20140301115942-1
۰۶:۳۸ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۴

نماینده مردم خوانسار و گلپایگان در مجلس:

توافق هم بشود باید شیوه اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم/ مذاکره، تنها گزینه روی میز دشمن است

میرمحمدی گفت: در صورت امضای توافق و برداشته شدن تحریم ها باید فرصت ها را به گونه ای عملیاتی کنیم که منابع ملی آزاد شده به طور کامل به صندوق ملی واریز شود و همچنین با ادامه شیوه اقتصاد مقاومتی وابستگی خود را به طور کامل از صنعت نفت در اقتصاد برداریم و فضای تولید و صادرات را در کشور توسعه دهیم.

به گزارش صاحب نیوز به نقل از گلپانا نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت چهارچوب توافق لوزان و مذاکراتی که تاکنون انجام شده به روشن سازی بیشتر جزئیات مذاکره در این توافق تاکید کرد.

سید محمد حسین میرمحمدی در گفت و گو با خبرنگار گلپانا اظهار کرد: چهارچوب مذاکرات بسیار حائز اهمیت بود ولی آنچه تکلیف این توافق را روشن می سازد، توافق در جزئیات و نگارش صحیح آن با توجه به اصل معادل سازی در ترجمه و بررسی های حقوقی از دو طرف قرار داد است تا راه هرگونه تفضیل و تردید در متن قرار داد بسته شود.

وی با تاکید بر اینکه امضای توافق نامه باید مشروط بر رعایت خطوط قرمز تعیین شده توسط نظام و رهبر معظم انقلاب باشد، مجموع نظر نمایندگان در مجلس در مورد این توافق را مثبت تلقی و تصریح کرد: تیم مذاکره کننده باید برای رسیدن به حقوق حقه نظام تلاش کنند و تحریم ها باید طی یک مرحله برداشته شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در صورت بسته شدن این توافق نامه دستاوردهایی را همچون شناخته شدن ایران به عنوان یک کشور هسته ای، ورود به باشگاه هسته ای جهان در کنار کشورهای قدرتمندی که فرایند غنی سازی را انجام می دهند و همچنین تعاملات بین الملل و همکاری دوجانبه تحقیقاتی در این رابطه، برداشته شدن تحریم ها، تسریع در روند رشد کشور را می توان برای کشور پیش بینی کرد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار ادامه داد: با توجه به رهبری مدبر و شجاعی که کشور ما دارد و همچنین سرمایه های مردمی و آرمان های این انقلاب این توافق می تواند در عرصه بین الملل اقتدار و سیاست جهانی ما را از هر لحاظ بروز و ظهور دهد.

وی در مورد برداشته شدن تحریم ها و برنامه های اقتصادی پیشرو تصریح کرد: تحریم هایی از گذشته تا کنون فرصت هایی را برای ما به وجود آورده که بتوانیم در عرصه هایی از اقتصاد و جوانب دیگر به استقلال برسیم ولی درصورت برداشته شدن این تحریم ها باید از فرصت به دست آمده در جهت تقویت اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم و وابستگی خود را به صنعت نفت کاهش دهیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در صورت برداشته شدن تحریم ها باید فرصت ها را به گونه ای عملیاتی کنیم که در درجه اول منابع ملی آزاد شده به طور کامل به صندوق ملی واریز شود و به طور مستقیم به جامعه ورود پیدا نکند و از ورود نقدینگی به بازار جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: باید با شیوه اقتصاد مقاومتی که تاکنون پیش رفتیم ادامه دهیم تا بتوانیم وابستگی خود را به طور کامل ازصنعت نفت در اقتصاد برداریم و فضای تولید و صادرات را در کشور توسعه دهیم و همچنین کشور را به رشد واقعی نزدیک تر کنیم.

میرمحمدی خاطر نشان کرد: در سال گذشته اقتصاد کشور با توجه به شرایط تحریمی و مشکلات داخلی و سو مدیریت در بعضی بخش ها و دسترسی به منابع محدود توانست حدود 50 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی و همچنین 53 میلیارد دلار واردات داشته باشد که این رقم با توجه به تمامی این مشکلات برای کشور ما محقق شد و باید سعی شود این روند در سال جاری هم ادامه پیدا کند.

وی افزود: اگر تا کنون در این عرصه به نتایج مثبتی نیز دست پیدا کردیم آن را باید نتیجه حمایت های موکد رهبر معظم انقلاب از تیم مذاکره کننده و همچنین حمایت های شخص ایشان از دولت در سخنرانی های متعدد، وفاق و همدلی بین سه قوا و همدلی و همکاری مردم و کارگزاران دانست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: تمام این عوامل موجب شد که نظام غرب و استکبار جهانی را به گونه ای ناچار کند که راهی جز مذاکره با جمهوری اسلامی ایران را نداشته باشد.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مورد تحقق شعار «انرژی هسته ای حق مسلم ماست»، گفت: پذیرش این توافق نامه و قرار گرفتن آن در فصل 7 شورای امنیت، بیانگر پذیرش حق هسته ای مردم ایران توسط مجامع رسمی بین الملل خواهد بود و در این صورت ایران به عنوان کشور هسته ای که توان و تکنولوژی فنی و نیرو انسانی و سرمایه لازم را در این جهت داراست و توانسته به این دانش دست پیدا کند رسما شناخته خواهد شد.

میرمحمدی با اشاره به توان دیپلماتیک ایران عنوان کرد: تیم مذاکره کننده ما تنها 10 نفر بود این در حالی است که طرف غربی برای این مذاکرات حداقل 50 کارشناس و وزیر به همراه داشت.

میرمحمدی نبردی که تاکنون برای امضای این توافق صورت گرفته را نابرابر و نامتوازن خواند و تصریح کرد: سربازان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با توجه به این نابرابری ها برای احقاق حقوق ملت و پیروزی نظام شجاعانه و قاطعانه ایستادگی کردند.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران در صورت بسته شدن قرار داد با توجه به اصول اعتقادی خود بر تمام تعهدات خود پایبند خواهد بود، گفت: درصورت هرگونه عدم پایبندی به توافق از جانب طرف مقابل ما مسلما با توجه به شرایط روز عمل می کنیم.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در پایان یادآور شد: دشمن روزی بود که از گزینه های روی میز صحبت می کرد ولی امروز هیچ گزینه ای جز مذاکره روی میز نمی تواند داشته باشد.