صفحه اصلی » بین الملل » آمریکا و اروپا » پرده برداري از دروغ پردازي هاي آمريکا در اوکراين

پرده برداري از دروغ پردازي هاي آمريکا در اوکراين

حضور جان مک کين سناتور مداخله گر آمريکايي و ديگر مقامات غربي در ميان معترضان اوکرايني خود گوياي سناريويي بود که در خصوص اوکراين نوشته شده بود. محصول اين سناريو در نهايت کشته و آواره شدن هزاران اوکرايني و قرار گرفتن کي يف در وضعيت متزلزل کنوني بوده است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۶

به گزارش صاحب نیوز، حسین یاری: دروغ پردازي هاي ايالات متحده آمريکا در اوکراين و نقش منفي واشنگتن در ايجاد بحرانهاي مزمن سياسي و امنيتي در اين کشور بيش از پيش نمود يافته است. هر اندازه زمان مي گذرد در اين خصوص افشاگري هاي بيشتري صورت مي گيرد. اين افشاگري ها نشان مي دهد که مشي کلان دو حزب دموکرات و جمهوريخواه ايالات متحده آمريکا مبنتي بر مداخله جويي در امور داخلي کي يف و تزريق بحرانهاي پايدار در اوکراين و حياط خلوت روسيه مي باشد.
در اين ميان مقامات آمريکايي از هيچ گونه مداخله جويي و دروغ پردازي در قبال واقعياتي که در اوکراين مي گذرد ابايي ندارند. يکي از اين موارد اخيرا توسط رئيس دستگاه اطلاعات نظامي فرانسه افشا شده است.

ژنرال «کريستوف گومارت» رئيس اطلاعات نظامي فرانسه با اعلام اينکه قبل و بعد از درگيري‌ها در شرق اوکراين از فعاليت‌هاي نظامي روسيه در اين منطقه موردي به دست نيامده است، گفت که آمريکا درباره اقدام‌هاي نظامي روسيه در شرق اوکراين دروغ گفته است.مقام‌هاي آمريکا و اعضاي اتحاديه اروپا همواره روسيه را به دخالت و تأمين نيرو و تجهيزات نظامي در شرق اوکراين و در نتيجه افزايش درگيري‌ها در اين منطقه متهم کرده‌اند و به اين ترتيب تحريم‌ها عليه مسکو را افزايش داده‌اند.مقام‌هاي مسکو تاکنون هر ادعايي مبني بر دخالت نظامي در شرق اوکراين را رد کرده‌اند.
رئيس اطلاعات فرانسه در بيانيه‌اي که در پايگاه رسمي اينترنتي پارلمان اين کشور منتشر کرده است، درباره ادعاهاي سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) نيز نوشته است: «مقام‌هاي ناتو اعلام کردند که روسيه در آستانه حمله به اوکراين است، اما براساس داده‌هاي به دست آمده توسط سازمان اطلاعات فرانسه مشخص شده است که هيچ مدرکي براي اثبات اين ادعا وجود ندارد».
ژنرال گومارت در اين خصوص تاکيد کرده است : اطمينان داريم که روسيه هيچ‌گونه پايگاه يا تجهيزات نظامي خود را در مرزهاي نزديک اوکراين افزايش نداده است.در بررسي‌هاي خود دريافته‌ايم که حضور احتمالي شماري از نيروهاي نظامي روسيه در خاک اوکراين تنها براي وارد آوردن فشار بيشتر به «پترو پروشنکو» رئيس جمهوري اوکراين بوده است و تصميم به اقدام نظامي محسوب نمي‌شود».
ديگر بر هيچ کس پوشيده نيست که نقش ايالات متحده آمريکا در نابودي مردم اوکراين و عقبگرد اين کشور چه بوده است! اين نقش آفريني سلبي سبب شده است تا امروز کي يف به يک کانون منازعه تبديل شده و اساسا اتفاقي نيز در خصوص عضويت اوکراين در اتحاديه اروپا و منطقه يورو و ناتو نيز صورت نگيرد. اين بازي سرتاسر باخت براي اوکرايني ها محصول دخالت مستقيم واشنگتن و اعتماد بخشي از جامعه اوکراين به آمريکا بود. روايت مقامات سابق اوکرايني از آنچه در جريان ناآرامي هاي داخلي اين کشور گذشت در نوع خود قابل اهميت است. يکي از اين افراد آزاروف نخست وزير اوکراين ( در زمان سقوط دولت يانوکويچ) بود. رويات آزاروف از نقش منفي آمريکا در معادلات داخلي اوکراين در نوع خود تلخ و شنيدني است: « متن کودتاي اوکراين در کي يف نوشته نشد. اين مسئله در سفارت آمريکا اتفاق افتاد. و دست نشانده هاي اصلي در اين کودتا، معترضان اوکرايني در ميدان استقلال نبودند.

