سری از مشکلات در کوتاه مدت می شود اما در بلند مدت تاثیرات شدیدا ناخوشایندی بر ملت و مملکت خواهد گذاشت که یکی از این تاثیرات این است که دشمن متوجه می شود که با فشار می تواند ایران را در برابر خواسته هایش تسلیم کند و طبق تجربه ای که ما در دوران قاجار داریم وقتی که اولین عهدنامه توسط دولتمردان ایران پذیرفته شد روسیه دیگر دست بردار از ایران نبود و امتیازخواهی های آن ها شروع شد و بعد از آن قدرت های دیگر آن زمان مانند انگلیس هم وارد کار شدند که از ایران امتیازات مختلفی بگیرند که آن بلاها سر ملت ایران آمد.
  2. دور زدن تحریم ها: این عملیات اکنون در حال اجرا شدن است و این دور زدن تحریم ها در کوتاه مدت بازهم اثرات مفیدی دارد و باید از این ظرفیت هم استفاده کرد اما نوع این ساختار فساد آفرین است و چونکه نمی توان برروی واسطه های این فعالیت نظارت مستقیم داشت و پیگیری مشخص انجام داد در دراز مدت این سازوکار شدیدا فساد آور است.
  3. تعامل فعال: تعامل فعال در واقع همان اقتصاد مقاومتی است. این یعنی اینکه در برخورد با تحریم ها فعال باشیم نه منفعل و این تجربه در چین هم هست که حدود بیست سال تحریم بودند اما با جا انداختن فرهنگ مقاومت در مردمشان و فعال شدن و استفاده از صنایع دانش بنیان و تولید مواد اولیه تحریم کننده ها دیدند که برای گذران اقتصاد خودشان به چین نیازمندند و بعد خود آن ها دست طلب به سوی چینی ها دراز کردند و ما هم باید چنین تعاملی داشته باشیم و یعنی کافر حربی را به کافر معتدل متعامل تبدیل کنیم و تازه ما خوشبختانه از چین در این زمینه جلوتریم چونکه ما در ایران ملتی مسلمان داریم و پشتوانه ی قوی اعتقادی در ایران داریم و با تفکرات دینی به راحتی می توانیم به این تعامل برسیم و از کشورهای اقتصادی دنیا پیشی بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × سه =