صفحه اصلی » اقتصادی » آقایان مسئول، مبارزه با مفاسد اقتصادی رضایت بخش نیست!

آقایان مسئول، مبارزه با مفاسد اقتصادی رضایت بخش نیست!

سخنرانی روز شنبه رهبر انقلاب محورهای متعددی داشت که ممکن است به خاطر حجم رسانه ای برخی محور های آن، برخی از محور های دیگر آن، آنطور که بایسته است مورد تدقیق و اهتمام افکار عمومی قرار نگیرد. یکی از این محورهای مهم گلایه ی ایشان از مسئولان در خصوص مبارزه با

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

" امروز مسئولان باید همه‌ى تلاششان را بکنند براى اینکه گره‌هاى اقتصادى را باز کنند، مشکلات را برطرف کنند. بنده سه چهار سال قبل از این، در صحبت اول سال صریحاً به مردم و به مسئولین گفتم که نقشه‌ى دشمنان ملت ایران از حالا به بعد، بیش از همه، نقشه‌ى اقتصادى است. خب، مى‌بینید که همین جور شد. هم دولت، هم مجلس، همه‌ى نیرویشان را، همه‌ى فکر و ذکرشان را متمرکز کنند بر روى سیاستهاى درست اقتصادى."

سپس ایشان در جملات دردآوری افزودند:

"چند سال قبل از این، بنده درباره‌ى فساد اقتصادى، به رؤساى قوا نامه دادم. خب، با فساد اقتصادى مبارزه کنید! به زبان گفتن که مطلب تمام نمیشود!؛ عملاً با فساد مبارزه کنید. هى بگوئیم مبارزه با فساد اقتصادى. خب، کو؟ در عمل چه کار شد؟ چه کار کردید؟ اینهاست که انسان را متأثر میکند."

براستی مسئولین امر خصوصا مسئولین قضایی کشور چه جوابی در این خصوص دارند؟ بی تردید می توان گفت که صحبت های رهبر معظم انقلاب بیانگر این مطلب است که تلاش های صورت گرفته به هیچ وجه قابل قبول نیست.

این مسئله علاوه بر تاکیدات همواره رهبر انقلاب خواست مردم انقلابی و همیشه در صحنه ایران اسلامی هم بوده است. نباید مردم احساس کنند که در رابطه با مفسدین اقتصادی به عمد یا به دلایل و توجیهات مختلف، اهمال صورت می پذیرد. این مسئله به خصوص در این چند وقت اخیر که غلظت مشکلات اقتصادی زیادتر شده و اخبار دلال بازی، احتکار و ایجاد اختلال در بازر مسلمین هر روز در اخبار به نوعی گزارش می شود، اهمیت فزاینده ای یافته است. این در حالیست که اگرچه به پیوست برخی گزارش ها از وضع اقتصادی، سخن از دستگیری برخی اخلال گران و محتکران نیز به گوش می رسد اما تکرار مکرر این دست موارد در روزهای بعد نشان می دهد که با مجرمین متناسب با عمل سوء شان برخورد صورت نمی پذیرد.

این در حالیست که سیره اهل بیت(علیهم السلام) خصوصا سیره حکومت داری امیرالمومنین(علیه السلام) هم، در حوزه برخورد با مفاسد اقتصادی نشان دهنده شدت عمل بسیار ایشان در برخورد با چنین مواردی بوده است. به طوری که حضرت در مواردی حتی مانع استخدام وکیل برای مفسدین اقتصادی می شدند تا مبادا به او راه های فرار از اجرای حکم الهی را آموزش دهند. برای مثال امیرالمومنین (علیه السلام) در نامه ای خطاب به یکی از منصوبان خود در مورد شخصی به نام "ابن هرمه" چنین می نویسند:

ای رفاعه!

بنا بر مستندات و شواهد، بر من یقین شده است که "ابن هرمه" در امور اقتصادی بازار مسلمین در اهواز خیانت نموده است.

زمانی که این نوشته به دست تو رسید، او را از امور اقتصادی بازار بر کنار نموده دستگیر نما و به زندان بیفکن وسپس این امر را به مردم اعلام کن.

در این کار هرگونه تسامح و کوتاهی و ملاحظه گری را کنار بگذار و به مامورانت بگو رای مرا این چنین بر مردم اعلام نمایند:

"ابن هرمه" که مسئول بازار اهواز بوده به دلیل اخلال در نظام اقتصادی بازار مسلمین از طرف امیرالمومنین علی ابن ابی طالب محکوم گردیده است به :
1- 35 ضربه شلاق در روز جمعه در ملا عام.
2- گرداندن در بازار و معرفی به نام مفسد اقتصادی
3- مصادره اموال و بر گرداندن آنها به صاحبان اصلی
4- ابن هرمه در زندان می‌ماند و امر بر او مشکل گرفته می‌شود
5- پای او را در زندان ببند تا نتواند راه برود و فقط در لحظات نماز او را باز نما
6- نگذار کسی با او ملاقات کند و برای او غذا و لباس و نوشیدنی و فرش برای او ببرد
7- هر کس به ابن هرمه راه فراری یاد داد او را نیز در بند کن تا توبه کند
8- ابن هرمه حق داشتن وکیل ندارد
9- ابن هرمه تا جایی که با خطر مرگ مواجه نشود حق هوا خوری در حیاط زندان را ندارد
10- بعد از گذشت یک ماه اگر دیدی طاقت دارد 35 ضربه شلاق دیگر به او بزن
در پایان نتیجه کارت را برای من بنویس و چگونگی اجرای حکم و همچنین نحوه اداره بازار مسلمین اهواز را در آن شرح ده.*

ای کاش همانطور که دستگاه قضا در مورد زورگیری های اخیر و برخی  اخلال گری ها در امینیت عمومی شهروندان با قوت وارد میدان شد در این حوزه نیز شدت عمل قوانین اسلامی را در برخورد با بدنام کنندگان نظام اسلامی و همچنین اخلال گران بازار نشان دهد.

*مستدرک الوسائل ج 17 ص 403
دعائم الاسلام، جلد 2، ص532

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 − 13 =