اين دست نشانده هاي ساختگي، واقعا نمي توانند چيزي را مديريت کرده و بر چيزي تاثير بگذارند. غرب از سياست ويکتور يانوکوويچ رئيس جمهور سابق اوکراين راضي نبود چرا که اوکراين در زمان رياست جمهوري وي اعلام کرد که به ناتو نخواهد پيوست. آن سياست براي آمريکا و برخي شرکا در اتحاديه اروپا مناسب نبود. غرب به شک و ترديدهاي دولت قبلي اوکراين در خصوص مصلحت امضاي توافقنامه با اتحاديه اروپا علاقه اي نداشت.» ما در خصوص اين مسئله خيلي زياد در کشور صحبت کرديم که اگر اين قرارداد را امضا کنيم، با خسارت هاي اقتصادي زيادي روبه‌رو خواهيم شد و اين اتفاق افتاد. فشار سنگيني از سوي برخي رهبران اروپايي آغاز شد. آنها به دنبال بهانه اي بودند تا دولت ما را ساقط کنند. به ما گفته شد که اگر شما توافقنامه را امضا نکنيد، بقيه مقامها اين کار را خواهند کرد.»
واقعيت امر اين است که اگر اظهارات آزاروف را در کنار اظهارات رئيس اطلاعات نظامي فرانسه قرار دهيم، به اين نتيجه خواهيم رسيد که واشنگتن با مداخله جويي و دروغ پردازي هاي مکرر خود در اوکراين ، منجر به تبديل شدن اوکراين به يک ويرانه شده است. نقش سلبي و منفي ايالات متحده آمريکا و ناتو در وقوع تحولات يکسال و نيمه لاخير در کي يف که به سرنگوني دولت يانوکوويچ انجاميد، بر هيچ کس پوشيده نيست. نمادها و مصاديق زيادي از اين مداخله جويي وجود دارد.

به عنوان مثال حضور جان مک کين سناتور مداخله گر آمريکايي و ديگر مقامات غربي در ميان معترضان اوکرايني خود گوياي سناريويي بود که در خصوص اوکراين نوشته شده بود. محصول اين سناريو در نهايت کشته و آواره شدن هزاران اوکرايني و قرار گرفتن کي يف در وضعيت متزلزل کنوني بوده است.
شايد مهم ترين سئوالي که بتوان در اين خصوص مطرح کرد به جايگاهي مربوط باشد که امروزه اوکراين در آن قرار دارد. در حال حاضر اوکراين به آوردگاهي ميان غرب و مسکو تبديل شده است. وضعيت در شرق اوکراين آشفته است، کريمه از اوکراين جدا شده و به روسيه پيوسته است و در عين حال، اوکراين چشم اندازي براي پيوستن خود به ناتو، منطقه يورو و حتي اتحاديه اروپا نمي بيند.
مداخله جويي آمريکا و ناتو در اوکراين نتيجه اي جز مصيبت براي شهروندان اوکرايني نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد