صفحه اصلی » اجتماعی » حضور تشکل‌های مردمی در کاهش فساد اداری موثر است

حضور تشکل‌های مردمی در کاهش فساد اداری موثر است

معاون استاندار کرمان گفت: حضور تشکل‌ها در کاهش فساد اداری می‌تواند موثر باشد، چرا که در صورت تقویت آنها و برخورداری سمن‌ها از زیر ساخت‌های قوی، فسادهای اداری به وجود نمی‌آید.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۱

 

 به گزارش صاحب نیوز به نقل از ایسنا، مهرشاد در "همایش تخصصی توانمندسازی سازمانهای مردم نهاد، سلامت و آسیب‌های اجتماعی" افزود: هرچقدر دولتی‌ها نقش خود را در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری تقویت و در اجرا کاهش دهند، موفق‌تر خواهند بود و لازم است آنان از ابتکارات و خلاقیت‌های تشکلهای مردمی حمایت کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: نظام ما بر اساس حضور مردم شکل گرفت و ادامه یافت. امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به حضور و فکر مردم در اداره کشور معتقد هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: یکی از شاخص‌های توسعه این است که مردم جامعه بتوانند روی پای خود بایستند و با استفاده از منابع مشروع و قانونی نیازهای خود را برطرف کنند.

مهرشاد در ادامه گفت: هیچ جامعه‌ای وجود ندارد که در همه زمینه‌ها توانمند باشد. گروه‌های مختلف جامعه نیازمند توانمندی‌های مختلف هستند.

وی با بیان اینکه گروه‌های مختلف با آسیب‌های متفاوتی روبرو هستند، تاکید کرد: لازم است گروهی آسیب‌های اجتماعی را شناسایی، گروهی دیگر آنها را دسته بندی کرده و گروهی دیگر راه حل‌های کاهش آسیب‌ها را بر اساس وضعیت بومی مناطق بیابند، در این شرایط شناسایی مشکل به عنوان یک اصل در توانمندسازی و ارائه آموزش‌های لازم موثر است.

معاون استاندار کرمان افزود: اگر دولت در زمینه یک سری از آسیب‌های اجتماعی عمل کند، ممکن است همه گروه‌های جامعه با آن همراهی نکنند و معتقد باشند که دولت قصد حاکم کردن نگاه خود را دارد، اما در صورت ورود مردم بر عرصه کاهش آسیب‌های اجتماعی، جامعه نگاه مثبتی خواهد داشت، به همین دلیل دولت‌هایی در کاهش آسیب‌های اجتماعی موفق‌تر هستند که به مردم و نهادهای مردمی توجه بیشتری می‌کنند.

مهرشاد ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد موجب تمرکز زدایی می‌شوند، از سوی دیگر راه‌حل‌هایی را با توجه به وضعیت بومی هر یک از مناطق پیدا می‌کنند. بسیاری از طرح‌ها به این علت شکست خورده که مسئولانی در مرکز راه کار واحدی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در نقاط مختلف کشور ارائه داده‌اند، این در حالی است که آسیب‌های هر یک از مناطق ممکن است با مناطق دیگر تفاوت‌هایی داشته باشند.

وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی هستند، گفت: هرچقدر سمن‌ها در کشوری حضور موثرتر و بیشتری داشته باشند، آن کشور توسعه یافته‌تر است. در قانون اساسی و قوانین عادی کشور نیز به سازمان‌های مردم نهاد بسیار توجه شده، بنابراین لازم است از این ظرفیت بیشتر استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

15 + نه =