صفحه اصلی » استان اصفهان » الحاق خوراسگان به اصفهان، از اصرار تا انکار

الحاق خوراسگان به اصفهان، از اصرار تا انکار

الحاق خوراسگان به اصفهان فراز و نشیب های فراوان داشته و در آستانه انجام این الحاق، شورای اسلامی شهر اصفهان با آن مخالفت کرد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایرنا، موضوع الحاق شهر خوراسگان به اصفهان طبق مدارک موجود از سالها قبل مورد بحث و گفت و گو بوده و در هر زمان به دلایلی مورد موافقت قرار نگرفته است.

چندی پیش رییس کمیسیون فرهنگی، ‌اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی این شورا اظهار کرد: خوراسگان بین منطقه چهار و 10 اصفهان واقع است و برای حفظ پیوستگی این کلانشهر باید به اصفهان ملحق شود.

کریم نصر اصفهانیˈ افزود: هر قدر الحاق خوراسگان به اصفهان دیرتر اتفاق بیفتد هزینه های بیشتری برای ایجاد تعادل و هماهنگی بین دو شهرداری نیاز خواهد بود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مطرح شدن این موضوع در دور اول شورای اسلامی این شهر گفت: این موضوع در شورای اسلامی دوم تصویب و در شورای اسلامی سوم به تایید رسید.

وی با بیان اینکه این وقفه به دلیل عدم آمادگی شورای شهر خوراسگان در دور دوم و اوایل شورای اسلامی سوم است، گفت: اکنون شورای اسلامی شهر خوراسگان هم با این الحاق موافقت کرده است.

وی از شهردار اصفهان خواست تا لایحه اجرایی کردن الحاق شهر خوراسگان به اصفهان را هر چه زودتر به شورای اسلامی شهر ارایه دهد.

مدتی بعد این موضوع در شورای برنامه ریزی و توسعه استان اصفهان مطرح و با وجود مخالفت ˈابوالفضل قربانی و ˈ ˈسید کریم داودیˈ از اعضای شورای اسلامی شهر و ˈمسعود نریمانیˈ معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان، این الحاق به تصویب رسید.

فرماندار اصفهان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: الحاق خوراسگان به اصفهان از زمان شورای اول مطرح بوده و در هر سه دوره شورای اسلامی شهر اصفهان کار کارشناسی روی آن صورت گرفته است.

فضل الله کفیل افزود: مراحل قانونی این الحاق طی شده و بهترین زمان الحاق آن قبل از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستاست.

وی با بیان اینکه این کار بدون توقف ادامه خواهد داشت، افزود: این الحاق با مصوبه شورای اسلامی شهر اصفهان و شورای اسلامی شهر خوراسگان پیگیری شده است.

وی تصریح کرد: بعد از اینکه این مصوبه در مسیر اجرا قرار گرفت، شورای اسلامی شهر اصفهان خواستار توقف چند ماهه شد که خلاف توافقات قبلی است.

وی با بیان اینکه خوراسگان از اصفهان قابل تفکیک نیست، افزود: شهر خوراسگان در مجاورت مناطق 4 و 10 شهرداری اصفهان قرار دارد و حلقه چهارم ترافیکی اصفهان، خوراسگان را نیز احاطه خواهد کرد.

شهردار اصفهان نیز در این باره گفت: بررسی های کارشناسانه صورت گرفته در گذشته نمی تواند مبنای برنامه ریزی در زمان حال باشد.

سید ˈمرتضی سقاییان نژاد ˈ افزود: زمانی که این پیشنهاد به صورت کارشناسانه توسط شورای اسلامی شهر اصفهان مطرح شد، هزینه های مالی این الحاق نیز در کنارش در نظر گرفته شده بود.

وی اضافه کرد: این پول برای آماده سازی زمینه های الحاق خوراسگان به اصفهان و جلوگیری از تاثیرات منفی این الحاق پیش بینی شده بود.

شهردار اصفهان گفت: باید به این موضوع که اصفهان تا کجا می تواند بزرگ شود و آیا شهرهای دیگری در نوبت الحاق به اصفهان قرار نخواهند گرفت توجه ویژه شود.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت زمین ها در خوراسگان نیز از عوامل مورد بررسی است.

سقاییان نژاد از تشکیل یک گروه کارشناسی برای بررسی این الحاق و اعلام نتیجه کارشناسی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در صورت نبود مشکل، موافقت خود را با این موضوع اعلام خواهیم کرد.

یک عضو شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این باره به ایرنا گفت: الحاق خوراسگان یک مبحث کارشناسی است اما با آن به صورت سیاسی برخورد می شود.

ˈمحمود محمدیˈ افزود: تفاهمنامه شورای اسلامی شهر خوراسگان و اصفهان مبنی بر الحاق خوراسگان به اصفهان بعد از افزایش دو ساله دوره فعالیت شوراها رها شد.

وی با بیان اینکه انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در پیش است افزود: زمان انتخاب شده برای الحاق خوراسگان مناسب نیست و نگرانی هایی را برای مسوولان شهری در رابطه با کاهش بودجه شهر اصفهان در سال های بعد و مسائلی از این قبیل به وجود آورده است.

محمدی پیشنهاد الحاق شورای اسلامی شهر خوراسگان به اصفهان را ارایه کرد و گفت: لزومی به الحاق دو شهرداری نیست و شهرداری خوراسگان در حوزه اجرایی و بودجه باید به صورت مستقل عمل کند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: سیاستگذاری های کلان در شورای اسلامی شهر اصفهان انجام شود و شهرداری های هر دو شهر متناسب با این سیاست ها حرکت کنند.

وی اظهار کرد: بیش از 50 درصد جمعیت شهری استان در فاصله 10 کیلومتری اصفهان قرار دارند که بسیار تحت تاثیر سیاست های کلانشهر اصفهان هستند.

وی گفت: از طرف دیگر الحاق شهرهای کوچک به اصفهان مدیریت این کلانشهر را سخت و بروکراسی اداری را برای مردم پیچیده تر می کند.

محمدی به ضرورت برنامه ریزی و مدیریت یکپارچه شهرهای کوچک نزدیک به اصفهان اشاره کرد و گفت: بهترین راه برای حل این مشکل سیاستگذاری واحد و اجرای مستقل آن توسط شهرداری های نزدیک به اصفهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × 2 =