صفحه اصلی » اقتصادی » اقتصاد استان » آیا تخریب خانه‌های کارگری اراضی کشاورزی و باغی نهایی می‌شود؟

مدیر جهاد کشاورزی فریدونشهر پاسخ می‌دهد؛

آیا تخریب خانه‌های کارگری اراضی کشاورزی و باغی نهایی می‌شود؟

اصلانی با بیان این که تغییر کاربری شامل کشت نکردن در هر نقطه از زمین کشاورزی به هر دلیلی مثل ایجاد راهرو، کوچه، پارکینگ، ایوان، خانه‌های کارگری و …است گفت هیچ باغدار و کشاورزی حق تغییر کاربری اراضی باغی و کشاورزی را ندارد.

تاریخ انتشار: ۰۷:۵۶ - جمعه ۱۳۹۴/۰۱/۲۱

به گزارش صاحب نیوز به نقل از پونه زار، علیرضا اصلانی، رئیس اداره جهاد کشاورزی فریدونشهر، در گفتگو با خبرنگار پونه زار گفت جهاد کشاورزی موظف است از حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغی مراقبت کند و هرگونه تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی باید با مجوز اداره جهادکشاورزی باشد.

اصلانی تأکید کرد اراضی کشاورزی و باغی به عنوان پایگاه‌های تولید محصولات غذایی هستند و نباید موجبات از بین رفتن این اراضی فراهم گردد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونشهر رشد باغ‌های کوچک را غیراقتصادی خواند و با بیان این که این گونه باغداری از جنبه تولید و درآمدزایی به جنبه تفریحی تبدیل شده است، این دید را ناشی از مد شدن باغداری تفریحی در شهرستان دانست.

وی گسترش یاغداری تفریحی را خطری برای کشاورزی و عرصه تولید کشور دانست که موجب از بین رفتن کشاورزی و باغ‌ها و به تبع آن تولیدات کشاورزی می‌گردد.

اصلانی ادامه داد با روی آوردن باغداران تفریحی به اراضی باغی، قیمت این اراضی به طور بی رویه‌ای افزایش پیدا کرده است و موجب کاهش قدرت خرید کشاورزان و باغداران واقعی و کسانی شده است که می‌خواهند به قصد تولید و امرار معیشتشان به کشاورزی و باغداری بپردازند.

این کارشناس کشاورزی به عنوان مثال گفت کسی که در 500 متر زمین باغی، 40 متر خانه کارگری درست کرده است مسلّم است که هدف اقتصادی و تولیدی نداشته و این قبیل فعالیت‌های کشاورزی خرد بدون توجیه اقتصادی است.

وی در رابطه با برخورد با خانه‌های کارگری غیر مجاز ضمن بیان این که تغییر کاربری شامل کشت نکردن در هر نقطه از زمین کشاورزی به هر دلیلی مثل ایجاد راهرو، کوچه، پارکینگ، ایوان، اتاق و …است و با بیان این که هیچ باغدار و کشاورزی حق تغییر کاربری اراضی باغی و کشاورزی را ندارد گفت در مرحله اول با اطلاع رسانی سعی در پیشگیری از این موضوع خواهیم کرد و پس از آن با شناسایی خانه‌های کارگری غیر مجاز توسط گشت‌های جهاد کشاورزی، در صورت عدم همکاری باغبان و کشاورز، ایشان را به مراجع قضایی ذیصلاح ارجاع خواهیم داد که حکم دادگاه تا تخریب خانه‌های کارگری پیش خواهد رفت.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونشهر با بیان این که مجوز تغییر کاربری به اراضی کشاورزی و باغی در کمترین سطح ممکن صورت می‌پذیرد گفت دادن مجوز تغییر کاربری شرایطی دارد که داشتن سند مشاعی زمین و داشتن مساحت حداقل 2000مترمربع از شرایط آن است. وی ادامه داد حداکثر مساحت مجاز برای تغییر کاربری 24 تا 30 مترمربع با توجه به مساحت زمین برای هر قطعه زمین است.

اصلانی در پایان از کشاورزان و باغداران خواست ضمن شرکت در کلاس‌های آموزشی و مشاوره‌ای اداره جهاد کشاورزی فریدونشهر و فراگیری اصول تأیید شده کشاورزی، اراضی خود را به سمت کشاورزی و باغداری اصولی پیش ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد